Vagus Pili Nedir?

Vagus Pili Nedir?

Vagus pili nedir?

Halk arasında Vagus Pili, Sara Piliveya Epilepsi Piliolarak bilinen Vagal Sinir Stimülasyonuülkemizde ilaç tedavisine dirençli yani ilaç kullanmasına rağmen sara nöbetleri devam eden hastalarda başarıyla uygulanan bir ameliyat yöntemidir. “Vagus siniri” olarak adlandırılan ve boyun bölgesinde şah damarının yanında seyreden bu sinire sarılan elektrotun bir pil kaynağına bağlanması ve bu pil sayesinde üretilen elektrik akımlarının beyindeki anormal aktiviteleri baskılaması mantığına dayanmaktadır. Aynı zamanda bazı nöbetlerin geleceği önceden hissediliyor ise bileğe takılan bir bilekliğin pile yaklaştırılması pilin daha kuvvetli bir akım göndermesini sağlayarak nöbetin gelişini engelleyebilmektedir.

Vagus pili-epilepsi sara pili ameliyatı nasıl yapılır?

 

Vagal sinir stimülasyonu ameliyatı tecrübeli ellerde oldukça kısa süreli ve güvenli bir girişimdir. Sırt üstü pozisyonda ameliyat masasına yatırılan hastanın genel anestezi altında halk arasında şah damarı olarak bilinen damarın yanında yerleşimli olan vagus siniri bulunarak elektrot bu sinirin etrafına sarılmakta ardından bu elektrot köprücük kemiği altına yerleştirilen bir pile bağlanmaktadır. Ameliyat süresi oldukça kısa olup tecrübeli ellerde başarıyla gerçekleştirilmekte ve sara nöbetlerinde ortalama %40 ancak bazen %70’e varan oranda azalma sağlamaktadır.

 

Vagus pili-epilepsi sara pili ameliyatına kimler adaydır?

 

Bu ameliyata; nöbetleri için iki farklı nöbet ilacı kullanmasına rağmen nöbetleri devam eden hastalarımız adaydır. Ancak beyinde bu nöbetlere sebep olacak ameliyatlık bir problem (tümör veya benzeri yapılar) olmamalıdır.

 

Ameliyata nasıl karar verilir?

 

Ameliyatın uygulanmasına Beyin ve Sinir Cerrahisi, Nöroloji ve Psikiyatri hekimlerinden oluşan bir heyetle karar verilmektedir. Heyetin tüm üyeleri öncelikle hastayı muayene eder, İlaç tedavisinin yetersiz olduğu nöbetleri engelleyemediği veya ilaç kullanımının yan etkilere sebep olduğu gözlenir ise hastaya video EEG çekilir. Test sonucu tanıyı destekler ise Vagus pili ameliyatı uygulanmasına karar verilir.

Vagus pili-epilepsi sara pili ameliyatının avantajları nelerdir?

 

Ekinliği

En önemlisi ağızdan alınan ilaçlar zaten hastada gerekli nöbet kontrolünü sağlayamamaktadır dolayısıyla etkinliği zaten en önemli avantajıdır. 

Ayarlanabilirliği

Cihaz bir kumanda aracılığıyla yönetilebildiği için verilecek akımın miktarı kolaylıkla ayarlanabilir. Zamanla uygulanacak voltaj arttırılarak etkinlik ve nöbet kontrolü arttırılır. Birçok çalışma bu girişimin depresyona da iyi geldiğini belirtmektedir.

Gerektiğinde aktive edilebilirliği

Kişi sara nöbetinin geleceğini birkaç saniye öncesinde hissediyor ise bileğine takılacak olan manyetik bir bileklik ile bazı nöbetler engellenebilmektedir. Hasta nöbeti hissettiğinde bilekliğini boynuna, pilin olduğu bölgeye yaklaştırır ise nöbetin başlaması engellenebilmektedir.

Ameliyatın riskleri nelerdir?

 

Enfeksiyon riski

Ameliyat öncesi verilecek antibiyotik dozu ve ameliyat sırasında sterilizasyon koşullarına azami özen gösterilmesi ile oldukça azaltılabilmektedir.

Sinirde oluşabilecek hasarlar

Bu tip risklerin oluşma oranı oldukça düşük olup tecrübeli ellerde oluşma ihtimali yok denecek kadar azdır.

Kanama

Başta da belirttiğimiz üzere Vagus siniri Şah damarı ve büyük bir toplardamarın yakınlarında bulunduğundan ameliyatta yapılacak bir hata ciddi kanamalar ile sonuçlanabilir ancak tecrübeli ellerde bu risk oldukça düşüktür.

