Doktorunuza Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Koku Alma Bozuklukları

Koku Alma Bozuklukları

Koku Alma Bozuklukları

Eğer koku alamıyorsanız hemen telaş yapmanıza gerek yok. “Koku alamıyorum” dediğiniz durumun ne zaman ortaya çıktığını hatırlamaya çalışmanız gerekmekte. Bu bir viral enfeksiyon sonrası bir kaç günlük bir durum ise geçici olabilir.

Eğer grip değilseniz, burnunuzda bir tıkanıklık yoksa, sinüzitiniz yoksa, hastalığınız iyileştiyse ve yine de koku alamıyorsanız bir an önce doktora başvurmanız gerekmektedir. Koku hücreleriniz zedelenmiş, viral enfeksiyon sonrası koku hücrelerinden elektriksel sinyalin gittiği koku soğancığında bir hasar ortaya çıkmış olabilir.

Eğer koku alamıyorsanız;

1. Ne zaman başladığı,

2. Ne kadar süredir devam ettiği,

3. Hangi hastalıktan sonra ortaya çıktığı çok önemlidir.

Koku Alamama

Koku alamama herkesin bir dönem başına gelebilecek bir durumdur. Koku alamama denilen durum burnumuz tarafından saptanan koku moleküllerinin burun içindeki koku hücreleri ile etkileşime geçmemesi ve daha sonrada beyindeki koku merkezinde bir elektriksel aktivite oluşturmayıp koku duyusunun tanımlanamamasıdır.

Koku alamamanın birçok nedeni olabilir. Bunlardan sadece bir tanesi burun tıkanıklığıdır. Özellikle akut koku alamama denilen grip, nezle gibi viral enfeksiyonlar veya sinüzit gibi bir takım bakteriyel enfeksiyonlar sonrasında geçici olarak koku alma duyusunda yitme olarak karşımıza çıkar.

Bir başka durum ise burunda bir tıkanıklık yapmadan santral sistemde yani beynimizde oluşan bir takım nörolojik hadiseler sonucu koku alma kaybıdır. Bunlarda özellikle alzheimer, parkinson, multiple skleroz gibi hastalıklar sonrasında koku alma duyusunda bir yitim ortaya çıkmaktadır.

Tüm bu koku alamama durumunun yol açtığı en önemli neden ise, yaşam kalitesinde düşme, hafıza kaybı, unutkanlık, işlev kaybı, cinsel isteksizlik, kilo kaybı gibi durumlara yol açmaktadır.

Koku Alamama Nedenleri

Koku alamama nedenleri iki ana grupta toplanmaktadır. Bunlardan bir tanesi periferik yani burundan kaynaklanan nedenler, bir diğeri santral yani beyinden kaynaklanan nedenlerdir. En sık koku alma bozukluğu yapan nedenler şu şekilde sıralanabilir;

  • Üst solunum yolu enfeksiyonları,
  • Burun ve sinüs hastalıkları
  • Kafa travmaları.

Bunun dışında bir takım nörolojik hastalıklar; alzheimer, parkinson, bununla beraber bir takım toksik maddelerin solunması sonucunda ortaya çıkan koku alma kaybı. Koku alamama ortam değişimlerinde ortaya çıkar. Özellikle hava değişimlerinin yoğun olduğu ortamlarda ya da yaşlanma ile birlikte ortaya çıkan koku alma bozukluğu nedenleri en sık karşımıza çıkan koku alma bozukluğu durumlarıdır.

Koku Alma Bozukluğu

Koku alma bozukluları sadece koku alma duyumuzda tek yönlü bir bozulma ifade edilmez. Farklı koku almak, az koku almak, hiç koku alamamak veya kötü koku almak, hepsi bir koku alma bozukluğudur.

