Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Tremor (Titreme) Rahatsızlıkları Beyin Pili Ameliyatı İle Son Buluyor!

Tremor (Titreme) Rahatsızlıkları Beyin Pili Ameliyatı İle Son Buluyor!

Tremor (titreme) nedir?

Tremor; titreme anlamına gelmektedir ve çeşitli hastalıklarda görülebilir. Titreme, vücudun bir kısmının veya bir uzvun davranışın kontrol edilememesi halidir. Tıpta titreme hastalığı olarak bilinen tremor, bedenin herhangi bir bölümünde her an gelişebilir. Örnek vermek gerekirse; kafada titreme (başta titreme), elde titreme, gövdede titreme şeklinde olabilir. Kafanın titremesi (başın titremesi) tremor hastalarında sık görülmektedir. Tremor; Parkinson hastalığının, beyin ve beyincik rahatsızlıklarının, alkol yoksunluğunun belirtisi olabilir ve herhangi bir ilacın yan etkisi olarak da titreme meydana gelebilir. Tremor, beyin içerisindeki kas hareketlerinin kontrol edildiği bölümde de oluşan bir problem sonucunda da gelişebilmektedir.

Esansiyel tremor nedir?

Esansiyel Tremor ise bir çeşit titreme hastalığı yani tremor rahatsızlığıdır. Esansiyel Tremor; ellerde titremeye, ses titremesine, başta, bacaklarda, seste, gövdede özetle; bedenin birçok farklı yerinde görülebilen ritmik bir titremeye neden olmaktadır. Elde titreme, bu hastalarda en sık görülen titreme çeşitlerindendir. Dünya üzerinde oldukça fazla görülen bu hastalık ileri seviyelere geldiğinde bu kişiler bir bardak su, bir kaşık çorba içemez hale gelip ve bakımları konusunda ne yazık ki sürekli olarak birilerinin yardımına ihtiyaç duymaktadırlar. Bu rahatsızlığı olan kişilerin, bahsettiğimiz bu şikayetleri fark ettiğinde özellikle de çevresinden başka birisi titremesini gördüğünde daha da şiddetlenmekte ve kişinin sosyal hayattan kaçınmasına içine dönük bir hale gelmesine neden olmaktadır.

Titreme rahatsızlıkları birbirlerinden ayrılıyor!

Bu rahatsızlıkta görülen titreme, Parkinson hastalığında görülen titreme şikayetlerinden farklıdır. Parkinson hastalarında gözlemlenen titreme, istirahat tremoru şeklindedir, kişi boş kaldığında yani herhangi bir iş ile uğraşmadığında titremeye başlar. Esansiyel Tremor rahatsızlığındaysa titreme iş yaparken veya çalışırken başlar ve şiddetlenerek artmaya devam eder. Kısacası; Parkinson rahatsızlığındaki titreme istirahat tremoru, Esansiyel Tremor’daki titremeyse hareket tremoru şeklindedir. Baş bölgesinde meydana gelen baş tremoru (kafa sallanması veya baş sallanması) ise, esansiyel veya distonik tremordan dolayı meydana gelmektedir.

Beyin pili uygulamaları mucizevi çözüm!

Esansiyel Tremor’un ve diğer titreme rahatsızlıklarının tedavi edilmesinde ilk olarak uygulanacak yöntem ilaç tedavisidir fakat maalesef ki ilaç tedavisi konusunda çok seçenek yoktur. Bu tedavinin yetmediği durumlarda ise tremor hastalıklarında beyin pili tedavisi başarıyla yapılabilmektedir. Bölgesel uyuşturma (lokal anestezi) altında yapılan beyin pili ameliyatlarının sonuçları fazlasıyla sevindirici olup operasyonun başarı ile uygulanması sonucunda tam sonuç alarak, hastaların titremesinde düzelme sağlanabilmektedir. Bu kişiler işlerini yeniden yapabilir duruma gelmektedirler. Önceden yemek yerken, su içerken, yazı yazarken zorlanan bu bireyler bu işleri rahatlıkla yapabilmektedirler.

