Doktorunuza Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Sigara Bırakma Polikliniği

Yaklaşımımız

Sigara Bırakma Polikliniği

Sigara içiciliği en öldürücü toplumsal zehirlenme olayıdır. Dünya Sağlık Örgütü sigarayı en önemli önlenebilir hastalık nedeni olarak tanımlamaktadır. Tüm dünyada her yıl sigaraya bağlı yaklaşık 4,9 milyon insan yaşamını yitirmektedir. Sigara salgınının bu şekilde devam etmesi durumunda 2020 yılında bu sayının 10 milyona ulaşması beklenmektedir.

Sigara bağımlılığı birçok ciddi hastalığa yol açıyor.  Bu hastalıkların başında; Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalıkları (KOAH) ve akciğer kanseri geliyor. Bunların yanı sıra sigara, kötü huylu kolesterolün artışı, hipertansiyon, kalp hastalıkları ve koroner arter hastalığı için majör risk faktörü olduğu gibi, kalp krizi riskini 2,5 kat artırmaktadır. Bağışıklık sisteminde meydana gelen zayıflama ile birlikte, erken yaşlanma, her türlü kansere, vlral ve bakterlyel enfeksiyona yatkınlık meydana gelmektedir. Erkeklerde tüm kansere bağlı ölümlerin %35 'inin, kadınlarda İse % 15' İnin nedeni sigaradır. Sigara kadında 14.5 yıl, erkekte ise 13.2 yıl yaşam süresini kısaltır. Kalp ve damar hastalıkları gibi önemli bazı hastalıklara da zemin hazırlayan sigara bağımlılığı tedavisi için Okan Üniversitesi Hastane si’nde Sigara Bırakma Polikliniği Kurulmuştur. Bu polikliniğimizde sigara bağımlıları multidisipliner yaklaşım ile değerlendirilip tedavi edilmektedir.

 

SİGARA BIRAKMA POLİKLİNİĞİ TANI VE TEDAVİ HİZMETLERİ:

Sigara Bırakma Polikliniğinde sigarayı bırakma sürecinde hastalara şu testler ve hizmetler sunulmaktadır:

 • Göğüs hastalıkları muayenesi
 • Akciğer filmi çekimi
 • Solunum fonksiyon testi
 • Olguların evrelendirilmesi
 • Bağımlılığın değerlendirilmesi (Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi)
 • Medikal tedavi
 • Kontrol takipleri
 • Hasta eğitimi

 

TEDAVİ AŞAMALARI:

 • Sigara Bırakma Polikliniğinde uygulanacak olan tedavi yöntemi; tamamıyla kişiye özeldir. Hastanın sosyal yaşamına yeme alışkanlıklarına, maruz kaldığı stres faktörlerine, eşlik eden diğer hastalıklarının, kullandığı başka ilaçların bulunup bulunmadığına göre hastanın tedavisi bireyselleştirilmektedir.
 • Nikotin yerine koyma tedavisi  ya da tablet olarak medikal tedavi verilebiliyor.
 • Kontrol takiplerinde CO ölçüm cihazı ile nikotin seviyesinin değerlendirilmesi, motivasyonel destek tedavisi ve gerektiğinde psikoterapi yönlendirmeleri gerçekleştiriliyor.

Sigara bırakma polikliniğimizdeki tedavi süreci 3 ay sürecektir. İlk ayda hasta adım adım sigarayı bırakacak, ikinci ve üçüncü ayda ise hastanın tekrar sigaraya başlamaması için gerekli önlemler alınacaktır.

Bölüm Yazıları

Sigarayı Bırakmak Artık İmkansız Değil!
Sigarayı Bırakmak Artık İmkansız Değil!

Sigara bütün Dünyada ve ülkemizde görülen yaygın bir sağlık sorundur.

Devamı