Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Lenf Hastalıkları Nelerdir?

Lenf Hastalıkları Nelerdir?

Lenf hastalıkları nelerdir?

Lenf sistemi; lenf damarları, lenf bezleri, lenf sıvısı ve lenf hücrelerinden oluşan, doku ve organları kapsayan bir ağdır. Lenf sistemi; vücudun toksinlerden, atıklardan ve diğer zararlı materyallerden arınmasına yardımcı olur. İmmün sistemin önemli bir parçasıdır ve bağışıklığımız için önem arz etmektedir. Lenf sisteminin en hayati görevi; enfeksiyonlar ile savaşarak, beyaz kan hücrelerini içeren bir sıvı olan lenf sıvısını tüm vücuda taşımaktır. Bu mekanizmada yaşanacak herhangi bir bozukluk, bütün sistemin çalışmasını olumsuz etkiler. Lenf kanseri (lenfoma), Castleman hastalığı, lenf iltihabı (lenfanjit) ve lenfödem en önemli lenf hastalıklarıdır. Yazımızda bu hastalıkları inceleceğiz.

Lenfoma (lenf kanseri)

İnsan bedeninin en önemli savunma hücreleri olan lenfositlerin, kanserlere dönüşerek kontrolsüz bir şekilde büyümesidir. Lenf kanseri vücutta en sık; lenf bezleri olmak üzere, dalak, timus bezi ve kemik iliği ve diğer tüm organlarda görülebilir. Lenfomanın, birçok çeşidi vardır. En yaygın görülenleri ise Hodgkin lenfoma ve Hodgkin dışı lenfomadır. Lenfomanın tedavisi ise, kişilere ve hastalığın seyrine göre değişmekle birlikte; kemoterapi, immünoterapi ilaçları, ışın tedavisi ve kemik iliğini nakli aktif kullanılan tedavi yöntemlerindendir.

Castleman hastalığı

Lenf bezlerinde ve lef bezleri bağlantılı diğer dokularda görülen, daha nadir bir hastalıktır. Kanser değildir fakat lenf hücrelerinin aşırı büyümesi sebebiyle lenfomayla çokça benzerlik gösterir. Bu rahatsızlık, lenfoma gibi davranır ve bu hastalığa sahip kişilerde ileriki dönemlerde lenfoma gelişebilir. Tedavisinde de kemoterapi ya da ışın tedavisi kullanıldığı için bazı kaynaklarda, kanser çeşitlerine dahil edilmektedir.

Lenf iltihabı (lenfanjit)

Lenfanjit, derimizin altındaki lenf kanalların iltihabı ile oluşan ve yaygın gözlemlenen bir enfeksiyondur. Doğru zamanda ve uygun şekilde kullanımına başlanan antibiyotik (penisilin) tedavisine oldukça hızlı ve olumlu cevap verir. Fakat uygun şekilde tedavi edilmezse lenfanjit ilerleyerek, lenfödem oluşumuna sebep olabilir.

Lenfödem

Lenfödem; lenfatik sistemdeki bozulma sebebiyle dokulardaki lenf sıvısının boşaltılamaması ve bunun sonucunda da lenf sıvısının dokularda birikmesi ile deri altı yumuşak dokuda ödem (şişlik) meydana gelmesine denilmektedir. Kollarda ve bacaklarda sık görülmekle birlikte; her 2 kol veya bacakta görülebilir.

Benzer Yazılar

Özellikle 3-6 Yaş Arasında Görülen Krup Sendromu
Özellikle 3-6 Yaş Arasında Görülen Krup Sendromu

Krup sendromu özellikle 3 ila 6 yaş arasındaki çocuklarda görülür. Tedavi edilmemesi durumunda alt solunum yolu enfeksiyonlarına neden olur. En sık bilinen sebebi, boğazdan başlayan; gırtlağa, soluk borusuna ve sonrasında alt solunum yollarına doğru ilerleyen viral enfeksiyonlardır.

Devamı

Yenidoğan Bebeklerde Emzirme Nasıl Olmalıdır?
Yenidoğan Bebeklerde Emzirme Nasıl Olmalıdır?

İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Uzmanı Doç. Dr. Şenol Bozdağ, emzirme ile ilgili merak edilenleri anlattı.

Devamı

Kalp Romatizması Hakkında Merak Edilenler!
Kalp Romatizması Hakkında Merak Edilenler!

Kalp romatizması, üst solunum yollarında görülen hastalıklardan sonra eklemlerde oluşan

Devamı

Yenidoğan Testis Torsiyonuna Dikkat!
Yenidoğan Testis Torsiyonuna Dikkat!

Testisler anne karnında gelişirken böbrek bölgesinde oluşur. Testisin damar ve sinirleri böbrek bölgesinden gelir. Yani uzun bir sap ile aşağıya iner. Bu yerleşme tam anlamıyla olmayabilir. Herhangi bir yerde takılı kalır.

Devamı

Fenilketonüri Hastalığı Nedir?
Fenilketonüri Hastalığı Nedir?

Fenilalanin, vücut için gereken ve gıdalarla alınan aminoasit yapı taşıdır. Bu aminoaitin vücutta fenilalalin hidroksilaz enzimiyle tirozine çevrilmesi ve işlevlerin bu şekilde yapılması gerekirken, bu çeviride yanlışlık olması durumunda kanda fenilalaninin değeri artarak hastalık gelişir.

Devamı

Çocuklarda Ateşlenme Neden Olur?
Çocuklarda Ateşlenme Neden Olur?

Çocuklarda ateşlenmede en çok gösterilen nedenlerden birisi enfeksiyonlardır. Bu enfeksiyonlara en sık rastlanan üst solunumda gerçekleşen enfeksiyonu örnek olarak gösterebiliriz.

Devamı

Suçiçeği Nedir?
Suçiçeği Nedir?

Suçiçeği genellikle bir çocukluk çağında görülen ve varicella zoster virüsünün (VZV) sebep olduğu, vücutta kaşıntılı..

Devamı

Çocuklar En Çok Yazın Bu Hastalıklara Yakalanıyor!
Çocuklar En Çok Yazın Bu Hastalıklara Yakalanıyor!

Çocuklarda bu ateşli döküntülü hastalıklar sık görülür ve birçoğunda etken virüslerdir. Ancak daha az sıklıkta olan bakteriyel nedenli döküntülü hastalıklar hayati risk taşır.

Devamı

Sütüm Gelmiyor Diye Hemen Mamaya Başlamayın!
Sütüm Gelmiyor Diye Hemen Mamaya Başlamayın!

Sütüm gelmiyor endişesiyle hemen mamaya başlamak doğru değil.

Devamı

Lenf Hastalıkları Nelerdir?
Lenf Hastalıkları Nelerdir?

Lenf sistemi; lenf damarları, lenf bezleri, lenf sıvısı ve lenf hücrelerinden oluşan, doku ve organları kapsayan bir ağdır. Lenf sistemi; vücudun toksinlerden, atıklardan ve diğer zararlı materyallerden arınmasına yardımcı olur.

Devamı