Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Total Protein ve Albumin Düşüklüğü

Total Protein ve Albumin Düşüklüğü

Total protein nedir?

Proteinler; dokuların ve hücrelerin yapıtaşı olup, vücudun büyümesinde, gelişmesinde ve genel sağlık durumunun değerlendirilmesinde önemli bir etmendir. Pek çok organın yapısında bulunur ve katıldığı vücut fonksiyonlarının kontrolünden sorumludur. Total protein testi ile kanın plazmasındaki var olan proteinlerin miktarı ölçülür.

Kandaki protein çeşitleri nelerdir?

Kanda bulunan 2 farklı protein vardır. Bu proteinler; albüminler ve globülinlerdir.

Albumin: Kandaki pek çok küçük molekülün iletimini sağlar. Fakat, albüminin öncelikli rolü; damardaki sıvının, damar dışına kaçması durumunu engellemektir.

Globulin: Globülin proteinin içinde; enzimler, antikorlar ve 500’den fazla çeşitte protein bulunur. Albumin ve globulin oranına; total protein ve albuminin direkt ölçümü ile ulaşılır. Albumin ve globülin değerinin göreceli olarak hangi miktarlarda bulunduğunu verir.

Albumin normal değeri nedir?

Kanda en çok miktarda bulunan plazma proteini olan albümin, karaciğerin sentezlediği bir proteindir. Kılcal damardan geçmesi mümkün olmayacak büyüklükteki proteinlerin meydana getirdiği onkotik basınç sayesinde proteinlerin bu bölgelerden geçişi sağlanır. Böylelikle; ödem oluşumu ve damar yatağındaki sıvı birikimine bağlı tansiyon yüksekliği engellenmiş olunur. Albuminin seviyesi; laboratuvar testleri ve kan ile idrardan alınmak üzere iki alternatif yöntem ile ölçülebilmektedir. Yetişkinlerde kan değerindeki referans aralığı 3.4 ile 5.4 g/dL iken; idrar testindeki ideal değer 0 ile 8 mg/dL'dir.

Albumin düşüklüğü nedir?

Albumin düşüklüğü yaşayan bir bireyin kan plazmasındaki protein molekülleri, dar damalardan geçemez. Çünkü; bu durumda albumin miktarı, onkotik basıncı dengeleyecek değerde değildir. Haliyle, kişinin vücut dokularında sıvı birikimi olarak adlandırdığımız ödemler, yani şişlikler ortaya çıkar. Özellikle; ayak bilekleri, bacak, yüz ve göz kapağındaki şişlikler dikkat çeker. Düşüklük; karaciğerde yeteri kadar albumin sentezlenmemesinden kaynaklanabileceği gibi, aşırı albumin kaybı ve albumin yıkımından da kaynaklanabilir. Albuminin eksik olması durumunda rastlanılan belirtilerin bir kısmı şöyledir:

 • Ateş
 • Kaşıntı
 • Karın ağrısı
 • Halsizlik ve yorgunluk hali
 • Bulantı ve kusma
 • Vücudun çeşitli bölgelerinde gelişen ödem
 • Gelişen morluklar
 • İştah kaybı
 • Aniden kilo verme
 • Nefes almada güçlük
 • İdrar ve dışkının renginde değişiklik
 • Gece boyunca sık idrara çıkma ihtiyacı
 • Erkeklerde cinsel işlev bozukluğu

Benzer Yazılar

Tüm Batın USG Nedir?
Tüm Batın USG Nedir?

Tüm batın USG, karın bölgesinin ultrasonografi ile incelenmesi işlemidir. Batın ultrasonu; alt batın ve üst batın olmak üzere ikiye ayrılır.

Devamı

Hemogram (Tam Kan Sayımı) Nedir?
Hemogram (Tam Kan Sayımı) Nedir?

Hemogram; kandaki hücre sayısını ve oranlarını tespit etmeye yarayan bir kan testidir. Kan dolaşımındaki hücrelerin kemik iliğinde üretiliyor olması sebebiyle aslında kemik iliğinin değerlendirilmesine de olanak tanır.

Devamı

HDL ve LDL Kolesterol Ne İfade Ediyor?
HDL ve LDL Kolesterol Ne İfade Ediyor?

Kanda bulunan ve en başta karaciğerdeki olmak üzere pek çok hücre tarafından doğal olarak üretilen kolesterol; mumsu bir yapıya sahiptir ve lipid, yani yağ türüdür.

Devamı

Genel Sağlık Check-Up Paketi
Genel Sağlık Check-Up Paketi

Check-up, sağlıklı bireylerin sağlık durumlarının genel değerlendirilmesi ve henüz şikayete yol açmamış olası bir hastalığın tarama ile erken tanısıdır.

Devamı

 3. Yıl Erkek Sağlığı Check-Up Paketi
3. Yıl Erkek Sağlığı Check-Up Paketi

Erkeklerde 40 yaş sonrasında kendini hissettirmeye başlayan prostat büyümesi; takip ve tedavi edilmemesi durumunda böbrek yetmezliğine yol açabilecek belirtiler gösterebilir.

Devamı

EKG Nedir? EKG Neden Çekilir?
EKG Nedir? EKG Neden Çekilir?

Kalp ve damar hastalıklarının tanısında kullanılan EKG, kalbin kasılması esnasında meydana gelen elektriksel aktivitenin grafiksel anlamda kayıt edilmesine olanak sağlar.

Devamı

Ürik Asit Nedir? Ürik Asit Nasıl Düşer?
Ürik Asit Nedir? Ürik Asit Nasıl Düşer?

Pürin; sucuk, pastırma, sosis, salam, kabuklu deniz ürünleri, küçük balıklar, kırmızı et, kuru fasulye, buğday, baklagiller, mayalı içecekler, çay ve kahve gibi yiyecek içeceklerin tüketilmesinden alınır.

Devamı

3. Yıl Kadın Sağlığı Check-Up Paketi
3. Yıl Kadın Sağlığı Check-Up Paketi

Kadın hastalıklarından korunmak ve kaliteli bir yaşama sahip olmak için bilinçli olmak ve düzenli olarak jinekolojik kontrollerden geçilmesi büyük önem taşıyor.

Devamı

CEA Nedir? CEA Değerini Yükselten Durumlar Nelerdir?
CEA Nedir? CEA Değerini Yükselten Durumlar Nelerdir?

CEA, karsinoembriyonik antijeni temsil eden ve bazı hücrelerin yüzey kısmında bulunan bir maddedir. Embriyonik gelişme sürecinde; gastrointestinal sisteme ait hücrelerin ürettiği bir glikoproteindir.

Devamı

Total Protein ve Albumin Düşüklüğü
Total Protein ve Albumin Düşüklüğü

Proteinler; dokuların ve hücrelerin yapıtaşı olup, vücudun büyümesinde, gelişmesinde ve genel sağlık durumunun değerlendirilmesinde önemli bir etmendir.

Devamı

Bölüm Doktorlarımız