Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Miniklerin Kalbini Koruyun

Miniklerin Kalbini Koruyun

Miniklerin Kalbini Koruyun!

Kalp hastalıkları, her ne kadar ileri yaş hastalığı olarak bilinse de çocuklarda da kulak arkası edilmeyecek kadar fazladır. Öyle ki her bin çocuktan 9’u Dünyaya kalp hastalığı ile gelmektedir. bazıları genetik faktörlerden etkilenirken bazıları da annenin hamilelik sürecinde etkilendiği hastalık ve enfeksiyonlardan kaynaklı olabilir. Kalp hastalıkları her yaş grubundan gençte ve çocukta görülebilmektedir. Ebeveynler bu konuda çocuklarına çok dikkat etmeli ve bilinçli olmaları gerekmektedirler.

Çocuklarda Kalp Rahatsızlığı Belirtileri Nelerdir?

Düzensiz Nefes Alıp Verme: Düzensiz yani hızlı ya da zor nefes alma çocuklarda kalp rahatsızlığının en önemli belirtilerinden biridir. 1 dakika içerisindeki solunum sayısı yeni doğanlarda 60, süt çocuklarında 40, büyük çocuklarda 30, gençlerde de 20’nin üzerinde ise bununla birlikte ateş, akciğer hastalıkları yoksa vakit kaybetmeden çocuk kardiyoloji uzmanına görünmek doğru olabilir.

Morarma: Çocuk heyecanlandığında, soğuk havada veya banyo yaptığı sırada ağız çevresi veya parmak uçlarında morarmalar görülebilmektedir. Ancak morarma dilde, ağızda sürekli olarak devam ediyorsa kalp hastalığı riski açısından önemlidir.

Çarpıntı: Kalbin atış hızının ve şiddetinin çocuk tarafından fazlaca hissedilmesine denilmektedir. Ritim bozukluğu habercisi olabileceği gibi kansızlık, tiroid hastalıkları, kalp ve enfeksiyon hastalıklarında da görülmektedir. Çocuk bu konuda vakit kaybedilmeden doktora götürülmelidir.

Kalp Atışının Düzensiz Olması: Çocukların göğüs kafesi yetişkinlere göre daha ince olduğundan kalp atımları ebeveynler tarafından fark edilmektedir. Özellikle çocuğunuz uykuda iken kalbinin hızlı atması bir kalp hastalığının veya ritim bozukluğunun habercisi olabilir. Yeni doğanlarda dakikada 80, diğer yaş gruplarında ise dakikada 60 altındaki kalp atımı mutlaka hekime gösterilmelidir.

Üfürüm: Çocukluk döneminde her 2 çocuktan birinde üfürüm olabilmektedir. Yetişkinlerin bunu fark etmesi maalesef mümkün olamamaktadır. Üfürüm ancak doktor muayenesi sırasında fark edilmektedir. Bazı durumlarda üfürümün hiçbir sebebi de olmayabilir. Buna da masum üfürüm denir.

Göğüs Ağrısı: Çocuğun göğsünün sol tarafında sıkışıklık ve ağrı hissi varsa bu ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Bu ağrı, baskı ve sıkışıklıklar ciddi hastalıkların belirtisi olabilir.

Ateş: 5 günden fazla süren ve ilaç tedavilerine rağmen tedaviye cevap vermeyen ateş, hastalığın seyri bakımından oldukça önemlidir.

Büyüme Geriliği ve Çabuk Yorulma: Kalp rahatsızlığı olan çocuklar yaşıtlarına göre daha çabuk yorulmaktadırlar.

Romatizmal Hastalıklar: Romatizmal hastalıklar, kalp rahatsızlıkları açısından önem arz etmektedirler. Eklem ağrısı ve şişliği ile kendisini gösterebilmektedir. Tüm yaşamı etkileyen bir hastalıktır.

 

Benzer Yazılar

Kawasaki Hastalığına Dikkat!
Kawasaki Hastalığına Dikkat!

Kawasaki hastalığı, ilk kez 1967 yılında Japonya’da genç bir doktor, Tomisaku Kawasaki tarafından keşfedildi. Başta Japonya olmak üzere hastalık en sık Asya ülkelerinde görülmektedir.

Devamı

Grip Aşısı Kalp Krizi Riskini Azaltıyor!
Grip Aşısı Kalp Krizi Riskini Azaltıyor!

Grip aşısı gribe yakalanma riskini azaltarak grip olsak da hastalığı hafif geçirmemize olanak sağlar.

Devamı

Kalp Romatizması Hakkında Merak Edilenler!
Kalp Romatizması Hakkında Merak Edilenler!

Kalp romatizması, üst solunum yollarında görülen hastalıklardan sonra eklemlerde oluşan

Devamı

Sıcak Havalarda Kalbe Dikkat!
Sıcak Havalarda Kalbe Dikkat!

Hava çok sıcak olduğunda vücudumuzu soğutmak için terleriz, bu nedenle her zamankinden daha fazla sıvı kaybederiz.

Devamı

Doğumsal Kalp Hastalıklarının Çeşitleri Nelerdir?
Doğumsal Kalp Hastalıklarının Çeşitleri Nelerdir?

Anne karnındaki bebeğin organları; gebeliğin ilk 8 haftasında gelişirken, doğumsal kalp hastalıkları da bu süreçte ortaya çıkar.

Devamı

“Güneş Yanıkları Çocuklarda Cilt Kanseri Riskini Arttırır”
“Güneş Yanıkları Çocuklarda Cilt Kanseri Riskini Arttırır”

Güneş yanıkları çocuklarda dahi, cilt kanseri riskini arttırır, bu nedenle güneşte her 2 saatte bir güneş kremini tekrar sürünüz.

Devamı

Tilt Testi Nedir?
Tilt Testi Nedir?

Bilincin kısa süreli olarak kaybolmasına bayılma denir.

Devamı

Miniklerin Kalbini Koruyun
Miniklerin Kalbini Koruyun

Kalp hastalıkları, her ne kadar ileri yaş hastalığı olarak bilinse de çocuklarda da kulak arkası edilmeyecek kadar fazladır.

Devamı

Bölüm Doktorlarımız