Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Tüp Bebek Tedavisinde Merak Edilen 9 Soru

Tüp Bebek Tedavisinde Merak Edilen 9 Soru

Tüp bebek tedavisi düşünen çiftlere klavuz olması için merak edilen 10 soru ve yanıtına göz atalım.

1. Tüp bebek tedavisini en fazla kaç defa deneyebilirsiniz?

Tüp bebek tedavisinde, deneme konusunda sınır bir sayı bulunmuyor. Fakat çok iyi kliniklerde yapılmış denemelere rağmen gebelik oluşumu sağlanamamışsa, bu deneme sayısı arttıkça gebeliğin gerçekleşmesindeki beklentide azalma olacaktır. Bazen nedeni bilinmeyen tutunamama sorunu yaşayan anne adayları, yaptırdıkları pek çok denemeden sonra ancak gebe kalabilmektedirler. 8. ya da 10. denemesinden sonra gebe kalan anne adayları da vardır.

2. Yaş, gebe kalma şansını etkiler mi?

Tüp bebek tedavisinin başarılı olabilmesi birçok faktöre bağlıdır. Bu faktörlerden en önemlisi; anne adayının yaşıdır. 35 yaşından genç olan kadınlarda gebe kalma şansı çok daha yüksek olmakla birlikte; 35-38 yaş arasında olan kadınlar da bu şansını değerlendirebilmektedirler. Ama 38-40 yaş ve 40-42 yaş ile birlikte bu şans gitgide azalır. 40-42 yaş aralığı ise şansın azaldığı fakat yine de ümidin korunduğu zamanlardır.

3. Transfer edilen embriyo sayısı gebelik şansına etki eder mi?

Tüm yaş gruplarında tek embriyonun transfer edilmesiyle gebelik şansı %28’dir. Çift embriyonun transfer edilmesiyle bu şans %45’e kadar çıkar. Tek embriyo transferinin yapılmasında geriye pek çok embriyo kalır ve bu embriyolar kullanılarak ciddi oranda ek hamilelikler sağlanabilir.

4. Tüp bebek tedavisinde düşük daha mı sık görülür?

Tüp bebek tedavisi sonucunda oluşan gebeliklerin düşük riski, normal yollarla kalınan gebeliklerden çok olmamakla birlikte biraz daha fazladır. Bunun sebebi; tedavi çeşidinden değil, hamile kalmaya engel olan sorunun bizzat kendisinden kaynaklanır.

5. Tüp bebek gebeliklerinin başında izlenen vajinal kanamalar normal midir?

Hamile kalmış hiçbir kadında, vajinal kanama normal olarak değerlendirilmemelidir ve hızlıca doktora görünülmelidir. Ama; tüp bebek tedavisiyle ulaşılmış gebeliklerin başlangıcında vajinal kanama ve lekelenmelere sık olarak rastlanılır. Yani; bu kanamalar kötü bir durumun habercisi olmayabilir.

6. Dondurulmuş embriyolar ile şans nedir?

Tüp bebek denemelerinde transfer edilen embriyoların haricinde kullanılmayan embriyoların kalitesi çoğu zaman iyi olabilmektedir. Bu embriyolar dondurulup saklanarak, ileride bir başka hamilelik düşüncesi durumunda değerlendirilebilirler. İleriye dönük böyle bir avantaj sunuyor olması nedeniyle embriyo dondurma işlemi, çiftler için oldukça faydalıdır. Dondurulan embriyolar çözüldüğünde %80 oranında canlı kalmakta ve rahme transfer edildiğinde ise %50 ila %70 arasında gebelik şansı vermektedir.

7. Tüp bebek tedavisi öncesi kilo vermek gerekli mi?

Tüp bebek tedavisi öncesinde kilo verilmesi, tedavi sonuçlarını olumlu yönde etkileyecektir şeklinde kesin bir bilgi yoktur. Fakat kilonun ideal seviyede olması; tedavi süresinin kısalmasına, ihtiyaç duyulacak ilacın azalmasına ve tüp bebek tedavisi ile gebe kalınması durumunda ise düşük riskinin azalmasını sağlar.

