Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Tüp Bebek ve Tedavi Aşamaları Süreci

Tüp Bebek ve Tedavi Aşamaları Süreci

1. Ön görüşme

Anne ve baba adaylarının, tedaviye başlayacakları ya da başlamayı düşündükleri doktoruyla yaptığı ilk görüşmedir. Bu görüşmeyle, çiftin; geçmiş deneyimleri, tüp bebek yaptırmaya nasıl karar verdiklerinin süreci, daha önce yapılan test ve tahliller üzerine konuşulur.

2. Muayene ve testler

Görüşme sonrasında; doktor, anne adayını muayene ederek her iki eşten de birtakım başlangıç testlerinin yaptırılmasını ister. Bu testler; kadında yumurtalıkların ve rahmin durumu ile ilgili, erkekte ise sperm kapasitesi ve kalitesinin durumu ile ilgili fikir edinilmesine yardımcı olur.

3. Yumurta üretiminin artırılması

Tedavi için ön hazırlık yapıldıktan sonra; kadının adet döneminin 2. ya da 3. gününün gelmesi beklenir ve tüp bebek tedavisine başlanır. Bu süreçte; anne adayının 8 ila 10 gün arasında, doktorunun verdiği hormon iğnelerini kullanması gerekir.

4. Düzenli kontroller

Doktorun verdiği hormon iğneleri ile gelişen folikül yapıları rutin kontroller ile gözlemlenerek, olması gereken sayıya ulaşılması takip edilir. Gerek görüldüğü zaman ek tedaviler ile folikül gelişimlerinin seviyesi indekslenir.

5. Çatlatma iğnesi

Yapılan hormon takviyesinden sonra; çatlatma iğnesi (HCG) kullanılarak, yumurtaların 34-46 saat içinde olgunlaşması sağlanır. Bu iğne yumurta toplama işlemi için uygun saatin belirlenmesine yardımcı olur. Bu nedenle hemşirenizin anlattığı şekilde, planlanan saatte yaptırılması oldukça önemlidir.

6. Yumurta toplama (OPU)

Çatlama iğnesinin yapılmasını takiben 34-36 saat içinde olgunlaşan yumurtalar, ameliyathane ortamında toplanmaya başlanır. Bu işlem “OPU” olarak adlandırılır. Anestezi altında gerçekleştirildiği için ağrı hissedilmez.

7. Sperm alınması ve embriyo oluşturma

OPU işlemi ile aynı gün baba adayından da sperm örneği alınır. İşlemden en az 3 gün, en çok ise 5 gün önce cinsel kısıtlama yapması gereken baba adayı, belirtilen bu süreler boyunca asla boşalmamalıdır.

Gerekli görülebileceği durumlarda; sperm hücrelerinde yapılan genetik ayıklama ile var olan bozukluklar belirlenir ve bunların giderilmesi için bazı uygulamalar yapılır. Bunun sonucunda ayırt edilen sağlıklı spermler, mikroenjeksiyon ile anne adayının yumurtalarına enjekte edilir. Böylece embriyolar oluşturulmuş olur.

8. Embriyo takibi

Spermle döllenen yumurtalar embriyolara dönüşürler. Bu embriyolar; klinik ortamda kendilerine sağlanan anne rahmine benzer en yakın ortamda “embriyoskop” ile takip edilir ve sonunda en kaliteli olanları seçilir.

9. Embriyo transferi

Embriyo takibi esnasında gelişmiş ve en kaliteli olan embriyolardan bir tanesi seçilir. Seçilen bu embriyonun anne adayının rahmine transfer edilmesi sağlanır. Bu işlem sırasında anestezi verilmez. Yalnızca; anne adayının idrarını tutuyor olması gerekir. Bunun nedeni; idrar kesesinin rahme baskı yapması ve böylelikle kataterin rahim içerisinde daha rahat ilerlemesidir.

Transfer işleminden sonra; anne adayı, yarım saat gözetim altında tutulur ve taburcu edilir. Anne adayının bu dönemde bol sıvı tüketiyor olması ve yorucu işlerden kaçınıyor olması çok önemlidir.

 

Benzer Yazılar

Ağrılı Mesane Sendromu
Ağrılı Mesane Sendromu

Kronik sistit türüdür. Bu türünde mesane çeperi önemli ölçüde kalınlaşmakta ve mesanenin çalışma kapasitesini sınırlamaktadır.

Devamı

Her Yıl 5 Bin Hasta Organ Nakli Yetersizliğinden Hayatını Kaybediyor
Her Yıl 5 Bin Hasta Organ Nakli Yetersizliğinden Hayatını Kaybediyor

Türkiye’de halen son dönem böbrek yetmezliği nedeniyle diyalize giren 60 binin üzerinde hasta var. Bu ürkütücü rakamlara karşın yılda ancak 3 bin civarında hasta nakil olma şansına sahip olmaktadır.

Devamı

Sütüm Gelmiyor Diye Hemen Mamaya Başlamayın!
Sütüm Gelmiyor Diye Hemen Mamaya Başlamayın!

Sütüm gelmiyor endişesiyle hemen mamaya başlamak doğru değil.

Devamı

Hangi Probiyotik Kaynağı Ne Kadar Tüketilmeli?
Hangi Probiyotik Kaynağı Ne Kadar Tüketilmeli?

Sağlıklı bir sindirim sistemi, sağlıklı bir yaşamın en önemli koşullarından birisidir. Sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasını sağlayan en önemli etken ise bağırsaklarımızda yaşayan flora bakterileridir.

Devamı

Dikkat Dağınıklığı Ve Unutkanlık Ulusal Sorun Haline Geldi!
Dikkat Dağınıklığı Ve Unutkanlık Ulusal Sorun Haline Geldi!

Dikkat dağınıklığı şehir hayatının vazgeçilmez bir parçası oldu. Herkes unutkanlıktan yakınarak “alzheimer oldum!” endişesi ile nörologlara koşuyor.

Devamı

Çocuklar İçin Tatil Önerileri
Çocuklar İçin Tatil Önerileri

Dönem boyunca çocuklar çalıştı, koşturdu, yoruldu. Rutin okul telaşı, derslerin ve sınavların stresi yerini, rahatlamaya, uyku ve dinlenmeye bıraktı.

Devamı

Prostat Kanserinin Sebepleri Nelerdir?
Prostat Kanserinin Sebepleri Nelerdir?

Dünya nüfusunda; her 3 dakikada bir, 1 kişiye prostat kanseri tanısı konuluyor.

Devamı

Egzersiz Yapanların Mutlaka Tüketmesi Gereken Besinler!
Egzersiz Yapanların Mutlaka Tüketmesi Gereken Besinler!

Vücudunuzu doğru şekilde besleyerek, vücudunuzun ihtiyaçlarını daha iyi şekilde karşılayabilir ve yaptığınız egzersizden daha etkili şekilde yararlanabilirsiniz.

Devamı

1 Adım Atmanın 11 Faydası Var!
1 Adım Atmanın 11 Faydası Var!

Düzenli yürüyüş, sağlıklı ve kaliteli yaşam için vazgeçilmez bir aktivitedir.

Devamı

Ellerim Yıkadıkça Kuruyor ve Çatlıyor Ne Yapmalıyım?
Ellerim Yıkadıkça Kuruyor ve Çatlıyor Ne Yapmalıyım?

Egzama gibi cilt rahatsızlığı olan kişilerde; eller sık sık yıkandıkça, kuruma ve çatlamalar meydana gelebilmektedir.

Devamı