Doktorunuza Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Sigara Bırakma Polikliniği

Yaklaşımımız

 

Sigara içiciliği en öldürücü toplumsal zehirlenme olayıdır. Dünya Sağlık Örgütü sigarayı en önemli önlenebilir hastalık nedeni olarak tanımlamaktadır. Tüm dünyada her yıl sigaraya bağlı yaklaşık 4,9 milyon insan yaşamını yitirmektedir. Sigara salgınının bu şekilde devam etmesi durumunda 2020 yılında bu sayının 10 milyona ulaşması beklenmektedir.

Sigara bağımlılığı birçok ciddi hastalığa yol açıyor.  Bu hastalıkların başında; Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalıkları (KOAH) ve akciğer kanseri geliyor. Bunların yanı sıra sigara, kötü huylu kolesterolün artışı, hipertansiyon, kalp hastalıkları ve koroner arter hastalığı için majör risk faktörü olduğu gibi, kalp krizi riskini 2,5 kat artırmaktadır. Bağışıklık sisteminde meydana gelen zayıflama ile birlikte, erken yaşlanma, her türlü kansere, viral ve bakteriyel enfeksiyona yatkınlık meydana gelmektedir. Erkeklerde tüm kansere bağlı ölümlerin %35 'inin, kadınlarda İse % 15' İnin nedeni sigaradır. Sigara kadında 14.5 yıl, erkekte ise 13.2 yıl yaşam süresini kısaltır. Kalp ve damar hastalıkları gibi önemli bazı hastalıklara da zemin hazırlayan sigara bağımlılığı tedavisi için hastanemizde Sigara Bırakma Polikliniği kurulmuştur. Bu polikliniğimizde sigara bağımlıları multidisipliner yaklaşım ile değerlendirilip tedavi edilmektedir.

Tanı ve tedavi hizmetleri nelerdir?

Sigara Bırakma Polikliniği’mizde sigarayı bırakma sürecinde hastalara şu testler ve hizmetler sunulmaktadır:

  • Göğüs hastalıkları muayenesi
  • Akciğer filmi çekimi
  • Solunum fonksiyon testi
  • Olguların evrelendirilmesi
  • Bağımlılığın değerlendirilmesi (fagerström nikotin bağımlılık testi)
  • Medikal tedavi
  • Kontrol takipleri
  • Hasta eğitimi

Tedavi aşamaları nelerdir?

Sigara Bırakma Polikliniği’mizde uygulanacak olan tedavi yöntemi; tamamıyla kişiye özeldir. Hastanın sosyal yaşamına yeme alışkanlıklarına, maruz kaldığı stres faktörlerine, eşlik eden diğer hastalıklarının, kullandığı başka ilaçların bulunup bulunmadığına göre hastanın tedavisi bireyselleştirilmektedir. Nikotin yerine koyma tedavisi ya da tablet olarak medikal tedavi verilebiliyor. Kontrol takiplerinde CO ölçüm cihazı ile nikotin seviyesinin değerlendirilmesi, motivasyonel destek tedavisi ve gerektiğinde psikoterapi yönlendirmeleri gerçekleştiriliyor.

Sigara Bırakma Polikliniği’mizdeki tedavi süreci 3 ay sürecektir. İlk ayda hasta adım adım sigarayı bırakacak, ikinci ve üçüncü ayda ise hastanın tekrar sigaraya başlamaması için gerekli önlemler alınacaktır.

Sigarayı Bırakmak Artık İmkansız Değil!
Sigarayı Bırakmak Artık İmkansız Değil!

Sigara bütün Dünyada ve ülkemizde görülen yaygın bir sağlık sorundur.

Devamı

Sigarayı Neden Bırakmalıyız?
Sigarayı Neden Bırakmalıyız?

Sigaranın içerisinde bulunan maddeler solunum yollarında iltihabi reaksiyonlara sebep olmaktadır. Bronşları tahriş etmekte ve enfeksiyon riskini arttırmaktadır

Devamı

Alkole Bağlı Bu Rahatsızlıkları Hafife Almayın
Alkole Bağlı Bu Rahatsızlıkları Hafife Almayın

Alkollü araç kullanmanın trafik kazalarına neden olduğunu ya da fazla alkol tüketiminin karaciğer sirozuna yol açtığını hepimiz biliyoruz.

Devamı