8. Embriyo transferinden sonra cinsel yaşam devam edebilir mi?

Cinsel yaşam devam edebilir. Bu durum gebeliğin tutulmasını engellemez. Fakat; yumurta toplamadan sonra yumurtalıkların hala büyük olması, vajinal yoldan alınan ilaçlar, lekelenme şeklinde vajinal kanamalar; anne adayı için rahatsızlık oluşturulabileceği için normal bir cinsel ilişki süreci yürütülemeyebilir.

9. Ağır kaldırma gebeliğin tutunmasına etki eder mi?

Embriyo transferinden sonra hareket etmek, seyahat etmek, öksürmek ve hemen ayağa kalkmak gibi aktiviteler gebeliğin tutunmasına ve devam ettirilmesini engellemez. Halk arasında bilinenin aksine bu durumların gebeliğe olumsuz hiçbir etkisi bulunmamaktadır. Bu süreçte dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar; doktorun reçete ettiği ilaçların düzenli olarak alınması ve yumurtalıklar eğer çok büyümüşlerse rahatsız olunmaması için dinlenilmesi gerekliliğidir.

 

Benzer Yazılar

Bu Öneriler İle Yaşlanmayı Durdurun!
Bu Öneriler İle Yaşlanmayı Durdurun!

Yaş ilerledikçe vücutta bir takım kırışıklıkların ve sarkmaların kendini göstermesi normal kabul edilmektedir.

Devamı

İyi Uykunun Altın Sırları
İyi Uykunun Altın Sırları

Uykuyu bilimsel açıdan tanımlamak çok zor. 1950’lere kadar birçok insan uykunun günlük hayatımızın eylemsiz bir parçası olduğunu zannederdi. Ama şimdi uyku sırasında beynimizin çok etkin olduğunu biliyoruz. Dahası uykunun beden ve ruh sağlığımızı etkiledi

Devamı

Estetikte En Çok O Tercih Ediliyor!
Estetikte En Çok O Tercih Ediliyor!

Estetik ameliyatlar içinde en çok meme büyütme tercih ediliyor. Geçen yıl tüm dünyada 1.5 milyon civarında meme estetiği ameliyatı yapıldı.Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Prof. Dr. Aydın Gözü merak edilenleri yanıtladı.

Devamı

Stres Ekokardiyografi İle Kalp Krizi Riskinizi Öğrenebilirsiniz
Stres Ekokardiyografi İle Kalp Krizi Riskinizi Öğrenebilirsiniz

Egzersiz uygulamaları ya da kalbin atımını hızlandıracak ilaçlar ile yapılan ekokardiyografi görüntüleme yöntemidir

Devamı

İşte Bebek Hijyeninin Püf Noktaları!
İşte Bebek Hijyeninin Püf Noktaları!

Bebeğe hijyenik ortam başta olmak üzere en uygun ortam koşullarını sağlamada, aşıları da dahil gerekli sağlık bakımlarını temin etmede temel görev; ebeveynlere düşmektedir!

Devamı

Kemik Erimesinden Korkmayın!
Kemik Erimesinden Korkmayın!

Osteoporoz, diğer adı ile kemik erimesi; zamanla kemik kalitesinin

Devamı

Cinsel İktidarsızlık Hipofiz Bezi Tümörü Nedeni Olabilir!
Cinsel İktidarsızlık Hipofiz Bezi Tümörü Nedeni Olabilir!

Hipofiz bezi birçok hormonun salgılanmasından sorumlu olup, beyinde yer almaktadır.

Devamı

Sıcak Havalarda Kalbe Dikkat!
Sıcak Havalarda Kalbe Dikkat!

Hava çok sıcak olduğunda vücudumuzu soğutmak için terleriz, bu nedenle her zamankinden daha fazla sıvı kaybederiz.

Devamı

Ağrılı Cinsel İlişki (Disparoni) Nedir?
Ağrılı Cinsel İlişki (Disparoni) Nedir?

Ağrılı Cinsel İlişki (Disparoni) Nedir?

Devamı

Ergen Psikolojisi Nedir Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
Ergen Psikolojisi Nedir Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Ergenlik dönemi çocukların 15-18 yaşları aralığında geçirdikleri ve ailelerin ne yapacaklarını bilemedikleri bir süreçtir.

Devamı