Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Nefrotik Sendrom Böbrek Yetmezliğine Yol Açabilir!

Nefrotik Sendrom Böbrek Yetmezliğine Yol Açabilir!

Nefrotik sendrom nedir?

Nefrotik sendrom önemli bir hastalık grubunu temsil eder. Küçük yaşlarda olan çocukları etkisi altına almaktadır. Böbreklere zarar veren bu hastalık, nefronların deforme olması ile kendini göstermektedir. Son yıllarda sıklıkla görülmeye başlayan ve her geçen gün daha da çok artış gösteren bu vaka, çocukların yaşamını olumsuz etkilemektedir. Çok az ihtimalde olsa yetişkinlerde görülebilmektedir. Yetişkinlerde görülmesinin nedeni, diyabet gibi birçok hastalığın yol açtığı bir durum olmasındandır. Temel neden böbreğin proteini tutamamasıdır. Nefrotik sendrom böbrek yetmezliğine yol açabilir. Bu hastalıkta erken tanı koymak çok önemlidir.

Nefrotik sendromunun belirtileri

  • İdrarda protein miktarının artması
  • Kandaki albümin değerinin düşmesi
  • Vücutta şişlik olması yani ödem
  • Kandaki yağ miktarının kolesterol, trigliserit gibi değerlerin yükselmesi
  • Boğaz enfeksiyonu, idrar yolu enfeksiyonu
  • Vücuttaki şişliğe bağlı olarak karın ağrısı görülmesi
  • Tansiyon sorunu ve kan basıncında düşüklük

Nefrotik sendromunun nedenleri

Nefrotik sendromun nedenleri başlıca böbreği direkt etkileyen hastalıklar olabileceği gibi bazı sistemik hastalıkların böbreğe yansıması sonucu da olabilir. Böbreği etkileyecek primer hastalıklar minimal değişiklik hastalığı vb., sekonder olarak böbreği tutabilecek; sistemik lupus, diyabet ve çeşitlik enfeksiyon hastalıkları bazı kanser hastalıkları da nefrotik sendromuna neden olabilir.

Nefrotik sendromunun tanısı

Nefrotik sendromun tanısı için öncelikle idrar tahlili yapılması gerekir. Böylelikle idrarda protein atılımı saptanır. Erişkinlerdeki protein atılımı biraz fazla olmak ile birlikte çocuklarda 24 saatlik idrar toplayıp protein atılımını saptamak gerekir. Küçük çocuklarda 24 saatlik idrar toplanamayan durumlarda anlık olarak bakılan proteine protein bölü kreatinin oranı şeklinde de saptanabilir.

Nefrotik sendromunun tedavisi

Nefrotik sendromunda destekleyici tedavi yaklaşımlarının yanı sıra hastalığa özgü sipesifik tedavi yaklaşımları söz konusudur. Bu hastalığın nedeni ne olursa olsun kesinlikle tuz kısıtlaması, değişik düzeylerde proteinin kıstılanması, idrarda proteini kaybını azaltacak ilaç düzenlemeleri, kolestrol düşürücüler, pıhtılaşma bozukluklarını engellemeye yönelik tedaviler başlıca destekleyici tedavi yaklaşımlarıdır.  

Benzer Yazılar

Nefrotik Sendrom Böbrek Yetmezliğine Yol Açabilir!
Nefrotik Sendrom Böbrek Yetmezliğine Yol Açabilir!

Nefrotik sendrom önemli bir hastalık grubunu temsil eder. Küçük yaşlarda olan çocukları etkisi altına almaktadır. Böbreklere zarar veren bu hastalık, nefronların deforme olması ile kendini göstermektedir.

Devamı

Sıcak Havalarda Artan Sıvı Kayıpları Böbrek Sağlığını Bozuyor!
Sıcak Havalarda Artan Sıvı Kayıpları Böbrek Sağlığını Bozuyor!

Yaz aylarında böbrek yetmezliği riski artıyor!

Devamı