Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Stres ile Görme Kaybının İlişkisi

Stres ile Görme Kaybının İlişkisi

Stres ile göz sağlığının ilişkisi

Stres birçok hastalığın açığa çıkmasında önemli bir paya sahipken, göz sağlığını da olumsuz yönde etkiliyor. Genellikle stres altındayken meydana gelen retinada sıvı birikmesi olayı, görme kaybına kadar gidebiliyor. Santral seröz koryoretinopati olarak isimlendirdiğimiz bu durumun nedeni stres kaynaklı olduğu düşünülse de kendiliğinden yok olabildiği gibi, kronikleşerek kalıcı hale de gelebilir. Yoğun stres altında görev alan ve mükemmeliyetçiliğe önem veren kişilerin riskli grupta olduğunu söyleyebiliriz.

Uzman hekiminize mutlaka danışın

Retinanın altında sıvı birikmesi olarak tanımlanan santral seröz koryoretinopatinin, araştırmalar sonucunda genç ve orta yaşlı yetişkinlerde daha sık görüldüğüne rastlanmıştır. Yine bu araştırmalara göre, erkeklerde görülme olasılığı kadınlara göre fazladır. Duruma neden olan faktörler tam olarak tanımlanamasa da kortikosteroid ilaca sistemik bir şekilde maruz kalmış olmanın bu rahatsızlığı geliştirebileceği düşünülüyor. Kortikosteroidler, reçete edilmeden bazı burun spretlerinde veya iltihap önleyen cilt kremlerinin içeriğinde bulunabilir.  Bu yüzden, hekiminize danışmadan bu ve benzeri ilaçları kullanmamanız, göz sağlığınızı korumanız açısından çok önemlidir.

Her zaman belirti vermiyor

Santral seröz koryoretinopati ile beraber görmede bulanıklaşma meydana gelebilir. Fakat, bazı hastalarda bu belirti açığa çıkmayabilir. Bu doğrultuda, düzenli göz muayenelerinin oldukça önemli olduğunu ifade edebiliriz. Göz bebekleri büyütülürken, retinanın da görüntüsünün alındığı bu muayenelerde optik koherans tomografi uygulanır. Böylelikle, retina daha detaylı incelenir.

Her hastalıkta olduğu gibi erken teşhis çok önemli

Bazı hastalıklarda olduğu gibi bu hastalık da tedavi olmadan kendi kendiliğinden düzelebilir. Duruma göre çeşitli ilaçlar ve göz enjeksiyonları uygulanarak tedavi planı oluşturulabilir. Hastalık belirtilerine ve hastanın da durumuna göre Göz Sağlığı ve Hastalıkları en uygun seçeneği tercih edecektir. Kalıcı görme kaybının yerleşmemesi için erken teşhisin önemi büyüktür. Tüm bunların yanı sıra; stresin kontrol altına alınması da önem taşır.

Benzer Yazılar

Presbiyopi (Yaşa Bağlı Yakın Görme Bozukluğu)
Presbiyopi (Yaşa Bağlı Yakın Görme Bozukluğu)

Presbiyopi; merceğin gözün odağını değiştirme yeteneğini kaybetmesiyle ortaya çıkar. Yaşa bağlı yakını görme bozukluğu yaklaşık 40 yaş civarında başlar.

Devamı

Gözlerinizden Gelen Uyarıları Hafife Almayın!
Gözlerinizden Gelen Uyarıları Hafife Almayın!

Basit diye düşünüp ertelediğimiz birçok göz rahatsızlığı aslında önemli göz hastalıklarının ve diğer hastalıkların habercisi olabilir.

Devamı

Katarakt Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar
Katarakt Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Gözün içerisinde bulunan doğal merceğin saydamlığını yitirmesi ve matlaşmasına katarakt denir

Devamı

Şalazyon nedir?
Şalazyon nedir?

Şalazyon toplumda sıklıklar karşılaşılan bir cilt hastalığıdır. Bireylere oldukça rahatsızlık veren fakat tedavisi kolaylıkla yapılır. Temel nedeni göz kapaklarında bulunan yağ bezesinin tıkanması ile oluşur. Tıkanan yağ bezelerinin içinde kalan bakteriler şalazyonu tetikler.

Devamı

Göz Kızarıklığına Dikkat!
Göz Kızarıklığına Dikkat!

Göz kapaklarının iç yüzeyini ve gözlerin beyaz kısmının üzerini kaplayan ince ve şeffaf bir zar damarlarının genişleyerek verdiği tepki sonucu gelişiyor

Devamı

Stres ile Görme Kaybının İlişkisi
Stres ile Görme Kaybının İlişkisi

Stres ile GStres birçok hastalığın açığa çıkmasında önemli bir paya sahipken, göz sağlığını da olumsuz yönde etkiliyor. Genellikle stres altındayken meydana gelen retinada sıvı birikmesi olayı, görme kaybına kadar gidebiliyor. örme Kaybının İlişkisi

Devamı

Katarakt Ameliyatlarında FAKO Mucizesi
Katarakt Ameliyatlarında FAKO Mucizesi

Katarakt göz içerisindeki merceğin saydamlığını kaybederek bulanıklaşıp

Devamı

Göz Kapağı Estetiği İle Gençleşin!
Göz Kapağı Estetiği İle Gençleşin!

Kişiler, ilk tanıştıkları insanların öncelikli olarak gözleri ile iletişim kuruyorlar.

Devamı

Lazer Cerrahisi Hakkında Her Şey
Lazer Cerrahisi Hakkında Her Şey

Göz Sağlığı ve Hastalıkları Kliniğimizde; miyop, hipermetrop, astigmat gibi görme kusuru olan hastaların tedavileri yapılarak gözlük ve lens kullanımlarının önüne geçilebilmektedir.

Devamı

Parmak Ucundan Göze Büyük Tehlike!
Parmak Ucundan Göze Büyük Tehlike!

Dijital ekranların artık yaşamımızın vazgeçilmezi olduğu bir gerçek. Telefon, tablet ve bilgisayar karşısında geçirdiğimiz zaman arttıkça bu tür ekranların kullanımına bağlı gelişebilen sağlık problemleri de literatürde tanımlanmaya başlandı.

Devamı