Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Migrende Botoks Uygulaması

Migrende Botoks Uygulaması

Migren ağrısında tedavi yöntemleri nelerdir?

Yaşam konforunu olumsuz anlamda etkileyen migren ağrısı, bütün dünyada önemli bir sağlık sorunu olarak bilinmektedir. Migrenin tedavi edilmesinde denene ve çeşitli oranlarda başarıya ulaşmış pek çok ilaç ve teknik var olmak ile birlikte, ağrıyı tam olarak tedavi edecek bir yöntem henüz geliştirilememiştir.

Atakların sık olarak gelişmesi ve bu ataklarda yaşanan şiddet oranında yaşam konforunda bozulma ve kişinin iş gücünde kayıplar meydana gelmektedir. Maddi ve manevi kayıpların engellenmesine yönelik, bu sağlık probleminin çözümü ile ilgili arayışlar artmıştır.

Botoks ile migren tedavisinde botoksun nasıl bir etkisi vardır?

Botoks ile migren ağrısının tedavisi rastlantı neticesinde bulunan tıbbi bir uygulamadır. Estetik amaç ile yüzde gerçekleştirilen botoks uygulamasından sonra birçok hastada; migren ataklarında ciddi oranda azalma tespit edilmiş olup, ilaç kullanımlarında ciddi azalmalar gözlemlenmiştir. Bunun üzerine ise konuya dair bilimsel çalışmalar başlatılmış ve yürütülmeye devam edilmiştir.

Bu çalışmalar neticesinde baş ve boyun kısmında migren atağının başlamasına neden olan, sinir sıkışma noktalarının var olduğu bulunmuştur. Botoks ile migren tedavisi; bu noktalardaki sinirleri sıkıştıran ve kasların bloke edilmesine dayanan bir tedavi yöntemidir. Böylelikle, sinirlerin sıkışmasının önüne geçilmiş olur ve migren atağını başlatan tetik çekilmiş olmaz.

Botoks ile migren tedavisinin avantajları nelerdir?

En önemli avantajı; kişinin ilaç kullanımının en aza indirgenmiş olması ve hatta çoğu zaman ilaç almasına artık gerek kalmamasıdır. Ayrıca; atak sıklıklarında ve atak şiddetlerinde %50 oranında ve üzerinde düzelme ve gelişme sağlanmaktadır. Tüm bu olumlu iyileşmeler ile botoks ile migren tedavisinin hastanın yaşam kalitesini artırdığını bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Botoks ile migren tedavisi için en uygun aday hasta profili hangisidir?

Her migren atağı yaşayan hasta için botoks uygulaması faydalı olabilir. Ancak daha çok sık sık atak geçiren, diğer tedavi süreçlerinden pek bir fayda göremeyen ve çok ilaç kullanmak durumunda olan bireyler uygun hasta profilini oluştururlar.

Botoks ile migren tedavisi sonrasında nelere dikkat edilmesi gerekir?

Botoks ile migren tedavisi uygulaması sonrasında olumlu etkinin tam olarak fark edilmesi; 3 ile 10 gün arasında bir süreç gerektirir. Tedavi sonrasında normal yaşantınıza devam edebilirsiniz. Bu uygulamanın; iş yaşamınızı ve günlük yaşantınızı doğrudan etkileyecek herhangi bir kısıtlaması yoktur.

Benzer Yazılar

SMA Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?
SMA Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Kas kaybı ve zayıflığa neden olan, ender rastlanan bir hastalıktır. Vücuttaki pek çok kası tutar ve hareket kabiliyetine etki eder. Bu nedenle görüldüğü kişilerin yaşam kalitesini ciddi derecede düşürür.

Devamı

Vertigo Belirtileri Nelerdir?
Vertigo Belirtileri Nelerdir?

Genellikle baş dönmesi ile ortaya çıkan vertigo kulak içindeki sorundan kaynaklanmaktadır.

Devamı

Migrende Botoks Uygulaması
Migrende Botoks Uygulaması

Yaşam konforunu olumsuz anlamda etkileyen migren ağrısı, bütün dünyada önemli bir sağlık sorunu olarak bilinmektedir.

Devamı

Çocuklarda Beynin Gelişimi ve Korunması
Çocuklarda Beynin Gelişimi ve Korunması

Beyinin oluşumu ve gelişimi anne karnında başlar. Gebeliğin ilk üçüncü haftası sonunda oluşmaya başlayan beyin doğuma kadar gelişimini devam ettirir.

Devamı

  Otizmi Anlamak İçin FARKINDA OL
Otizmi Anlamak İçin FARKINDA OL

Otizm, günümüzde birçok çocuğu etkileyen, belirtilerinin yaşamın ilk üç yılındaki erken gelişim evresinde başladığı bilinen ve yaşam boyu devam eden nörogelişimsel bir bozukluktur.

Devamı

Fenilketonüri Hastalığı Nedir?
Fenilketonüri Hastalığı Nedir?

Fenilalanin, vücut için gereken ve gıdalarla alınan aminoasit yapı taşıdır. Bu aminoaitin vücutta fenilalalin hidroksilaz enzimiyle tirozine çevrilmesi ve işlevlerin bu şekilde yapılması gerekirken, bu çeviride yanlışlık olması durumunda kanda fenilalaninin değeri artarak hastalık gelişir.

Devamı

Epilepsi Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar
Epilepsi Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Epilepsi hastalarının yüzde 60'ında nöbetler ilaçla kontrol altına alınır. Bazı hastaların epilepsi türleri yaş ile ilişkilidir.

Devamı