Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

KOAH Hastaları COİL Ameliyatıyla Nefes Alıyor

KOAH Hastaları COİL Ameliyatıyla Nefes Alıyor

COİL (akıllı sarmal tel) tedavisi nasıl yapılır?

Bu işlem, ameliyathanede genel anestezi eşliğinde yapılır. İşlemden bir gün önce hastaneye yatış ve ilk kontroller yapılır. Kardiyoloji ve Anestezi bölümlerinin onayı alındıktan sonra ertesi gün ameliyathanede işlem gerçekleştirilir. Genel anestezi ile hasta uyutulduktan sonra bronkoskopi cihazı ile akciğerin en hasarlı bölgesine ilerletilir. Bronkoskopi cihazının içinden bir kateter aracılığıyla COİL denen akıllı teller, akciğerin en hasarlı bölgesine yerleştirilir. Yaklaşık olarak 10-12 COİL, hasarlı alana yerleştirilerek bu alanın devre dışı bırakılması sağlanır. Bu yolla hastanın aldığı nefes, bu hasarlı alandan sağlam akciğer alanına yönlendirilmiş olur. İşlem süresi yaklaşık 45 dakikadır. Bu bir ameliyat değil, endoskopik işlemdir. Herhangi bir kesi ve dikiş yoktur. İşlem sonrası hasta servise alınır. Ertesi gün akciğer grafisi kontrolünden sonra taburcu edilir.

COİL (akıllı sarmal tel) tedavisinin faydaları nelerdir?

Yayınlanan Avrupa klinik çalışmalarına göre; endobronşiyal sarmallar ile iki taraflı bir şekilde tedavi edilen pek çok hastanın; egzersiz kapasitesi, akciğer fonksiyonları ve yaşam kalitesi artmış; bir yıldan fazla süre devam eden düzelmelere rastlanılmıştır. Ayrıca, sarmalların homojen amfizemli hastalarda da etkinliğine dikkat çekilmiştir. Sarmallar, hava yolunu tıkamadığından; amfizemde sık görülen bir durum olan kollateral ventilasyondan etkilenmemektedir.

Amfizem nedir?

Bir tür kronik obstüktif akciğer hastalığı (KOAH) olan amfizem, akciğerlerde dönüşü olmayan hasarlara neden olabilen kronik bir rahatsızlıktır. Amfizeme neden olan belirtiler arasında en sık rastlanılanları şunlardır:

 • İstirahat esnasında bile nefes darlığı çekme
 • Boğulma hissi
 • Geçmeyen yorgunluk
 • Kronik öksürük ya da hışıltılı solunum
 • Sık geçirilen akciğer enfeksiyonları

Amfizemin tam olarak tedavisi olmadığı gibi, ilerleyebilen bir hastalıktır. Var olan tedavi seçeneklerinin amacı; belirtilerin azaltılmasına yardımcı olmak ve hastalıkla nasıl yaşanabileceğini hastalara öğretmektir.

Amfizem ile yaşamak nasıldır?

 • Şiddetli amfizem yaşayan hastalar; istirahatte olduklarında bile nefes darlığı ve sürekli yorgunluk halini yaşamaktadırlar. Ayrıca; kronik öksürük, hışıltılı solunum ve sık solunum yolu enfeksiyonu geçirirler.
 • Akciğer enfeksiyonu ve diğer solunum yolu rahatsızlıkları, diyabet ve kalp rahatsızlığı gibi pek çok ciddi rahatsızlıklar yönünden; amfizem hastalarının çok daha fazla risk altında olduklarını söyleyebiliriz.
 • Hastalar, belirtilerin kötüleşmesiyle biraz daha hareketsiz hale gelirler. Ciddi sağlık sorunları mevcut ise, bu azalmış hareketlilik durumunun daha da kötüleşebileceğini söyleyebiliriz.  

COİL tedavisinin zorlukları var mı?

Geleneksel tedavi seçenekleri arasında; ilaç tedavisi, oksijen takviyesi ve solunum egzersizleri bulunmaktadır. Amfizemin belirtilerini zamanla azaltmak için tercih edilen geleneksel yöntemlerin etkisi kaybolabilir; bu durumda belirtilerin giderilebilmesi için bazı seçenekler vardır:

 • Büyümüş akciğer dokusundaki bir kısmın giderilmesi için akciğer hacim küçültme cerrahisi uygun görülebilir; invaziv olan bu cerrahi işlem, hastanede uzun süre kalmayı gerektirebilir, iyileşme süresi uzun olabilir ve bazı komplikasyonlar gelişebilir.
 • Yeni tedavi yöntemi olarak; endobronşiyal sarmal işlemi bulunmaktadır. Bununla, bilateral tedavi dokularının sıkıştırılması, akciğerdeki hastalıklı alanların açık hava yollarına bağlanması, böylelikle hava yolu çökmesinin önlenmesi ve hastaların daha aktif soluk verebilmesi için tasarlanmış küçük nitinol sarmalların implante edilmesi anlamına gelir.

