Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

TSH Nedir?

TSH Nedir?

TSH nedir?

TSH, hipofiz bezinin ön kısmında bulunan hücrelerden salgılanan ve tiroit bezindeki hücrelerin gelişimini kontrol etmede rol alan bir hormondur. Ayrıca, T3 ve T4 hormonlarının yapımı ve salınımı sürecindeki biyokimyasal olaylarda düzenleyici etkiye sahiptir. Tiroit hastalıklarının tanısı için, bu testin sonucu çok önemlidir.

TSH değerleri, gün içinde belli bir çizgide değişiklikler gösterebilir. Hiçbir sağlık sorunu olmayan bireyde uyku saati yaklaşırken yükselebilir ve sabahın erken saatlerinde maksimum seviyeye ulaşabilir. Saatlerin ilerlemesi ile bu değer yine düşmeye başlarken, öğle vakti ise minimum seviyeye gelebilir.

Normal TSH değeri kaçtır?

Kandaki TSH için kabul gören değerler 0.35-4.5 mU/ml aralığındadır. Gençlerde üst sınır değeri 4.5 mU/ml, 2.5 mU/ml değerine kadar düşer. Yaşın ilerlemesine bağlı olarak TSH düzeyi yükselmektedir ve insan yapısı gereği bu normal bir durumdur.

TSH yüksekliği ne anlama gelir?

TSH düzeyinin yüksek iken, kandaki tiroit hormonunun düşük olması; bezin uyarılmış olsa da işlevlerini yerine getiremediğinin bir göstergesidir. Hipotiroidi olarak isimlendirilen bu durumun varlığında; tüm vücut etkilenir ve metabolizma yavaşlar. Bu durumun ortaya çıkmasının çeşitli nedenleri olabilir:

  • Tiroit cerrahisi
  • Hashimato tirioditi
  • Alınan radyoaktif iyot ya da radyasyon tedavisi sonrası
  • Bazı durumlarda hamilelik sonrasında görülen postpartum tiroitit
  • Virüslerin neden olduğu bazı hastalıklar sonucu

TSH düşüklüğü ne anlama gelir?

Hipofizin salgıladığı TSH’ın az olması, tiroit bezinin aşırı işlev göstermesine bağlı TSH üretiminin baskılanması ile ilişkili olarak gerçekleşebilir. Hipertroidi olarak isimlendirilen bu durumda; baskılanmış TSH değerine ek olarak yüksek T3 ve T4 düzeyleri bulunmaktadır. Yüksek miktarda üretilen tiroit hormonuna bağlı olarak metabolizmanın hızlandığını söyleyebiliriz. İştahın artması, kalp hızının yükselmesi ve sinirli ruh hali gibi belirtilerin ortaya çıktığı bu duruma; el ve parmaklarda titreme, artış gösteren terleme, kas güçsüzlüğü gibi belirtiler eşlik edebilir. Ayrıca, aşırı çalışmakta olan tiroit bezinin büyümesi ile ilişkili olarak, boyunda guatr olarak isimlendirdiğimiz şişlik meydana gelebilir. Aşırı miktarda tiroit hormonun salgılanması sonucunda TSH düşüklüğüne yol açan durumlardan en sık karşılaştıklarımız:

  • Graves hastalığı
  • Tiroit nodülleri
  • Fazla miktarda iyot tüketimi

TSH ve tiroit hormonlarınızın seviyesindeki değişimler neticesinde gözlemlediğiniz belirti ve bulguları bildirmek ve takip etmek için kontrollerinizi yaptırmaya özen gösterin.

Benzer Yazılar

CEA Nedir? CEA Değerini Yükselten Durumlar Nelerdir?
CEA Nedir? CEA Değerini Yükselten Durumlar Nelerdir?

CEA, karsinoembriyonik antijeni temsil eden ve bazı hücrelerin yüzey kısmında bulunan bir maddedir. Embriyonik gelişme sürecinde; gastrointestinal sisteme ait hücrelerin ürettiği bir glikoproteindir.

Devamı

Sedimantasyon Hızı (ESR) Nedir?
Sedimantasyon Hızı (ESR) Nedir?

Kırmızı kan hücreleri olarak bilinen eritrositler, kanda sayıca en fazla miktarda bulunan hücredir. Solunum sisteminin vücut içerisinde aldığı hava, eritrositlerin yardımıyla vücudun doku ve organlarına taşınmaktadır.

Devamı

Tüm Batın USG Nedir?
Tüm Batın USG Nedir?

Tüm batın USG, karın bölgesinin ultrasonografi ile incelenmesi işlemidir. Batın ultrasonu; alt batın ve üst batın olmak üzere ikiye ayrılır.

Devamı

Glukoz Nedir? Değerlendirmesi Nasıl Yapılır?
Glukoz Nedir? Değerlendirmesi Nasıl Yapılır?

Kandaki glukoz değeri, kanın plazma kısmının değerlendirdiği bir test ile ölçülmektedir. Hastadan; hastane koşullarında alınan belli bir miktardaki kan, laboratuvara gönderilir.

Devamı

Genel Sağlık Check-Up Paketi
Genel Sağlık Check-Up Paketi

Check-up, sağlıklı bireylerin sağlık durumlarının genel değerlendirilmesi ve henüz şikayete yol açmamış olası bir hastalığın tarama ile erken tanısıdır.

Devamı

Kadın Sağlığı Paketi
Kadın Sağlığı Paketi

Kadın hastalıklarından korunmak ve kaliteli bir yaşama sahip olmak için bilinçli olmak ve düzenli olarak jinekolojik kontrollerden geçilmesi büyük önem taşıyor.

Devamı

Ürik Asit Nedir? Ürik Asit Nasıl Düşer?
Ürik Asit Nedir? Ürik Asit Nasıl Düşer?

Pürin; sucuk, pastırma, sosis, salam, kabuklu deniz ürünleri, küçük balıklar, kırmızı et, kuru fasulye, buğday, baklagiller, mayalı içecekler, çay ve kahve gibi yiyecek içeceklerin tüketilmesinden alınır.

Devamı

EKG Nedir? EKG Neden Çekilir?
EKG Nedir? EKG Neden Çekilir?

Kalp ve damar hastalıklarının tanısında kullanılan EKG, kalbin kasılması esnasında meydana gelen elektriksel aktivitenin grafiksel anlamda kayıt edilmesine olanak sağlar.

Devamı

Erkek Sağlığı Paketi
Erkek Sağlığı Paketi

Erkeklerde 40 yaş sonrasında kendini hissettirmeye başlayan prostat büyümesi; takip ve tedavi edilmemesi durumunda böbrek yetmezliğine yol açabilecek belirtiler gösterebilir.

Devamı

Yılda 1 Check-Up Yaptırın Riskleri Yok Edin!
Yılda 1 Check-Up Yaptırın Riskleri Yok Edin!

Erken teşhis hastalıkları fark edip erken dönemde tedavi olmak için büyük bir avantajdır.

Devamı

Bölüm Doktorlarımız