Doktorunuza Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Uyku Laboratuvarı

Yaklaşımımız

Uyku bozuklukları, uyuyamama ya da aşırı uyuma, uyku sırasında ortaya çıkan uyanıklık fonksiyonlarının bozulmasına neden olan hastalıklar ile uyanık haldeyken ortaya çıkan ve uyku durumunu etkileyen hastalıklar “uyku tıbbı”nın çalışma alanını oluşturmaktadır. Uyku tıbbi içinde yer alan hastalıkların teşhis edilmesi ve uygun tedavilerin planlanması için gerekli veriler uyku laboratuvarında elde edilmektedir.

Uyku Laboratuvarımız, hastanın kendini evinde hissedebileceği hassasiyette oluşturulmuş özel bir odadır. Hastaya uykuya dalmadan önce beyin dalgalarını, nefes alışverişini, horlamasını, solunum hareketlerini, kan oksijen seviyesini, nabzını vs. kaydedecek elektrotlar ve küçük aletler takılmaktadır. Hasta bu odada uyurken gece boyu kamerayla izlenmektedir. Hastanın uyku ile ilgili kaydedilebilir tüm verileri ve görüntüleri sonradan incelenmek üzere bilgisayara kaydedilmektedir. Uyku laboratuvarına genellikle horlama, uykuda nefes tutma ve gündüz uykululuk ile kendisini belli eden uyku apne hastalığı şüphesi olanlar yatırılmaktadır.

Hastanın görüntüleri uyku tıbbının geniş bir hastalık yelpazesine sahip olması nedeniyle gerekli durumlarda; Nöroloji, Göğüs Hastalıkları, Psikiyatri, Kulak, Burun ve Boğaz Hastalıkları, İç Hastalıkları, Kardiyoloji, Gastroenteroloji, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları ve Pediatri başta olmak üzere diğer bilim dalları ile birlikte multidisipliner bir yaklaşımla incelenmekte ve gerekli tedavi planı hazırlanmaktadır.

Kaliteli Bir Yaşam İçin, Kaliteli Uyku Şart!
Kaliteli Bir Yaşam İçin, Kaliteli Uyku Şart!

Her birey, sağlıklı ve verimli bir gün geçirebilmek için, farklı miktarlarda uykuya ihtiyaç duyar. Yani ideal uyku süresi diye bir kavram bulunmamaktadır.

Devamı

Obstrüktif Uyku Apnesi Sendromu Nedir?
Obstrüktif Uyku Apnesi Sendromu Nedir?

Obstrüktif uyku apnesi sendromu (OSAS); üst solunum yollarının tıkanması ve hava akımının azalmasına bağlı olarak kendini gösteren bir hastalıktır.

Devamı