Hastanemizde başarıyla uygulanan beyin pili ameliyatları hakkında geniş bilgi almak için Nöromodülasyon Merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Pelvik Nedir? Pelvik Ağrısı Neden Olur?
Pelvik Nedir? Pelvik Ağrısı Neden Olur?

Pelvik bölge, kadınlarda üreme fonksiyonları için oldukça önemli organların bulunduğu bir bölgedir. Bu bölgede meydana gelen problemler pelvik ağrı olarak nitelendirilmektedir.

Devamı

Sakral Stimülasyon Nedir?
Sakral Stimülasyon Nedir?

Halk arasında mesane pili olarak bilinen sakral stimülasyon nöromodülasyon ameliyatlarının bir parçası olup; küçük abdest kaçırma, veya yapamama, büyük abdest kaçırma, mesane felci gibi sorunları olan hastalarda uygulanabilecek teknolojik bir tedavi yöntemidir.

Devamı

İdrar Kaçırma ve İdrar Yapamamaya Mesane Pili Tedavisi ile Çözüm!
İdrar Kaçırma ve İdrar Yapamamaya Mesane Pili Tedavisi ile Çözüm!

Sakral sinir stimulatörü adı verilen mesane pili, kalbin ritmini düzenleyen pillerin büyüklüğünde olan bir cihazdır.

Devamı

Spastisitenin Neden Olduğu Sorunlar Baklofen Pompası ile Çözülüyor!
Spastisitenin Neden Olduğu Sorunlar Baklofen Pompası ile Çözülüyor!

Kasların sürekli olarak kasılması olarak adlandırılan spastisite terimi, istemsiz kasılma anlamına gelmektedir. Halk arasında; kasılmalı felç ya da spastik felç olarak da bilinmektedir. Spastisite, kasların şiddetli derecede kasılı halde kalmasına denilmektedir.

Devamı

Tourette Sendromu Nedir?
Tourette Sendromu Nedir?

Tikler, kişilerin kendi iradeleriyle kontrol edemediği hareketlerdir. Tourette sendromu, ilk kez 1985 yılında tanımlanmış olup bir tür sesli ve bedensel tik hastalığıdır.

Devamı

Başarısız Bel Cerrahisi Nedir? En Çok Kimlerde Görülür?
Başarısız Bel Cerrahisi Nedir? En Çok Kimlerde Görülür?

Genel olarak daha önce bel fıtığı omurilik darlığı veya kaması nedeniyle ameliyat olan kişilerin şikayetlerinin belirli süre içerisinde geçmemesi veya daha kötüye gitmesi olarak açıklayabiliriz.

Devamı

Nöromodülasyon
Nöromodülasyon

“Nöromodülasyon” kelimesini “sinir sisteminin düzenleyicisi” olarak tanımlayabiliriz. Uygulanan tedavi türünün amacı vücudun herhangi bir yerindeki sinir sistemindeki aksaklıkların düzenlenmesini sağlamaktır.

Devamı

Nöropatik Ağrılarınıza Omurilik Pili ile Son!
Nöropatik Ağrılarınıza Omurilik Pili ile Son!

Genel olarak gerçek nedeni belirlenemeyen, sinirlerde zona ve diyabet gibi rahatsızlıklara bağlı olarak devam eden tahribatlar sonucunda ortaya çıkan, karıncalanma, elektrik çarpma, üşüme, yanma vb. şeklinde ağrılardır.

Devamı

Derin Beyin Stimülasyonu (Beyin Pili) Ameliyatı Nedir?
Derin Beyin Stimülasyonu (Beyin Pili) Ameliyatı Nedir?

Halk arasında “beyin pili” olarak bilinen derin beyin stimülasyonu; beynin bazı özellikli bölgelerinin elektrotlar ve bir pil aracılığıyla uyarılması ve bu sayede beynin ürettiği anormal sinyallerin baskılanması mantığına dayanmaktadır.

Devamı

İdrar Kaçırma Başka Hastalıkların Habercisi Olabilir!
İdrar Kaçırma Başka Hastalıkların Habercisi Olabilir!

İdrar kaçırma her türlü kontrol edilemeyen ve istenmeyen idrar tutamama durumuna genel olarak verilen isimdir.

Devamı