Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Spastisitenin Neden Olduğu Sorunlar Baklofen Pompası ile Çözülüyor!

Spastisitenin Neden Olduğu Sorunlar Baklofen Pompası ile Çözülüyor!

Spastisite nedir?

Kasların sürekli olarak kasılması olarak adlandırılan spastisite terimi, istemsiz kasılma anlamına gelmektedir. Halk arasında; kasılmalı felç ya da spastik felç olarak da bilinmektedir. Spastisite, kasların şiddetli derecede kasılı halde kalmasına denilmektedir. Normalde olmaması gereken bu kasılmalar; hastaların günlük yaşantısındaki rutin işlerini yapmalarını engellemektedir. Spastisite, bedenin genelinde olabileceği gibi hastalığın nedenine bağlı olarak; ellerde kasılma/katılık, kollarda kasılma/katılık, parmaklarda kasılma/katılık, bacaklarda kasılma/katılık veya gövdede ya da bir tek uzuvda kasılma/katılık şeklinde görülebilir. Kasların gergin olması; hareket etme, yürüme ve konuşma bozukluklarına yol açarak günlük hayatı zorlaştırmaktadır. Bu hastalık, omurilik ya da beyinde hasara neden olabilen birçok rahatsızlıkta izlenebilmektedir. Bu hastalıkları sayacak olursak; felç, omurilik hasarı, Selebral Palsi, beyin hasarı ve Multiple Skleroz (MS) hastalıklarını sayabiliriz. Bu istemsiz kasılma hastalığı, çok yüksek şiddetli olduğunda bireylerin bakımlarını zorlaştırmakta ve tekerlekli sandalyeye veya tuvalete oturma gibi önemli ihtiyaçların gerçekleşmesini kısıtlamaktadırlar. Bunlar ile birlikte spastik bireylerin istemli hareketlerini yapmalarını da engellemektedir.

Spastisite belirtileri nelerdir?

Spastisitede belirtiler, etkilenen alana göre değişiklik göstermektedir. Sık görülen belirtileri ise;

·       Kol ve bacaklarda çapraz duruş

·       Tekrar eden hareketler

·       Anormal şekilde bükülmüş uzuvlar

·       Postür bozuklukları

·       Konuşma problemleri

·       Kas spazmları

·       Konuşma güçlüğü

·       Eklem katılığı

şeklindedir.

Tedavi yöntemleri nelerdir?

Spastisite tedavisinde ilaç ve egzersiz birinci basamak olup ilaç tedavisinin işe yaramadığı durumlarda baklofen pompası uygulamaları başarılı bir şekilde uygulanabilmektedir.

Baklofen pompası ameliyatı nedir?

Baklofen pompası; çeşitli nedenler ile kol bacak gibi uzuvlarda ve/veya gövdede gelişen ilaç tedavisine cevap vermeyen istemsiz katılık ve kasılmalarda kullanılan bir çeşit otomatik ilaç salınımı yapan bir cihazdır. Bu cihazın; kasılma tedavisinde gücü çok yüksek olup, oldukça yüksek şiddetli kasılmaları dahi rahatlıkla çözebilmektedir. Genel anestezi altında yapılan bu operasyon, işinin ehli doktorlar tarafından yapıldığında oldukça kısa ve güvenli bir şekilde yapılır. Ameliyat masasına yan yatırılan hastanın belinden girilen iğne ile omurilik bölgesine kalıcı bir kateter takılır. Sonrasında bu kateterin, karında cilt altına yerleştirilen içi ilaç dolu bir otomatik pompaya bağlanması sağlanır. Pompanın içindeki ilaç, karar verilen dozdaki ilacı düzenli olarak omuriliğe gönderir. Bu sayede hastalarda, ilaç tedavisi ile bir türlü çözülemeyen katılık ve/veya kasılma rahatsızlıkları kolaylıkla gevşer. Baklofen pompası; Emes (MS), Selebral Palsi, omurilik yaralanmaları, felç ve inme sonrası görülen kasılmalarda ve her ne nedenle olursa olsun gelişen kasılma ve katılık durumlarında oldukça başarılı bir tedavi seçeneğidir.

Spastisite tedavisinde oldukça başarılı bir tedavi yöntemi olan Baklofen pompası ameliyatı hakkında daha ayrıntılı bilgi için Nöromodülasyon Merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Omurilik Pili ile Ağrılarınızdan Kurtulabilirsiniz!
Omurilik Pili ile Ağrılarınızdan Kurtulabilirsiniz!

Omurilik pili; omurilik zarının üzerine yerleştirilen bir nevi elektrik kablosu yardımıyla beyne giden uygunsuz ağrı sinyallerinin engellenmesidir.

Devamı

Tourette Sendromu Nedir?
Tourette Sendromu Nedir?

Tikler, kişilerin kendi iradeleriyle kontrol edemediği hareketlerdir. Tourette sendromu, ilk kez 1985 yılında tanımlanmış olup bir tür sesli ve bedensel tik hastalığıdır.

Devamı

Baklofen Pompası ile Spastisite Azalıyor!
Baklofen Pompası ile Spastisite Azalıyor!

Baklofen; kaslarda gelişen istemsiz kasılmayı giderici bir ilaçtır.

Devamı

Nöromodülasyon
Nöromodülasyon

“Nöromodülasyon” kelimesini “sinir sisteminin düzenleyicisi” olarak tanımlayabiliriz. Uygulanan tedavi türünün amacı vücudun herhangi bir yerindeki sinir sistemindeki aksaklıkların düzenlenmesini sağlamaktır.

Devamı

Baklofen Pompası Nedir?
Baklofen Pompası Nedir?

Baklofen pompası; çeşitli sebeplerle uzuvlarda (kollarda bacaklarda) ve/veya gövdede gelişen ve ilaç tedavisine yanıtsız istemsiz katılık ve kasılmalarda (spastisite) kullanılan bir tür otomatik ilaç salınımı sağlayan bir cihazdır.

Devamı

Herpes Nevraljisi Nedir?
Herpes Nevraljisi Nedir?

Nevralji, bir veya daha fazla sinirde hissedilen ağrıyı tanımlar. Bazı tür nevraljiler, Herpes enfeksiyonu yani zona hastalığı sonucu ortaya çıkabilir.

Devamı

Parkinson Artık Beyin Pili ile Tedavi Edilebiliyor!
Parkinson Artık Beyin Pili ile Tedavi Edilebiliyor!

Parkinson Artık Beyin Pili ile Tedavi Edilebiliyor!

Devamı

Pelvik Nedir? Pelvik Ağrısı Neden Olur?
Pelvik Nedir? Pelvik Ağrısı Neden Olur?

Pelvik bölge, kadınlarda üreme fonksiyonları için oldukça önemli organların bulunduğu bir bölgedir. Bu bölgede meydana gelen problemler pelvik ağrı olarak nitelendirilmektedir.

Devamı

Titreme ve Yürüyememe Beyin Pili Ameliyatı ile Son Buluyor!
Titreme ve Yürüyememe Beyin Pili Ameliyatı ile Son Buluyor!

Beyin pili, vücutta meydana gelen hareket bozukluklarına neden olan bazı nörolojik hastalıkların tedavisinde başarıyla uygulanan bir tedavi yöntemidir.

Devamı

Kişiye Özel Kanser Ağrısı Tedavisi
Kişiye Özel Kanser Ağrısı Tedavisi

Kanser tedavisi gören hastalarda şiddetli ağrı görülebilir. Kanser hastalığının ileri evlerinde veya tekrarlamış kanser hastalıklarında hastanın hissettiği ağrı oldukça yükselebilir.

Devamı