Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Tüberküloz (Verem) Hakkında Bilinmeyenler!

Tüberküloz (Verem) Hakkında Bilinmeyenler!

Tüberküloz (verem) hakkında bilinmeyenler!

Tüberküloz yani bilinen diğer adıyla verem hastalığı, insan yaşamını tehdit eden ciddi bir rahatsızlıktır. Tüberküloz günümüz şartlarında tedavisi mümkün olan, bulaşıcı bir hastalıktır. Hasta bir kişinin; öksürmesi, hapşırması gibi havaya karışan bakterilerin diğer bir insana solunum yoluyla geçişi ile bulaşmaktadır. Havada saatlerce asılı kalabilen bu bakteriler, birisine bulaştığı zaman bazen ilk etapta bir hastalık oluşturmasa da, seneler sonra kişinin bünyesi zayıfladığı zamanlar da kişiyi hasta edebilir.

Tüberküloz hangi belirtilerle gelir?

2 haftadan uzun süren öksürük, terleme, yüksek ateş, göğüs ağrısı, ani kilo kaybı, yemek yememe isteği, halsizlik gibi belirtilerle kendini gösterir. İleri dönemler de ise hastalarda kanlı balgam gibi belirtiler görülür.

Kimlerde risk yüksektir?

Bağışıklık sistemi veya bünyesi zayıf olan bireylerde tüberküloz riski yüksektir. Bu kişiler; küçük çocuk ve bebekler, yaşlılar, diyabet, böbrek rahatsızlığı gibi kronik hastalıkları olanlar, AİDS, kanseri olan veya nakilli hastalar, ilaç veya alkol bağımlılığı olan kişiler ve de kortizon tedavileri uygulanan hastalardır.

Tüberküloz nasıl tedavi edilir?

Günümüzün sürekli gelişen tıbbi olanakları sayesinde, verem tedavisinde geliştirilen ilaçlar özellikle başlangıç evresinde hastayı iyileştirerek kişinin hızlı bir şekilde toparlanmasını sağlar. Tüberkülozun tedavisinde antibiyotik tedavisi tek başına yeterli olmamaktadır. Hastalar bu durumda tedavilerini ve rutin kontrollerini aksatmamalıdırlar. Aktif hastalar 6 veya 9 ay gibi süren bir dönemde farklı ilaçlar kullanmak durumundadırlar. Test sonuçları negatif olana kadar bu durum devam eder. Eğer tedavi aksatılırsa enfeksiyon yeniden direnç gösterir. Ancak hasta tedavi ve muayenelerini aksatmadığı halde iyileşme olmuyorsa bu durumda, bakteriler ilaca karşı direnç kazanmış olabilir. Bu durumda hekim ilaçları değiştirmektedir. Hastalar ilaç tedavisine başladıktan sonra verdikleri kiloları geri almaya başlarlar. Hayatları kısa süre içerisinde normale döner. Tüberküloz eğer ki kontrol altına alınmaz veya tedavi edilmez ise ölümcül sonuçlara yol açabilir.

Korunmak mümkün mü?

Verem hastalığı eskisi gibi korkulan bir hastalık değildir. Çünkü aşısı vardır. Kişiler aşı takvimine göre verem aşısını aksatmadan yaptırırlarsa verem hastalığına yakalanma riski yok olmaktadır. Bunun haricinde; sigara ve alkolden uzak durmak ve de tüm hastalıklarda olduğu gibi sağlıklı ve düzenli beslenerek, spor yapmak, hijyen kurallarına dikkat etmek hastalığa yakalanma riskinizi azaltacaktır.

 

Benzer Yazılar

Çapraz Alerjiye Dikkat!
Çapraz Alerjiye Dikkat!

Burun akıntısı, hapşırma ve öksürük gibi bulgularla seyreden Soğuk Algınlığı ve Alerjik Rinit çok karıştırılır. Bu iki hastalığı ayırt etmenin tek yolu bekleyip görmektir.

Devamı

Astım Hastası Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?
Astım Hastası Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

Astım, akciğerde bronş adı verilen hava yollarını daraltarak kendini gösteren ve ataklar halinde gelen bir hastalıktır.

Devamı

Pulmoner Fibrozis (Akciğer Sertleşmesi) Nedir?
Pulmoner Fibrozis (Akciğer Sertleşmesi) Nedir?

Akciğerlerde bulunan küçük hava keseleri (alveoller) duvarlarının kalınlaşması ve sertleşmesi ile gelişir. Duvarlardaki aşırı kalınlaşma ve sertleşme; kan ve hava arasındaki gaz geçişini güçleştirir. Haliyle, vücuttaki dokuların oksijen ihtiyacı karşılanamaz hale gelinir.

Devamı

Dünya Nüfusunun Dörtte Biri Verem Mikrobunu Taşıyor!
Dünya Nüfusunun Dörtte Biri Verem Mikrobunu Taşıyor!

Yapılan araştırmalar sonucunda; verem (tüberküloz) mikrobunu, Dünya nüfusunun dörtte birinin taşıdığı belirlenmiştir.

Devamı

Obstrüktif Uyku Apnesi Sendromu Nedir?
Obstrüktif Uyku Apnesi Sendromu Nedir?

Obstrüktif uyku apnesi sendromu (OSAS); üst solunum yollarının tıkanması ve hava akımının azalmasına bağlı olarak kendini gösteren bir hastalıktır.

Devamı

Öksürük ve Göğüs Ağrısı Şikayetlerinizin Nedeni Plörezi Olabilir!
Öksürük ve Göğüs Ağrısı Şikayetlerinizin Nedeni Plörezi Olabilir!

Plörezi, akciğer zarında sıvı birikmesi anlamına gelir. Sağlıklı bir bireyin akciğerlerinin dış kısmında parietal plevra ve iç duvar kısmındaysa visseral plevra olmak üzere 2 farklı zar tabakası bulunur. Bu zarlar arasında bulunan kaygan sıvı, solunum yaparken akciğerlerin sorunsuz bir şekilde şişip sönmesini sağlar.

Devamı

Hava Kirliliği Astım Krizlerini Tetikliyor!
Hava Kirliliği Astım Krizlerini Tetikliyor!

Okan Üniversitesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Melahat Bekir Külah, astım hastalığı hakkında doğru bilinen yanlışları açıkladı.

Devamı

Boğmacadan Çocukları Korumanın Yolları
Boğmacadan Çocukları Korumanın Yolları

Mikropların sebep olduğu bulaşıcı bir solunum yolu hastalığıdır

Devamı

Erken Tanı İle Alerjinin Önüne Geçin!
Erken Tanı İle Alerjinin Önüne Geçin!

İlkbahar ayı yaklaştığında sık rastlanan sorunların başında alerji geliyor.

Devamı

Bölüm Doktorlarımız