Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Meme Kanseri Tedavisi Sonrası Cinsel Yaşam

Meme Kanseri Tedavisi Sonrası Cinsel Yaşam

Meme kanseri tedavisi cinsel yaşamı nasıl etkiler?

Kanser ve tedavi süreci, cinsel birliktelikte gerekli olan; arzuyu, uyarılma duygusunu ve orgazm hazzını etkileyebilmektedir. Bununla birlikte kanser türüne göre meme ameliyatı ile memelerin alınması durumu söz konusu olabilir ya da menopoz dönemine girilebilir.

Yapılan araştırmalara göre; kanser hastalarında psikiyatrik rahatsızlıkların oldukça yaygın olduğu gözlemlenmiştir. Özellikle; depresyon, kaygı ve benzeri gibi psikiyatrik sorunlar meme kanseri olan hastalarda daha çok görülmektedir. Bu psikiyatrik sorunların tedavi edilmesi için uygulanan antidepresan tedavileri; istek, uyarılma ve orgazm duygularını olumsuz etkileyerek, cinsel fonksiyonların bozulmasına neden olabilir. Görülecek bu cinsel sorunlar yaşam sürelerini etkilemez; ama hastanın gördüğü tedaviye uyumunu zayıflatarak, hayat kalitesini düşürebilir.

Meme kanseri tedavisi sırasında ve sonrasında fiziksel olarak daha iyi hissetmek için neler yapmak gerekir?

Meme kanseri olan kadınlar, tedavi süreçlerinde; stresin yanı sıra fiziksel olarak da birtakım değişiklikler yaşarlar. Bu değişiklikler uzun süreli ve kısa süreli olmak üzere iki başlıktır.

  1. Saç ve kaş dökülmeleri kısa süreli değişikliklerdir. Makyaj yaparak ya da peruk, şapka ve fular gibi aksesuarlar ile bu değişiklikler kamufle edilebilmektedir. Ama kısa süreli de olsa bu değişiklikler bir kadında çok önemli etkiler yaratabilir. Bazı kadınlar ise bu dönem ile barışık olmayı tercih eder ve bu dökülmeleri saklamazlar.
  2. Meme ameliyatından sonra ise memenin bir kısmının ya da bütününün alınması kalıcı etkiler bırakır. Bazı kadınlar tedavi sürecinden sonra slikon yaptırmayı tercih edebilirler.

Meme kanseri tedavisi sonrası cinsellik ve öneriler

Meme kanseri tedavisinden sonra cinsel birliktelik ile ilgili kaygıların olması çok doğaldır. Memelerde fiziksel değişiklikler meydana gelebilir, aşırı hassasiyet veya hissizlik halleri oluşabilir. Kemoterapi tedavisi ise hormonların değerlerini etkileyebileceği için cinsel birlikteliğe olan ilginizi tetikleyebilir.

Kemoterapi gibi tedaviler hormon seviyesini değiştirebileceği için cinsel ilgi veya tepkinizi etkileyebilir. Bu dönemde görülebilecek ilişki problemlerine dikkat edilmelidir. Meme kanseri tedavisinden sonra kadın bireylerin eşleri, ameliyattan sonra sevgilerini gösterebilmek konusunda kaygı duyabilirler ya da aksine; meme kanseri, çiftlerin ilişki bağını güçlendiren bir deneyim olabilir. Bu konu için bir uzmandan görüş ve destek alınması sağlıklı olacaktır.

  1. Meme kanseri teşhisi konulmadan öncesi dönem ile tedavi sonrası dönemi asla karşılaştırmayın. Kanser sebebiyle oluşan değişimlere uyum sağlamak zaman alacaktır. Sabırlı olmalısınız.
  2. Vajina nemlendiricilerini düzenli olarak kullanırsanız, kuruluğunuzu hafifletecek ve ağrınızın önlenmesini sağlayacaktır.
  3. Bedeninizde değişimleri tek başınıza keşfetmeniz yararlı olacaktır.
  4. Hoşunuza gidecek ve sizi mutlu edecek bir atmosfer yaratmak; kendinize olan güveninizi artırmaya ve sizi rahatlatmaya yardımcı olacaktır. Odanızı aydınlatabilir, müzik dinleyebilir ve güzel kokular bulundurabilirsiniz.
  5. Kimi kadınlar çıplak olmaktan hoşlanmayıp, gecelik giymeyi seçebilirler. Destek ve dolgulu sütyen giyerek uyumak size kendinizi daha rahat hissettirecektir.