Hangi koşullarda uygulanmamalıdır?

  • Beyinde bu nöbetlere sebep olan ve ameliyat girişimi gerektiren bir hasar veya kitle var ise,
  • Hastada Aktif bir enfeksiyon mevcut ise,
  • Kalp ritim bozukluğu var ise,
  • 12 yaşından küçüklerde.

Benzer Yazılar

Sakral Stimülasyon Nedir?
Sakral Stimülasyon Nedir?

Halk arasında mesane pili olarak bilinen sakral stimülasyon nöromodülasyon ameliyatlarının bir parçası olup; küçük abdest kaçırma, veya yapamama, büyük abdest kaçırma, mesane felci gibi sorunları olan hastalarda uygulanabilecek teknolojik bir tedavi yöntemidir.

Devamı

Omurilik Pili ile Ağrılarınızdan Kurtulabilirsiniz!
Omurilik Pili ile Ağrılarınızdan Kurtulabilirsiniz!

Omurilik pili; omurilik zarının üzerine yerleştirilen bir nevi elektrik kablosu yardımıyla beyne giden uygunsuz ağrı sinyallerinin engellenmesidir.

Devamı

Parkinson Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Parkinson Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Parkinson hastalığı olan kişilerin yakınları için hastalık hakkında bilgi sahibi olmak oldukça önemli bir konudur.

Devamı

Vagus Pili Nedir?
Vagus Pili Nedir?

Halk arasında Vagus Pili, Sara Pili veya Epilepsi Pili olarak bilinen Vagal Sinir Stimülasyonu ülkemizde ilaç tedavisine dirençli yani ilaç kullanmasına rağmen sara nöbetleri devam eden hastalarda başarıyla uygulanan bir ameliyat yöntemidir.

Devamı

Majör Depresyon Diğer Sağlık Sorunlarıyla Bağlantılı Olabilir!
Majör Depresyon Diğer Sağlık Sorunlarıyla Bağlantılı Olabilir!

Majör depresyon, beynin işlevlerinde bozulma ve düzensizliklerin yansıması olarak duygu, düşünce, davranış ve bedensel işlevlerde bozulmanın ortaya çıktığı belirtiler kümesidir.

Devamı

Titreme ve Yürüyememe Beyin Pili Ameliyatı ile Son Buluyor!
Titreme ve Yürüyememe Beyin Pili Ameliyatı ile Son Buluyor!

Beyin pili, vücutta meydana gelen hareket bozukluklarına neden olan bazı nörolojik hastalıkların tedavisinde başarıyla uygulanan bir tedavi yöntemidir.

Devamı

Spastisitenin Neden Olduğu Sorunlar Baklofen Pompası ile Çözülüyor!
Spastisitenin Neden Olduğu Sorunlar Baklofen Pompası ile Çözülüyor!

Kasların sürekli olarak kasılması olarak adlandırılan spastisite terimi, istemsiz kasılma anlamına gelmektedir. Halk arasında; kasılmalı felç ya da spastik felç olarak da bilinmektedir. Spastisite, kasların şiddetli derecede kasılı halde kalmasına denilmektedir.

Devamı

Sinir Sisteminin Düzenleyicisi: Nöromodülasyon
Sinir Sisteminin Düzenleyicisi: Nöromodülasyon

Nöromodülasyon kelimesini, “sinir sisteminin düzenleyicisi” olarak ifade edebiliriz. Vücudun çeşitli yerlerinde meydana gelen ve sinir sistemine bağlı aksaklıkların yeniden düzenlenmesini sağlayan Nöromodülasyon tedavileri ile günlük yaşamı olumsuz yönde etkileyen hastalıklar iyileştirilir ve hastanın yaşam kalitesi artırılır.

Devamı

Epilepsi Hastalığı Nedir?
Epilepsi Hastalığı Nedir?

Epilepsi, sık görülen bir nörolojik hastalıktır. Epilepside beyinde bulunan nöronlarda ani ve kontrolsüz boşalmalar olur.

Devamı

Omurilik Pili Tedavisi Nedir?
Omurilik Pili Tedavisi Nedir?

Halk arasında omurilik pili olarak bilinen spinal kord stimülasyonu tedavisi, omurilik zarının üzerine konulan bir elektrot (elektrik kablosu) aracılığıyla uygulanan elektrik akımının ağrının hissedilmesini engellemesi mantığına dayanmaktadır.

Devamı