Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Renk Körlüğü ve Belirtileri

Renk Körlüğü ve Belirtileri

Renk körlüğü nedir?

Renk körlüğü; renklerin ve gölgelerin algılamasındaki bozukluk olarak tanımlanır. Erkeklerde, kadınlara göre çok daha sık görülür ve oldukça yaygındır. Kadınlarda %0,6-0,8 oranında görülürken, erkeklerdeki oranı %10’dur. Hastalık kaynağı; gözün retina tabakasındaki bazı pigmentlerin eksik olması ya da hiç olmamasındadır.

Aynı rengin çeşitli tonlarını ayırt ederken güçlük yaşanabileceği gibi, neredeyse hiçbir rengin ayırt edilemeyeceği kadar şiddetli de yaşanabilir. Sıklıkla; kırmızı ve yeşilin ayırt edilemediği tip ile denk gelinir. Nadiren görülen durumlarda ise hiçbir rengin ayrımı yapılamaz ve çevre siyah-beyaz görülür.

Renk körlüğünün belirtileri nelerdir?

Renk körlüğünde kalıtsal tür yaygın olarak görülür. Bu durumda; yeşil, sarı, turuncu ve kırmızı renkleri; aynı tonda algılanır. Ayırt edilebilmesi ise ancak yoğunluklarına bağlıdır. Bu bozukluk doğum itibariyle oluştuğu için renk körü olan kişiler, zaman geçtikçe bazı tonları ayırt edebilir hale gelebilir. Renk körlüğünün nadir görülen ve ciddi olan türünde ise bozukluk ilerleyicidir, kişi her şeyi siyah-beyaz olarak görür.

Günlük yaşamda ciddi bir sorun oluşturmasa da kişi bazı işlerde çalışamaz. Örneğin; kırmızı ve yeşil renkler kara ve deniz levhalarında yaygın bir şekilde yer aldığından, renk körü olan kişiler sürücülük ve denizcilik alanlarında çalışamazlar. Çünkü, renklerin fark edilememesi yaşamsal tehdit unsurları oluşturabilir.

Renk körlüğü nasıl tespit edilir?

Aile geçmişinde renk körlüğü olan kişiler, renkleri ayırmada zorluk yaşayan kişiler ve bunların yanı sıra iş yaparken renk ayrımı konusunda zorunluluğu bulunan kişiler de olmak üzere Göz Sağlığı ve Hastalıkları muayenesi düzenli aralıklarla önem arz eder. Muayene esnasında; şikayetlerinizi belirtmenizle beraber renk körlüğü saptanabilir.

Renk körlüğü tedavi edilebilir mi?

Kalıtsal renk körlüğünün tedavisi bulunmamaktadır. Görme sinirlerinin zayıflaması kaynaklı veya görme bozukluğu eşliğindeki renk körlüğü ise belli bir seviyede düzeltilebilir, en azından ilerlemesi ihtimalinin önüne geçilebilir.

Doğuştan gelen renk körlüğünün zararı yoktur, hatta pek çok kişi yıllar boyunca bu durumun farkında bile değildir, rutin bir göz sağlığı muayenesinde tespit edilebilir. Renkleri ayırt etme yetisindeki azalma, göz bozukluğundan da kaynaklanıyor olabileceğinden düzenli göz sağlığı muayenesinin önemi büyüktür.

Benzer Yazılar

Göz Hastalıklarında Erken Teşhisin Önemi Nedir?
Göz Hastalıklarında Erken Teşhisin Önemi Nedir?

Toplumda sıkça konuşulan fakat hakkında az şey bilinen göz tembelliğinin farkedilmesi zordur.

Devamı

Tatilciler Göz Sağlığınıza Dikkat!
Tatilciler Göz Sağlığınıza Dikkat!

Hijyenik koşulların sağlanamadığı veya temizliğinde gereğinden fazla kimyasal madde kullanılmış havuzların gözümüze verebileceği zararların farkında mıyız?

Devamı

Göz Kızarıklığına Dikkat!
Göz Kızarıklığına Dikkat!

Göz kapaklarının iç yüzeyini ve gözlerin beyaz kısmının üzerini kaplayan ince ve şeffaf bir zar damarlarının genişleyerek verdiği tepki sonucu gelişiyor

Devamı

Excimer Lazer Tedavisi Hangi Tip Hastalarda Uygulanır?
Excimer Lazer Tedavisi Hangi Tip Hastalarda Uygulanır?

Excimer lazer uygulanması ön görülen hastalar 18 yaşını doldurmuş ve son 1 yılda göz numaraları sabit ölçekte seyir etmesi gerekli görülür.

Devamı

Excimer Lazer Uygulaması Sonrası İyileşme Süreci
Excimer Lazer Uygulaması Sonrası İyileşme Süreci

Birçok hasta lazer göz ameliyatı sonrasında iyileşme sürecinde herhangi bir sorun yaşamadığı ..

Devamı

Göz Hastalıklarının Tedavisi Günden Güne İyiye Gidiyor!
Göz Hastalıklarının Tedavisi Günden Güne İyiye Gidiyor!

Dünya genelinde 36 milyon görme engelli insan bulunmakta ve bu sayının nüfus artışı ve ömür uzamasına bağlı olarak 2050 yılında, 115 milyona ulaşabileceği tahmin edilmektedir

Devamı

Üveit Nedir?
Üveit Nedir?

Göz gözümüzün ortasında bulunan jel benzeri maddenin etrafını, üç tabakadan oluşan bir kılıf çevreler. Göz 3 tabakadan oluşurken; önde iris, ortada uvea ve arkada koroid adı verilen tabaka vardır. Gözün, en orta katmanındaki, damar tabakasına uvea denilmektedir.

Devamı

Katarakt Ameliyatlarında FAKO Mucizesi
Katarakt Ameliyatlarında FAKO Mucizesi

Katarakt göz içerisindeki merceğin saydamlığını kaybederek bulanıklaşıp

Devamı

Astigmat Görmenizi Engellemesin
Astigmat Görmenizi Engellemesin

Gözlerin iyi görme işlemini sağlaması için dokuların uyum içinde gelen ışığı tek bir düzlemde toplaması gerekir.

Devamı