Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Multipl Skleroz (MS) Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Multipl Skleroz (MS) Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Multipl Skleroz (MS) Nedir? Kimlerde Görülür?

MS hastalığı, merkezi sinir sisteminde yer alan birden çok dokunun hasar görmesinden kaynaklanması sebebiyle Multipl (çoklu), hasar gören dokuların sertleşmesinden dolayı da Skleroz (sertleşme) olarak adlandırılmaktadır.

Merkezi sinir sistemine bağlı olarak gerçekleşen bir hastalık olan MS'in belirtileri, genellikle 20-40 yaş arası ortaya çıkar ve kadınlarda yaklaşık 2 kat daha fazla görülür.

Bu hastalığın sebepleri kesin olarak bilinmemekte fakat MS hastalığının, yüksek derecede bir tetiklenme sonucunda bağışıklık sisteminde vücudun kendi akson ve miyelin dokusuna zarar verdiği izlenmektedir.

Bu tetiklemeye de kişinin yaşadığı coğrafya, genetik yatkınlıkla oluşan enfeksiyonlar ve iklim gibi çevresel faktörler de sebep olabilir. Aynı zamanda MS hastalığının ortaya çıkmasında ve hastalığın seyrini olumsuz etkilemesinde sigara, fazla tuz ve D vitamini eksikliği de etkilidir.

Aşağıda sıralanan maddeler MS hastalığının belirtileri arasında yer alabilir. Belirtiler 24 saati geçecek şekilde devam ediyorsa bir nöroloji uzmanıyla mutlaka görüşülmesi gerekmektedir.

- Kollarda, yüzde ya da bacaklarda ağrı, uyuşma, karıncalanma. Kuvvet ve beceri kaybı...

- Kısmi görme kaybı, çift görme, bulanıklaşma, renklerin solması ve puslanma,

- Dengesizlik, baş dönmesi, peltek konuşma, yüzde şiddetli ağrı, yürümede bozulma, bir elde kasılma veya ağrı,

- İdrar boşaltma sorunu, idrar kaçırma, ve kabızlık,

- Dikkat bozuklukları ve yorgunluktur.

MS hastası olan kişilerin MS konusunda tecrübeli bir nöroloji uzmanı tarafından mutlaka düzenli olarak izlenmesi gerekmektedir. Çünkü hastalığın takibi, duruma göre tedavi yöntemleri açısından çok önemlidir. Bunun yanı sıra, stresten uzak, düzenli bir hayat, yüzme, yürüyüş, uyku, yoga gibi düzenli egzersiz, sağlıklı beslenme, doymuş yağlardan uzak durmak, sabah ve öğleden sonraki saatlerde güneşlenmek MS hastalığına yakalanmış kişilere önerilmektedir.

 

MS Bulaşıcı Mıdır? Kalıtsal Mıdır?

MS hastalığı bulaşıcı değildir ve kalıtsal olduğuna dair kesin bir delil yoktur. Ama bilimsel açıdan bakıldığında elbette ki oluşumunda genlerin az da olsa rolü olma ihtimali bulunmaktadır. Mesela ebeveynlerden biri MS hastası olan bir çocukta bu hastalığın görülme riski yüzde 1-2 civarındadır.

Benzer Yazılar

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir?
Huzursuz Bacak Sendromu Nedir?

Genellikle gece, bacaklarda ortaya çıkan, tam olarak tarif edilemeyen ve uykuya dalmaya engel olan, garip duyu hissi huzursuz bacak sendromu olarak tanımlanır

Devamı

10 Soruda Migren
10 Soruda Migren

Birçok kişinin, migrenin tedavisinin olmadığını sanması nörologları hep şaşırtır. Oysa migren için basit ve ucuz tedavi seçenekleri vardır. Yani MİGRENİN TEDAVİSİ VARDIR!

Devamı

Nörolojik Rehabilitasyon Tedavisi Hangi Hastalıklar İçin Yapılır?
Nörolojik Rehabilitasyon Tedavisi Hangi Hastalıklar İçin Yapılır?

Nörolojik rehabilitasyon uygulamaları; çeşitli nörolojik rahatsızlıkları bulunan yetişkinler ve çocuklar için uygulanan tedavi yöntemlerini içerir.

Devamı

Sıcak Havalar Beynimiz İçin Risk Faktörü!
Sıcak Havalar Beynimiz İçin Risk Faktörü!

Birçok hastalığa davetiye çıkaran sıcak havalar, beynimiz için daha da riskli.

Devamı

ALS Belirtileri Nelerdir?
ALS Belirtileri Nelerdir?

ALS, çizgili kaslarda ilerleyici erime ile kendini gösterir. ALS belirtileri sıklıkla; kol, omuz, bacak ve dilde seğirmeler, kas krampları, çizgili kaslarda kasılma, sarhoşvari konuşma-genizden konuşma, çiğneme yutma güçlüğü şeklinde kendini gösteriyor.

Devamı

Demans Nedir?
Demans Nedir?

Demans Nedir?

Devamı

İyi Uykunun Altın Sırları
İyi Uykunun Altın Sırları

Uykuyu bilimsel açıdan tanımlamak çok zor. 1950’lere kadar birçok insan uykunun günlük hayatımızın eylemsiz bir parçası olduğunu zannederdi. Ama şimdi uyku sırasında beynimizin çok etkin olduğunu biliyoruz. Dahası uykunun beden ve ruh sağlığımızı etkiledi

Devamı

Sinir Sıkışması Nedenleri ve Tedavisi
Sinir Sıkışması Nedenleri ve Tedavisi

Sinir sıkışması, vücudumuzdaki kıkırdak, kas vb. dokulardan kaynaklanan fazla baskı

Devamı

SMA Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?
SMA Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Kas kaybı ve zayıflığa neden olan, ender rastlanan bir hastalıktır. Vücuttaki pek çok kası tutar ve hareket kabiliyetine etki eder. Bu nedenle görüldüğü kişilerin yaşam kalitesini ciddi derecede düşürür.

Devamı

Beyni Sağlıklı Ve Genç Tutabilmenin Yolları
Beyni Sağlıklı Ve Genç Tutabilmenin Yolları

Beyni sağlıklı ve genç tutabilmenin çeşitli yolları vardır. Peki, bu konuda neler yapabiliriz?

Devamı

Bölüm Doktorlarımız