Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Melatonin Hormonun Faydaları ve Eksikliği Durumunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Melatonin Hormonun Faydaları ve Eksikliği Durumunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Melatonin hormonu nedir?

Beyinde yer alan epifiz bezinden genellikle akşamları yani karanlık olduğunda salgılanan hormona melatonin hormonu denir.

Melatonin hormonunun vücudumuza etkisi nedir?

Melatonin hormonu vücuttaki hücrelerin yenilenmesini, biyolojik saatini, uyku ritminin ve vücut ısısının düzenlenmesini, bağışıklık sisteminin artırılmasını sağlamaktadır. Melatonin hormonunun pek çok fizyolojik ve biyolojik düzenlemelerde rol almaktadır. Melatonin hormonu karanlık odalarda uyunduğunda salgılanmaktadır. Genel olarak kişiden kişiye değişse de 23:00 – 05:00 aralığında salgılanmaktadır.

Melatonin hormonunun faydaları nelerdir?

·       Vücutta bulunan yağ hücrelerini düzenleyerek dengede tutar.

·       Melatonin hormonu bağışıklık sistemini güçlendirir.

·       Melatonin hormonu vücuttaki iltihaplanmayı azaltır.

·       Melatonin hormonunun göz sağlığına etkisi oldukça fazladır.

·       Melatonin hormonu antioksidan olarak kullanılmaktadır.

Melatonin hormonunun eksikliği nedir?

Melatonin hormonun seviyesi ileri yaşlarda olan kişilerde düşmeye başlamaktadır. Genç bireylerde yüksek oranda melatonin hormonu salgılanırken daha yaşlı bireylerde ise bu oran çok fazla düşmektedir. Melatonin hormonunun seviyesi normalinden daha fazla bir şekilde düşmeye başlar ise kişide yaşlanma süreci daha hızlı başlar ve bazı rahatsızlıkların görülme olasılığı oldukça yükselmektedir. Stres, uyku düzeninin olmaması, huzursuzluk, sigara ve alkol kullanımı, çok fazla kahve tüketimi vb. etkenler melatonin eksikliğini etkileyebilmektedir. Melatonin hormonunun eksikliği depresyona yol açabilmektedir.

Melatonin hormonu eksikliği belirtileri nelerdir?

Uyku düzeninin bozuk olması, depresyonda olma hissi, kaygı bozukluğu, halsizlik hissi, yorgunluk hissi, kalp çarpıntısı, cinsel isteksizlik vb. belirtiler melatonin hormonunun eksikliğinde görülebilmektedir.

Melatonin eksikliğinin tedavisi nasıldır?

Melatonin eksikliği olan kişi uyku bozukluklarına mutlaka dikkat etmelidir. Erken saatte uyması ve vücutta gece 23:00 – 05:00 aralığında melatonin hormonunun salgılanması gerekmektedir. Belirtilen bu saatlerde uyumaya özen gösterilmeye dikkat edilmelidir. Melatonin eksikliğinde görülen belirtiler kişi de var ise mutlaka uzman bir doktora görünmelidir. Doktorun verdiği kişiye uygun ilaç tedavisine başlanması gerekmektedir.

Benzer Yazılar

Çinko Eksikliği Nedir? Nasıl Önlenir?
Çinko Eksikliği Nedir? Nasıl Önlenir?

Yetişkin bir kişinin günlük ihtiyaç duyduğu çinko mineralinin miktarı 15-20 mg civarındadır. Gebelik, emzirme, birtakım rahatsızlıklar, büyüme ve gelişme gibi bazı durumlara göre bu miktar değişiklik gösterebilir. Bu miktarın alınamamasına; dengesiz beslenme, kronik rahatsızlıklar ve gebelik gibi birçok faktör etki ediyor olabilir.

Devamı

Kortizon Nedir?
Kortizon Nedir?

Birçok hastalığın tedavisinde kullanılan kortizon, böbreküstü bezlerinde üretilen oldukça önemli bir hormondur. Vücuda birçok faydası olan ve ilaçlara da katılan kortizon, fazla kullanıldığında veya üretildiğinde ise pek çok ciddi hastalığa sebep olabilir.

Devamı

Endotel Fonsiyon Testleri Kimlere Yapılır?
Endotel Fonsiyon Testleri Kimlere Yapılır?

Endotel fonksiyon testleri kimlere yapılır sorusuna yanıt vermeden önce endotel tanımı ile başlamak gerekir.

Devamı

Kansızlık Belirti Vermiyor Ama Toprak ve Buz Yeme Hissi Varsa…
Kansızlık Belirti Vermiyor Ama Toprak ve Buz Yeme Hissi Varsa…

Kan, yapısında pek çok farklı hücreyi içerir. Sayısı diğerlerine göre daha fazla

Devamı

İleri Yaşlarda Ortaya Çıkan En Yaygın Göz Hastalıkları!
İleri Yaşlarda Ortaya Çıkan En Yaygın Göz Hastalıkları!

Yaş ilerledikçe bütün vücutta olduğu gibi, gözlerde de zamanla bozulmalar meydana gelmektedir.

Devamı

Antibiyotik Kullanımının Zararları
Antibiyotik Kullanımının Zararları

Yaz veya kış ayı olsun fark etmeksizin, bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonların sonucunda herkes hasta olabiliyor.

Devamı

Kusma Neden Olur?
Kusma Neden Olur?

Kusmanın kaynağı aslında mide değil, beynin gönderdiği sinyallerdir. Kusmanın; vücudun yabancı maddelerden kurtulmak istemesi sonucunda yaptığı savunma mekanizması olduğunu söyleyebiliriz.

Devamı

Günümüzün En Yaygın Hastalığı Diyabet
Günümüzün En Yaygın Hastalığı Diyabet

Günümüzün en yaygın kronik hastalıklar arasında yer alan halk arasında bilinen adıyla şeker hastalığı, değişen yaşam alışkanlıklarıyla birlikte, her geçen gün artıyor.

Devamı

İshale Ne İyi Gelir?
İshale Ne İyi Gelir?

Gün içinde normalden daha sık, sulu dışkının çıkmasıyla oluşan bağırsak hareketlerine ishal denilmektedir. Diğer ismi diyare olup, şikayetin ömrü kısadır. Çoğu zaman birkaç gün boyunca sürer ve genellikle de herhangi bir tedavi uygulanmadan yok olur.

Devamı

Böbrek İltihabında En Çok Merak Edilen Sorular!
Böbrek İltihabında En Çok Merak Edilen Sorular!

Toplumumuzda sıkça ve her yaşta görülebilen böbrek iltihabı nedir? Nedenleri ve belirtileri nelerdir? Tedavisi nedir, önleyebilir mi? Böbrek enfeksiyonuna dair merak ettiğiniz tüm soruları sizler için yanıtladık.

Devamı