Doktorunuza Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Uyku Bozukluklarının Sebepleri Nelerdir?

Uyku Bozukluklarının Sebepleri Nelerdir?

Uyku bozukluklarının sebepleri nelerdir?

Kaliteli bir uyku sağlıklı bir yaşam sürmek için olmazsa olmazlardandır. Uyku hepimizin gün boyunca yaşadığı olaylar sebebiyle yıpranan sinir siteminin onarıldığı, bedenin dinlendiği ve enerji depoladığı bir süreçtir. Uykunun sürekli bölünmesi ya da uyuyamama vücudun bu dinlenme işlemini gerçekleştirmesini engeller ve gün boyu yorgun olmaya sebep olur. Uyku bozuklukları sürekli yorgun bir bedenin yanı sıra birçok hastalığa da neden olmaktadır. 

Peki bu uyku bozukluklarına sebep olan durumlar nelerdir?

Uyku apnesi: Uyku apnesi gündüzleri aşırı uyuklama, horlama, uyku esnasında nefessiz kalma, baş ağrısı ve yorgunluk belirtileriyle kendini gösterir. Hastanın kilo vermesiyle hafifleyebilen bu rahatsızlıkta ameliyat sadece hafif vakaların tedavi edilmesine olanak verir.

Narkolepsi: Gündüzleri aşırı uyuma isteği ve kısa süreli uyku atakları narkolepsiyi işaret eder. Bu parçalı uykular sırasında rüya ve halüsinasyonlar görmek mümkündür. Hastalığın bir diğer belirtisi ise uykudan uyandıktan sonra hareket edememe ve gülme ya da öfkeyle birlikte oluşan kasların kontrol edilememesidir. İlaçla tedavisi mümkündür.

Huzursuz bacak sendromu: Huzursuz bacak sendromu, vücudun hareketsiz olduğu anlarda görülen bacakları hareket ettirme isteğidir. Uyku esnasında ortaya çıktığında uyumaya engel olur. Uyuşma ve karıncalanma hissi yaratır. Egzersizler sayesinde kısmen ya da tamamen düzelmesi mümkündür.

İnsomnia (uyuyamama hastalığı): İnsomnia belirtileri, uykuya dalmada sorun yaşama, çok erken saatlerde uyanma, gece boyunca uykunun bölünmesidir.

Bu rahatsızlıklar dışında, psikolojik etkenler, yaş, kabuslar, depresyon, kalp rahatsızlıkları, ilaçlar ve yaşam stili de uyku sorunlarına yol açan sebeplerdendir. Akşam saatlerinde çok tüketilen çay ve kahve de uyuyamamanıza sebep olabilir.

Uyku problemini gidermek için alınması gereken önlemler nelerdir?

  • Gün içerisinde uyumaktan kaçının.
  • Her gün aynı saatte uyumaya ve uyanmaya özen gösterin.
  • Televizyon izlemek yerine kitap okuyun.
  • Yürüyüş gibi hafif egzersizler yapın.
  • Sıcak duş alın ve uyuyacağınız odanın havalandırılmış ve ısısının iyi ayarlanmış olmasına özen gösterin.

Hangi durumlarda uyku problemleri için doktora başvurulmalıdır?

  • Uyku esnasında çok fazla horluyorsanız veya nefessiz kalıyorsanız,
  • Günlük aktivitelerinizi yaparken uyuya kalıyorsanız,
  • Yeni uyandığınızda bile kendinizi yorgun hissediyorsanız,
  • Rahat uyumak için aldığınız hiçbir önlem işe yaramıyorsa bir uzmana başvurmanız gerekmektedir.

Benzer Yazılar

UYKUYLA İLGİLİ BİLİNMEYENLER
UYKUYLA İLGİLİ BİLİNMEYENLER

Eğer gün boyu uykulu bir şekilde dolaşıyorsanız ya da 5 dakikalık bir uzanmada bile hemen uykuya dalabiliyorsanız ciddi bir uyku sorununuz var demektir.

Devamı

Nedir Bu “Zihin” Nakli?
Nedir Bu “Zihin” Nakli?

Yakın gelecekte bunama ve Alzheimer tarih olabilir!

Devamı

Anne-Babalar Dikkat! Çocuğunuzun Baş Ağrıları Derslerini Etkilemesin!
Anne-Babalar Dikkat! Çocuğunuzun Baş Ağrıları Derslerini Etkilemesin!

Erişkin insanlarda olduğu gibi çocukların da başı ağrır. Tekrarlayan baş ağrıları okul sorunlarına, öğrenme güçlüğüne neden olabilir. Ebeveynler çocukların şikâyetleri ciddi olmadan ve süreğen (kronik) hale gelmeden baş ağrısını genellikle geçiştirirler.

Devamı

10 Soruda Migren
10 Soruda Migren

Birçok kişinin, migrenin tedavisinin olmadığını sanması nörologları hep şaşırtır. Oysa migren için basit ve ucuz tedavi seçenekleri vardır. Yani MİGRENİN TEDAVİSİ VARDIR!

Devamı

Nörolojik Rehabilitasyon Tedavisi Hangi Hastalıklar İçin Yapılır?
Nörolojik Rehabilitasyon Tedavisi Hangi Hastalıklar İçin Yapılır?

Nörolojik rehabilitasyon uygulamaları; çeşitli nörolojik rahatsızlıkları bulunan yetişkinler ve çocuklar için uygulanan tedavi yöntemlerini içerir.

Devamı

İyi Uykunun Altın Sırları
İyi Uykunun Altın Sırları

Uykuyu bilimsel açıdan tanımlamak çok zor. 1950’lere kadar birçok insan uykunun günlük hayatımızın eylemsiz bir parçası olduğunu zannederdi. Ama şimdi uyku sırasında beynimizin çok etkin olduğunu biliyoruz. Dahası uykunun beden ve ruh sağlığımızı etkiledi

Devamı

Beyni Sağlıklı Ve Genç Tutabilmenin Yolları
Beyni Sağlıklı Ve Genç Tutabilmenin Yolları

Beyni sağlıklı ve genç tutabilmenin çeşitli yolları vardır. Peki, bu konuda neler yapabiliriz?

Devamı

Dikkat Dağınıklığı Ve Unutkanlık Ulusal Sorun Haline Geldi!
Dikkat Dağınıklığı Ve Unutkanlık Ulusal Sorun Haline Geldi!

Dikkat dağınıklığı şehir hayatının vazgeçilmez bir parçası oldu. Herkes unutkanlıktan yakınarak “alzheimer oldum!” endişesi ile nörologlara koşuyor.

Devamı

Acı Biber Dünyanın En İyi ve Ucuz İlacı Olmaya Aday!
Acı Biber Dünyanın En İyi ve Ucuz İlacı Olmaya Aday!

Son yıllarda doktorlar acı biberi romatizmal ağrıları dindirmek şekeri düşürmek ya da damar sertliğini önlemek amacıyla kullanmaya başladılar. Özellikle şeker hastalarının ayaklarında görülen yanma gibi ıstırapları dindirmede eşsiz bazı özellikleri nedeni

Devamı

Alzheimer Hakkında Bilmedikleriniz!
Alzheimer Hakkında Bilmedikleriniz!

Okan Üniversitesi Hastanesi Nöroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Okan Bölükbaşı, Alzheimer ile ilgili bilinmeyenleri anlattı.

Devamı