Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Üveit Nedir?

Üveit Nedir?

Üveit nedir?

Göz gözümüzün ortasında bulunan jel benzeri maddenin etrafını, üç tabakadan oluşan bir kılıf çevreler. Göz 3 tabakadan oluşurken; önde iris, ortada uvea ve arkada koroid adı verilen tabaka vardır. Gözün, en orta katmanındaki, damar tabakasına uvea denilmektedir. Uveanın iltihaplanmasına ise “üveit” denilmektedir. Bu iltihaplanma arttıkça, üveitten gözün; iris ve koroid tabakaları da etkilenebilmektedir. Üveit iltihaplanma çeşidine göre 2 bölüme ayrılmaktadır. Bunlar; ön üveit (anterior üveit) ve arka üveittir (posterior üveit). Ön üveit; gözde irisin ve kirpikli bölümün iltihaplanmasıyla oluşurken, arka üveit ise; gözün arka kısmı koroid ve retinanın iltihaplanmasına denilmektedir. Arka üveit, erken dönemde tedavi edilmezse görme kaybına neden olabilir.

Üveit belirtileri nelerdir?

Gözlerde ağrı, ışığa hassasiyet, görüşte bulanıklık, gözde kanlanma ve kızarma, göz sulanması ve görmede lekelenmeler şeklindedir. Bazen hastalarda, hiç belirti olmadığı da görülebilmektedir. Bu durum bizlere, rutin göz kontrollerinin önemini hatırlatmaktadır.

Üveitte risk grupları kimlerdir?

Üveitin nedenleri ve risk grupları tam olarak bilinmemektedir. Üveit, çocukluk döneminde daha sık karşılaşılan bir hastalıdır. Bazı durumlarda, sistemik hastalıklar ve bu hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar üveite neden olabilmektedir. Virüsler, bakteriler, mantarlar, parazitler, Behçet ve MS (multipl skleroz) hastalıkları, göz travmaları, immün sistem hastalıkları, romatolojik hastalıklar, bazı bağırsak hastalıkları, tüberküloz gibi hastalıklar da üveite sebep olabilmektedir.

Üveit nasıl tedavi edilir?

Üveitte tanının erken konulması ve iyileşme sürecinin en erken dönemde başlatılması rahatsızlığın seyri ve tekrarlamaması bakımından oldukça önemlidir. Üveitte tedaviye geç kalındığında; göz tansiyonu yükselmesi, gör kaybı, katarakt gelişimi ve gözbebeğinde yapışmalara bağlı şekil bozuklukları meydana gelebilir. Üveit iyileşse bile, zaman içerisinde tekrarlayabilen bir rahatsızlıktır. Üveit tedavisine, bir göz sağlığı ve hastalıkları doktoru muayene sonrasında karar vermektedir. Ancak tedavide genellikle; kortizon içeren ilaçlar, antibiyotikler, göz bebeği büyütücü damlalar ve hastalığın nedenine yönelik başka tedaviler uygulanmaktadır. Üveit hastalarının sık ve iyi izlenmesi oldukça önemlidir, çünkü bazı önemli belirtiler izleme sırasında da ortaya çıkabilir. Bu da tanı ve tedavi bakımından, yapılabilecek değişiklikler için önem arz etmektedir. Sağlıklı kişilerin gözlerini düzenli aralıklarla kontrol ettirmesi de; üveit ve oluşabilecek diğer göz rahatsızlıkları bakımından, en doğru davranıştır.

Benzer Yazılar

Dünyaya Bir de Böyle Bakın!
Dünyaya Bir de Böyle Bakın!

Excimer Lazer uygulamaları ile gözlük kullanımından kurtulmak mümkün.

Devamı

Excimer Lazer Tedavisi Hangi Tip Hastalarda Uygulanır?
Excimer Lazer Tedavisi Hangi Tip Hastalarda Uygulanır?

Excimer lazer uygulanması ön görülen hastalar 18 yaşını doldurmuş ve son 1 yılda göz numaraları sabit ölçekte seyir etmesi gerekli görülür.

Devamı

Şeker Hastalığınız Varsa Göz Muayenesi Olmanız Şart!
Şeker Hastalığınız Varsa Göz Muayenesi Olmanız Şart!

Şeker hastalığı (diyabeti) olan kişilerin vücudunda,

Devamı

Parmak Ucundan Göze Büyük Tehlike!
Parmak Ucundan Göze Büyük Tehlike!

Dijital ekranların artık yaşamımızın vazgeçilmezi olduğu bir gerçek. Telefon, tablet ve bilgisayar karşısında geçirdiğimiz zaman arttıkça bu tür ekranların kullanımına bağlı gelişebilen sağlık problemleri de literatürde tanımlanmaya başlandı.

Devamı

Göz Kapağı Estetiği İle Gençleşin!
Göz Kapağı Estetiği İle Gençleşin!

Kişiler, ilk tanıştıkları insanların öncelikli olarak gözleri ile iletişim kuruyorlar.

Devamı

Renk Körlüğü ve Belirtileri
Renk Körlüğü ve Belirtileri

Renk körlüğü; renklerin ve gölgelerin algılamasındaki bozukluk olarak tanımlanır. Erkeklerde, kadınlara göre çok daha sık görülür ve oldukça yaygındır. Kadınlarda %0,6-0,8 oranında görülürken, erkeklerdeki oranı %10’dur. Hastalık kaynağı; gözün retina tabakasındaki bazı pigmentlerin eksik olması ya da hiç olmamasındadır.

Devamı

Göz Kızarıklığına Dikkat!
Göz Kızarıklığına Dikkat!

Göz kapaklarının iç yüzeyini ve gözlerin beyaz kısmının üzerini kaplayan ince ve şeffaf bir zar damarlarının genişleyerek verdiği tepki sonucu gelişiyor

Devamı

“Glokom Sinsi Bir Hırsız Gibi Görme Yetinizi Çalabilir”
“Glokom Sinsi Bir Hırsız Gibi Görme Yetinizi Çalabilir”

Göz tansiyonu; hastaların yüzde 90’ında, ileri evreye geçip görme kaybı oluşturuncaya kadar hiçbir bulgu vermez.

Devamı

İleri Yaşlarda Ortaya Çıkan En Yaygın Göz Hastalıkları!
İleri Yaşlarda Ortaya Çıkan En Yaygın Göz Hastalıkları!

Yaş ilerledikçe bütün vücutta olduğu gibi, gözlerde de zamanla bozulmalar meydana gelmektedir.

Devamı