Özetle; sizi daha rahat ve kendinize olan güveninizi artıracak her ne var ise bunları yapıyor ve uyguluyor olmanız oldukça önemlidir.

Yardım ve destek almalı mısınız?

Tedavi sonrası yaşanılan değişimler her ne olursa olsun; bu değişimlere alışmanıza destek olacak ve size kendinizi daha iyi hissettirecek uzman doktorlar, psikologlar ve sağlık görevlilerinin olduğunu asla aklınızdan çıkarmayın.

Genç kadınlar; cinsel birliktelik ve doğurganlık konusunda daha çok etkilenebilirler. Meme kanseri tanısının konulması itibariyle problem yaşıyorsanız, bununla ilgili görüş ve destek almalısınız.

Bir diğer konu da; meme kanseri olan kadınların hamile kalıp kalamayabilecekleri sorusudur. Eğer; gençseniz, daha önce hiç çocuğunuz olmamışsa ve çocuğunuz olsun istiyorsanız; tedavinizin üzerinden en az 2 yılın geçmesiyle onkoloğunuza danışabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Ailede Kanser Hastası Olanların Dikkat Etmesi Gerekenler
Ailede Kanser Hastası Olanların Dikkat Etmesi Gerekenler

Kanser, kelime anlamı olarak bir organ veya dokudaki hücrelerin düzensiz olarak bölünüp

Devamı

Gerçek ve Yalancı Doğum Kasılmaları Nasıl Ayırt Edilir?
Gerçek ve Yalancı Doğum Kasılmaları Nasıl Ayırt Edilir?

Yalancı sancılar normal kabul edilirken gerçek sancıların varlığı erken doğumun habercisi olabilmekte, bazı durumlarda hastanede yatış gerektirebilmektedir.

Devamı

Adet Öncesi Gerginlik Sendromu Hakkında Ne Biliyorsunuz?
Adet Öncesi Gerginlik Sendromu Hakkında Ne Biliyorsunuz?

Premenstrüel sendrom (PMS) nedir? Premenstrüel sendromu, adet öncesi gerginlik sendromu anlamına gelir. Adet kanamasının yaklaşmasına çok az kalmışken, kadınların yaklaşık %75’inde hormon düzeylerinin değişmesine bağlı olarak bazı şikayetler gözlemlenir.

Devamı

Dış Gebelik Nedir ve Nasıl Olur?
Dış Gebelik Nedir ve Nasıl Olur?

Hamilelik; döllenmeden, doğuma kadar bir kadının vücudunda birkaç adımda gerçekleşir.

Devamı

Erken Doğum Riskinizi Belirlemek İçin Geç Kalmayın!
Erken Doğum Riskinizi Belirlemek İçin Geç Kalmayın!

Hamilelik; 37 ila 40 hafta arasında değişiklik gösteren bir süreçtir.

Devamı

Hamilelikte Karşılaşılan Vücut Değişikliklerinin Hangileri Geçici?
Hamilelikte Karşılaşılan Vücut Değişikliklerinin Hangileri Geçici?

Saç dökülmesi en sık karşılaşılan sorunlardan

Devamı

Ağrılı Cinsel İlişki (Disparoni) Nedir?
Ağrılı Cinsel İlişki (Disparoni) Nedir?

Ağrılı Cinsel İlişki (Disparoni) Nedir?

Devamı

Rectovajinal Ve Servikovajinal Fistül Nedir? Kimlere Uygulanır?
Rectovajinal Ve Servikovajinal Fistül Nedir? Kimlere Uygulanır?

Birçok farklı neden bulunmakla birlikte en sık karşılaşılan durum doğumsaldır.

Devamı

Kız Çocuklarında Genital Dudak Yapışıklığına Dikkat!
Kız Çocuklarında Genital Dudak Yapışıklığına Dikkat!

Kız çocuklarında labial füzyon % 1.8 ile % 3 oranında görülmektedir. Kız çocukların cinsel organlarındaki küçük dudaklar olarak adlandırılan ve iki yanda yer alan yapıların birbirlerine yapışarak giriş kısmının, hatta bazen idrar çıkış deliğinin de önünün beyaz ve mavimsi, ince bir doku ile kapanması durumudur.

Devamı

Lohusalık Döneminde Anneler Nasıl Beslenmeli?
Lohusalık Döneminde Anneler Nasıl Beslenmeli?

Lohusalık döneminde anne sütünü arttıran besinler nelerdir?

Devamı