Endobronşiyal sarmal tedavisi nedir?

 • Sarmal, amfizem tedavisi için tasarlanmış bir implanttır.
 • Bu sarmallar; akciğer dokusunu toplayıp sıkıştırmak, hava yolunda yeniden gerilim meydana getirip amfizemli akciğerde elastik geri tepmeyi mekanik olarak artırmak için kullanılmaktadır.
 • Sarmallar, hava yolunu gerip açmak ve hava yolu çökmesini engellemek için tasarlanmış olup, hava yolu germe özelliği tasarıma has bir faydadır.
 • Sarmallar, 2008 yılından beri Avrupa'da şiddetli amfizem tedavisinde tercih edilmektedir.

Tedavi minimal invaziv, yani cerrahi değildir

 • Sarmallar düzleştirilir, hastanın ağzı ya da burnu yoluyla yerleştirilmiş bir bronkoskop yardımıyla akciğerin en hastalıklı alanına teker teker yerleştirilir.
 • Doğru an geldiğinde; sarmal, önceden programlanmış halini yeniden alır ve çevresindeki dokuyu toplayarak sıkıştırır.
 • En iyi etkinin sağlanması için; akciğerin her iki kısmına 10 ya da daha fazla sarmal implante edilmektedir.
 • Her işlem yaklaşık 45 dakika kadar sürer.

Benzer Yazılar

Erken Tanı İle Alerjinin Önüne Geçin!
Erken Tanı İle Alerjinin Önüne Geçin!

İlkbahar ayı yaklaştığında sık rastlanan sorunların başında alerji geliyor.

Devamı

Pulmoner Fibrozis (Akciğer Sertleşmesi) Nedir?
Pulmoner Fibrozis (Akciğer Sertleşmesi) Nedir?

Akciğerlerde bulunan küçük hava keseleri (alveoller) duvarlarının kalınlaşması ve sertleşmesi ile gelişir. Duvarlardaki aşırı kalınlaşma ve sertleşme; kan ve hava arasındaki gaz geçişini güçleştirir. Haliyle, vücuttaki dokuların oksijen ihtiyacı karşılanamaz hale gelinir.

Devamı

Akciğer Hastalıklarının Tanı ve Tedavisinde Bronkoskopi
Akciğer Hastalıklarının Tanı ve Tedavisinde Bronkoskopi

Solunum yollarının görülmesi ve çeşitli akciğer hastalıklarının teşhis edilmesi için yapılan bir uygulamadır.

Devamı

KOAH Hastaları COİL Ameliyatıyla Nefes Alıyor
KOAH Hastaları COİL Ameliyatıyla Nefes Alıyor

Bu işlem, bronkoskopi odasında ya da ameliyathanede yapılabilir. Hekiminiz; size, kendinizi uykulu ve rahat hissetmenizi sağlayacak bazı ilaçlar verecektir. Bazı durumlarda ise genel anestezi tercih edilebilir.

Devamı

Obstrüktif Uyku Apnesi Sendromu Nedir?
Obstrüktif Uyku Apnesi Sendromu Nedir?

Obstrüktif uyku apnesi sendromu (OSAS); üst solunum yollarının tıkanması ve hava akımının azalmasına bağlı olarak kendini gösteren bir hastalıktır.

Devamı

Öksürük ve Göğüs Ağrısı Şikayetlerinizin Nedeni Plörezi Olabilir!
Öksürük ve Göğüs Ağrısı Şikayetlerinizin Nedeni Plörezi Olabilir!

Plörezi, akciğer zarında sıvı birikmesi anlamına gelir. Sağlıklı bir bireyin akciğerlerinin dış kısmında parietal plevra ve iç duvar kısmındaysa visseral plevra olmak üzere 2 farklı zar tabakası bulunur. Bu zarlar arasında bulunan kaygan sıvı, solunum yaparken akciğerlerin sorunsuz bir şekilde şişip sönmesini sağlar.

Devamı

Sigarayı Neden Bırakmalıyız?
Sigarayı Neden Bırakmalıyız?

Sigaranın içerisinde bulunan maddeler solunum yollarında iltihabi reaksiyonlara sebep olmaktadır. Bronşları tahriş etmekte ve enfeksiyon riskini arttırmaktadır

Devamı

Astım Hastası Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?
Astım Hastası Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

Astım, akciğerde bronş adı verilen hava yollarını daraltarak kendini gösteren ve ataklar halinde gelen bir hastalıktır.

Devamı