Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Perkütan Endoskopik Gastrostomi (PEG) Nedir?

Perkütan Endoskopik Gastrostomi (PEG) Nedir?

PEG (perkütan endoskopik gastrostomi) nedir?

Ağızdan beslenmeyen hastaların beslenmesini sağlamak için karın duvarından geçirilip esnek bir tüpün mideye yerleştirilmesi işlemi perkütan endoskopik gastrostomi (PEG) olarak adlandırılmaktadır. Bu işlem ile katı ve sıvı besinlerin ya da ilaçların yemek borusuna uğramaksızın direkt olarak mideye ulaştırılması sağlanır. Özellikle uzun süredir yoğun bakım servisinde yatan ve herhangi bir nedene bağlı olarak yutma refleksini kaybetmiş kişilerin beslenmesini desteklemek için yapılmaktadır. Parenteral beslenme ile karşılaştırıldığında; enteral beslenmenin ekonomik ve daha az morbid olduğu söylenebilir. Metabolik komplikasyonlar enderdir ve parenteral beslenmede rastlanılan ve oldukça tehlikeli olan kateter sepsisi, enteral beslenme sürecinde gözlemlenmez.

PEG (perkütan endoskopik gastrostomi) kimlere yapılır?

Yutma güçlüğü bulunan, iştahsızlık yaşayan, ağız yoluyla beslenmesini yeteri kadar sağlayamayan hastalar, bu işlemden yararlanabilir. Oldukça geniş hasta grubunu kapsayan bu işlem şu hastalar için uygundur:

  • Kulak, burun ve boğaz bölgelerinde veya yemek borusu ile mideden kaynaklanan tıkayıcı özellikteki tümörler.
  • Felç ve kava travması sonrasında yutamama ve yutma güçlüğü durumlarında, beyin tümörü varlığında, Parkinson hastalığında, serebral palsi ve ALS hastalarında.
  • Uzun süren koma söz konusu olduğunda, AIDS’in neden olduğu aşırı tükenmişlik sürecinde, kısa bağırsak sendromunda, rekonstrüktif yüz cerrahisinde, Crohn hastalığında, kistik fibroz ve kronik böbrek yetmezliği durumlarında.
  • Perkütan endoskopik gastrostomi işleminin uygun görüldüğü bir diğer alan ise kronik sindirim sisteminin tıkanıklığında mide sıvısının ve ince bağırsaktaki salgının palyatif drenajıdır.

PEG (perkütan endoskopik gastrostomi) nasıl uygulanır?

Bu işlem yaklaşık 15 ila 20 dakika arasında sürmektedir. İstisnai durumlar haricinde; gastrostomi tüpünün yerleştirilmesinden 6 ila 12 saat sonra kullanılabilir hale gelir. İşlem endoskopiktir ve lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Karın cildinde yapılacak küçük bir keşiden geçirilen tel ve endoskop sayesinde mideye açılan bir delik açılır. Takiben, bu delikten geçirilecek beslenme tüpü mideye yerleştirilir. İşlem endişelendirici olmamak ile birlikte hastanın durumuna göre sakinleştirici ve antibiyotik ilaçlar verilebilir. Yatış gerektirmeyen bir işlem olup, aynı gün eve dönülebilir. İşlemden sonraki gün tüpten büyük bir şırınga ya da pompa yardımı ile sıvı verilerek beslenme süreci başlar. Bu süreç, ağızdan beslenmeye mani değildir.

Benzer Yazılar

Endoskopide Yeni Yöntem: Kapsül Endoskopi
Endoskopide Yeni Yöntem: Kapsül Endoskopi

Sindirim kanalının üst bölgesi; yani yemek borusu, mide ve on iki parmak bağırsağı endoskopi; alt kısmı olan kalın bağırsaklar ise kolonoskopi ile incelenebilmektedir.

Devamı

Dumping Sendromu Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri
Dumping Sendromu Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Midenin hızlı bir şekilde boşalmasına neden olan, mide bulantısı, ishal ve yemek sonrası yorgunluk hissettiren bir sorundur. Ağızdan alınan yiyecek ve içecekler mide yoluyla on iki parmak bağırsağına ulaştırılır. Bu geçişin hızlanması ve yüksek kahbonhidratlı gıdaların ince bağırsağa hızla ulaşması dumping sendromunu meydana getirir.

Devamı

Crohn Hastalığı: Zor ve İnatçı Bir Hastalık
Crohn Hastalığı: Zor ve İnatçı Bir Hastalık

Sindirim sistemi; ağızdan başlar ve makata kadar devam eder.

Devamı

Makat Çatlağının Belirtileri Bu Hastalıklar ile Benzerlik Gösteriyor
Makat Çatlağının Belirtileri Bu Hastalıklar ile Benzerlik Gösteriyor

Makat bölgesinde, çeşitli sebeplere bağlı meydana gelen çatlaklardır. Bu bölgede meydana gelen çatlaklar; tuvaleti yapma esnasındaki sürekli ıkınmaya bağlı olabileceği gibi, ishal olan kişilerin de sık ihtiyaç gidermesi ve o bölgesini sürekli bir şekilde temizlemesine bağlı olarak da görülebilir.

Devamı

Memede Görülen Her Kitle Kanser Midir?
Memede Görülen Her Kitle Kanser Midir?

Meme kanseri kadınlarda görülen kanser tipleri arasında birinci sırada yer almaktadır.

Devamı

Kreatinin nedir?
Kreatinin nedir?

Kişiler kan tahlili yaptırdıklarında, zaman zaman kreatinin kelimesini görmektedirler. Bu kan testi sonuçlarından, kişinin sahip olduğu kas miktarını ve böbreklerinin sağlıklı olup olmadığı öğrenilebilmektedir. Kreatinin seviyesine kan testlerinin haricinde idrar numuneleri ile de bakılabilmektedir.

Devamı

Organ Bağışı Duyarlılık Gerektiren Bir Durumdur
Organ Bağışı Duyarlılık Gerektiren Bir Durumdur

Aşırı tuz tüketimi, diyabet rahatsızlığı, kiloda artış, tansiyon ve bazı tedavisi zor olan idrar yolu enfeksiyonları kronik böbrek yetmezliğine neden olan faktörlerdir.

Devamı

Mangal Severler Dikkat! Kolon Kanserine Karşı Önleminizi Alın!
Mangal Severler Dikkat! Kolon Kanserine Karşı Önleminizi Alın!

Ailecek yapılan piknik ve gezilerin vazgeçilmezi olan mangalın insan sağlığına pek bilinmeyen bir zararı var!

Devamı

7 Soru İle Organ Nakli Hakkında Bilmediklerinizi Öğrenin
7 Soru İle Organ Nakli Hakkında Bilmediklerinizi Öğrenin

Hayır, asla satılamaz. Beyin ölümü gerçekleşen kişinin organlarının bağışlanması durumunda

Devamı