Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Servisit Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Servisit Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Servisit nedir?

Servisit, rahim ağzında görülen yara olup, sıklıkla karşılaşılan jinekolojik problemlerden bir tanesidir. Kadınların yarısı yaşamının bir döneminde bu hastalığı mutlaka yaşar. Kaç yaşında olursa olsun, cinsel hayatı aktif olan her kadın, servisite potansiyel adaydır. Kasıkta ağrı ve vajinada akıntı gibi şikayeti olan kadınların birçoğunda herhangi bir başka rahatsızlıkla beraber veya tek başına servisite rastlanılır.

Servisitin nedenleri nelerdir?

Servistin etkin bir şekilde tedavi edilmesi için altta yatan nedenin tanımlanması gerekir. Hastalığın nedeni basit bir irritan madde ise maddenin kullanılmaması halinde sorun çözülecektir. Altta yatan sorun eğer enfeksiyon kaynaklı ise planlanacak uygun tedavi ile hastalık iyileştirilir. Bu duruma neden olan önemli 3 mikroorganizmayı; klamidya, gonore ve trikomonas olarak sıralayabiliriz. Ayrıca, bazı alerjik maddeler de hastalık nedenleri arasında yer alır.

Servisitin belirtileri nelerdir?

Belirtiler, birçok hastalık ile benzerlik gösterir. Özellikli yakınma meydana gelmediği için kişinin bu  durumdan şüphelenmesi pek mümkün değildir. Çoğu zaman farklı bir nedenle yapılan jinekolojik muayene esnasında fark edilir.

İlk belirti; regl döneminin bitişinde gelişen vajinal akıntıdır. Diğer belirtileri; anormal vajinal kanama, vajinada yanma, cinsel birleşme anında hissedilen ağrı, idrar yaparken yanma ve bel ağrısıdır. Tedavisi geciktirilmiş bir servisit; mukus yapımının bozulmasına ve kısırlığa neden olabilir. Servisitli anne adaylarında; düşük veya erken doğum riskine rastlanabilir.

Servisit tedavisi var mıdır?

  • Koter: Bu yönte, uygulanan en eski ve klasik tedavi yöntemidir. Kalem şeklindeki bir prob ucunun yardımıyla elektrik akımı geçirilir ve ısı elde edilir. Tedavi yöntemleri arasında en son tercih edilen bir yöntemdir. Uygulama esnasında hafif bir ağrı duyulabilir. Sonrasında oluşan nedbe dokusunun rahim ağzının kanalında tıkanmalara neden olması söz konusudur.
  • Kriyoterapi: Kotere göre avantajlıdır. Daha az ağrı hissedilir ve doku tahribi kontrollüdür. Daha az nedbe dokusunun oluşumuna olanak sağlar. Dolayısıyla, servikal kanalda daralmaya neden olmaz. Tabancaya benzer bir cihaz yardımıyla uygulanır. Bu tabanca ucuyla değdirilen yerler donar. Bir anestezi yöntemi uygulanmaz. Basit bir işlem olup, 10 dakika içinde sona erer.
  • Lazer: Dokular lazer ile tahrip edilir. Kriyoterapi yöntemine kıyasla herhangi bir üstünlüğü yoktur.

Hangi tedavi olursa olsun; hücreler tahrip edildikten 1-2 hafta içinde bol sulu vajina akıntısı görülebilir. Bu sürede; lekelenme gibi kanama gelebilir. Bu sebepten dolayı işlem sonrasındaki ilk 2 hafta cinsel birliktelikten kaçınılması önemlidir. Tamamen iyileşme süresi 6-8 hafta arasındadır.

Servisitten korunmak için hangi önlemler alınmalıdır?

Servisitin korunma yöntemleri ve erken teşhisine olanak sağlayacak bazı önlemler vardır:

  • Sağlık durumundan emin olmadığınız kişilerle cinsel ilişkiye girmeyin.
  • İlişkiye gireceğiniz partnerinizde gonore belirtileri bulunuyorsa hemen doktorunuzla görüşün.
  • Vajinal akıntı şikayetiniz önemseyin ve doktorunuza danışın.
  • Herhangi bir şikayet duymasanız bile yılda 1 defa jinekolojik muayeneden geçin.

Benzer Yazılar

Kız Çocuklarında Genital Dudak Yapışıklığına Dikkat!
Kız Çocuklarında Genital Dudak Yapışıklığına Dikkat!

Kız çocuklarında labial füzyon % 1.8 ile % 3 oranında görülmektedir. Kız çocukların cinsel organlarındaki küçük dudaklar olarak adlandırılan ve iki yanda yer alan yapıların birbirlerine yapışarak giriş kısmının, hatta bazen idrar çıkış deliğinin de önünün beyaz ve mavimsi, ince bir doku ile kapanması durumudur.

Devamı

Hamilelikte En Riskli Durum Düşük Tehlikesi
Hamilelikte En Riskli Durum Düşük Tehlikesi

Hamilelikte çok sık görülen komplikasyonlardır. Kadınlar, hamile olduğunun farkında

Devamı

Polikistik Over Sendromunda Beslenme Önerileri
Polikistik Over Sendromunda Beslenme Önerileri

Polikistik Over Sendorumu, üreme çağında olan yaklaşık her dört kadından birini etkileyen ve çok sık görülen kadın endokrin bozukluklarından biridir.

Devamı

Kadınlarda Cinsel Uyarılma Bozukluğu Nedir?
Kadınlarda Cinsel Uyarılma Bozukluğu Nedir?

Kadınlarda Cinsel Uyarılma Bozukluğu Nedir?

Devamı

Sütüm Gelmiyor Diye Hemen Mamaya Başlamayın!
Sütüm Gelmiyor Diye Hemen Mamaya Başlamayın!

Sütüm gelmiyor endişesiyle hemen mamaya başlamak doğru değil.

Devamı

Rahim Ağzı Kanseri ve İlerlemiş Rahim Ağzı Kanseri
Rahim Ağzı Kanseri ve İlerlemiş Rahim Ağzı Kanseri

Rahim ağzı kanseri daha çok gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkelerde daha sık görülen kanser türüdür.

Devamı

Gebelik Döneminde Ağrı Kesici Kullanımına Dikkat
Gebelik Döneminde Ağrı Kesici Kullanımına Dikkat

Annenin içgüdüsel olarak çocuğunu koruyup kollaması, gebe kalındığı anda başlayıp hayat boyu devam eder. Bebek ana rahmine düştüğü andan itibaren bütün ihtiyaçlarını plasenta ve göbek kordonu yolu ile annesinden karşılar.

Devamı

Ağrısız Normal Doğum (Epidural Analjezi) Hakkında Merak Edilenler
Ağrısız Normal Doğum (Epidural Analjezi) Hakkında Merak Edilenler

Epidural doğum, normal doğum planlanan gebeliklerde anne adayının doğum işleminde duyduğu ağrıları ciddi anlamda azaltarak doğum eyleminin gerçekleşmesini sağlayan destekleyici anestezi yöntemidir.

Devamı