Koku alma duyusundaki değişimi ifade eden tüm durumlara  koku alma bozukluğu denilmektedir. Bu gruptaki tüm hastalıkların toplamına da koku alma bozuklukları denilmektedir. Özellikle kötü koku alma karşımıza sıklıkla çıkan bir durumdur. Ameliyat sonrası veya hiç ameliyat geçirmeden bir takım nörolojik veya psikiyatrik hastalıklarda karşımıza çıkabildiği gibi çalıştığımız bir ortamdan kaynaklanan bir durumun daha sonra sürekli psikolojik olarak devam etmesi şeklinde de olabilir.

Hasta hiç alamadığını düşündüğü kokuları test esnasında aldığını görür veya çok rahat alabildiğini düşündüğü kokuları test esnasında başaramaz. Bir hekim olarak bizler koku alma bozukluklarını değerlendirirken, koku duyusunu hem ayırt etme, hem tanımlama, hem de eşik değerleri aşısından birlikte değerlendirilmesini göz önünde tutarız.

Koku Kaybı Tedavisi

Koku kaybı tedavisi birçok yöntemle yapılır. Bunlardan bir tanesi ilaç tedavisidir. Özellikle burun tıkanıklığına bağlı bir koku alamama durumu varsa, ilaç kullanımı sonucu koku alma duyusunun tekrar kazanılması sağlanmaktadır. Eğer kişinin burun tıkanıklığı olmadan ortaya çıkan bir koku alma bozukluğu varsa, o zaman hastanın ileri tetkiklerle araştırılması gerekir. Bir takım görüntüleme yöntemleri ile araştırılması gerekmektedir. Özellikle tomogafi ve MR burada ciddi anlamda yardımcı olmaktadır.

Benzer Yazılar

Yaz Mevsiminde Kulak Enfeksiyonları Artıyor!
Yaz Mevsiminde Kulak Enfeksiyonları Artıyor!

İçinde bulunduğumuz yaz ayları, mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklar ile bir araya gelince, serinlemek için havuz ve denizler tercih ediliyor.

Devamı

Kulak Hastalıkları ve Enfeksiyonları
Kulak Hastalıkları ve Enfeksiyonları

Soğuk ve mevsimsel ani değişen havalar hastalıklara ön ayak oluyor.

Devamı

Kulak Çınlaması Nedir?
Kulak Çınlaması Nedir?

Kulakta ya da kafanın içinde duyduğunuz sesleri kulak çınlaması olarak tanımlanır.

Devamı

İşitme Kayıpları
İşitme Kayıpları

İşitme kaybı her yaşta hayatımızı etkileyen önemli bir sağlık problemi. Çocukluk çağında doğumsal veya hastalıklara bağlı işitme kayıpları meydana gelirken, çalışma hayatı ile gürültüye maruz kalma işitme sorunlarının gelişiminde etkili oluyor.

Devamı

Burun Deviasyonu Nedir Nasıl Tedavi Edilir
Burun Deviasyonu Nedir Nasıl Tedavi Edilir

En bilinen ismi ile deviasyon; burun orta duvarının orta hattan kayması neticesinde yapmış olduğu burun tıkanıklığı durumudur.

Devamı

Sinüzite Çare Balon Yöntemi
Sinüzite Çare Balon Yöntemi

Günümüzün en yaygın hastalıklarından biri olan sinüzit, nasıl tedavi edilir, sinüzit olmaktan kendimizi nasıl koruruz, sinüzitin belirtileri neler?

Devamı

Kulak Çınlaması Nedir?
Kulak Çınlaması Nedir?

Kulakta ya da kafanın içinde duyduğunuz sesleri kulak çınlaması olarak tanımlanır.

Devamı

Nazofarenks (Geniz Kanseri) Nedir
Nazofarenks (Geniz Kanseri) Nedir

Farenks, boğazın tıbbi adına denilmektedir. Boğaz 3 kısımdan oluşmaktadır.

Devamı

Ses Estetiği ile Hayal Ettiğiniz Sese Kavuşabilirsiniz!
Ses Estetiği ile Hayal Ettiğiniz Sese Kavuşabilirsiniz!

Yıllardır ses estetiği yaparak kişilerin ses tonlarını yeniden yapılandırıyor.

Devamı