Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Kış Aylarında Nezle Hastalığına Dikkat!

Kış Aylarında Nezle Hastalığına Dikkat!

Kış aylarında nezle hastalığına dikkat!

Burun, havanın vücuda giriş yaptığı yeridir ve hava burada ısıtılır. Ani ısı değişiklikleri de üst solunum yollarını olumsuz etkilemektedir. Sıcak ve kuru havalardan, soğuk ve nemli mevsimelere geçiş dönemlerinde enfeksiyon hastalıklarının görülme sıklığının artmasının sebebi de budur.

Burunda bulunan tüyler, havadaki tozlardan ve mikroplardan koruma işlevi görür. Burna ve soluk borusuna yerleşen virüsler nezleye sebep olmaktadır. Solunum yoluyla alınan virüsler burun mukozasına yerleşir ve burnun tıkanmasına sebep olur. Vücudumuz hapşırma ve burun akıntısı yoluyla  bu virüsleri atmak için çabalar. Nezle hafif bir hastalıktır ve yaklaşık bir hafta sürer.

Nezle, genellikle griple karıştırılan bir hastalıkktır. Grip yüksek ateşe sebep olurken, titreme ve karın ağrısı da hastalığın ayırt edici özelliklerindendir. Nezle sık görülen bir soğuk algınlığıdır ve bulaşıcıdır. İlk 1 ya da 2 günü ağır geçen nezle boğaz ağrısı ile başlar ve 4-5 gün sürer. Çocuklar daha hassas olmaları sebebiyle yılda 4-5 kez nezle olabilir. Yetişkinler ise yılda 2-3 kez nezleye yakalanabilmektedir.

Nezle belirtileri nelerdir?

Nezle olan bebeklerin iştahı kesilir ve yemek yemek istemezler, nefes alıp vermekte zorlandıkları görülür. Hafif yüksek ateş ateş görülür; ancak daha ciddi durumlarda bebek güçsüzleşir ve ağzı kurur. Yetişkinlerde ise nezle belirtileri; hapşurma, burunda tıkanma, akıntı, boğazda kaşınma, yüz ve alın bölgesinde dolgunluk olarak görülür. Kusma, iştah kaybı ve ishal de bunlara eşlik edebilir.

10 gün içinde iyileşmeyen nezle, balgamlı öksürük, işitme problemi ve kulak ağrısıyla devam ediyorsa bronşit ya da zatürre gibi enfeksiyonlar ortaya çıkmış olabilir.

Nezle tedavisi nasıl gerçekleştirilir?

Bebeklerde nezle tedavisi;

Emzirme döneminde bir bebekse emzirme sıklığı arttırılabilir.

Burnunu temizleyerek bebeğin rahat nefes alması sağlanmalıdır.

Bebek banyo ettirilerek burun tıkanıklığının azalması ve mukozanın nemli kalması sağlanır.

Yüksek ateş görüleceğinden kalın giydirmemek gerekir.

Yetişkinlerde nezle tedavisi;

Bol sulu besinler tüketilmelidir.

Vücut direncini arttırmak için bol miktarda C vitamini alınmalıdır.

Burun tıkanıklığını gidermek için, sprey; ateş düşürmek için, soğuk bantlar kullanılabilir.

Benzer Yazılar

Burun Eti Operasyonu Nasıl Gerçekleştirilir?
Burun Eti Operasyonu Nasıl Gerçekleştirilir?

Yüzün en belirgin yerinde bulunan ve solunum yapmakta bize yardımcı olan burun..

Devamı

Kulak Zarı Yırtıkları Beyin İltihaplarına ve Menenjite Neden Olabilir!
Kulak Zarı Yırtıkları Beyin İltihaplarına ve Menenjite Neden Olabilir!

Beş duyu organımızdan biri olan işitme duyumuz, insanların iletişim kurması ve sosyalleşmesi için en önemli olanlarının başında gelmektedir.

Devamı

Yüz Felci Nedir?
Yüz Felci Nedir?

Yüz mimik kaslarının beyinden gelen uyaran fasiyal sinir lifinin birçok nedenden dolayı hasar görmesi ile yüzde oluşan hareket kaybına yüz felci denilmektedir.

Devamı

Çocuklarda Orta Kulak İltihabına Dikkat
Çocuklarda Orta Kulak İltihabına Dikkat

Akut orta kulak iltihaplanması, özellikle çocuk yaş grubunda çok fazla görülen ve aileleri endişelendiren bir hastalıktır. Orta kulak iltihapları, kulak zarını ve orta kulağı ilgilendiren bir iltihap türüdür.

Devamı

Burun Alerjisi Yaşam Standartlarınızı Kötü Yönde Etkilemesin
Burun Alerjisi Yaşam Standartlarınızı Kötü Yönde Etkilemesin

Alerjiye dayalı burun nezlesi gibi hastalıklar gözlerin kaşıması burunda akıntı boğazlarda yanma olarak kendini gösterir.

Devamı

Koku Alma Bozuklukları
Koku Alma Bozuklukları

Eğer koku alamıyorsanız hemen telaş yapmanıza gerek yok. “Koku alamıyorum” dediğiniz durumun ne zaman ortaya çıktığını hatırlamaya çalışmanız gerekmekte. Bu bir viral enfeksiyon sonrası bir kaç günlük bir durum ise geçici olabilir.

Devamı

Dar Burun Sendromu Nedir?
Dar Burun Sendromu Nedir?

Küçük buruna sahip olan kişilerin hep ne kadar şanslı oldukları düşünülür.

Devamı

RSV (Respiratuar Sinsityal Virus) Nedir?
RSV (Respiratuar Sinsityal Virus) Nedir?

Respiratuar sinsisyal virüsü grip ve nezle belirtilerine benzer şikayetler olarak görülmektedir. Tedavisinin geciktirilmemesi gerekiyor. Tedavisi geciktiğinde akciğerde olumsuz izler bırakabilmektedir. Bu virüs tüm yaş aralığında yaşamı tehdit edebiliyor.

Devamı

Kulağa Su Kaçması Durumunda Ne Yapmalıyız?
Kulağa Su Kaçması Durumunda Ne Yapmalıyız?

Kulağa su kaçması hemen hemen herkesin hayatında en az bir kez karşılaştığı rahatsızlıklardan birisidir. Kulakta dolgunluk hissi, ağrı gibi semptomlar ile ortaya çıkan kulağa su kaçmasının birçok farklı nedeni olabilir.

Devamı

Ağız Kuruluğunun Tedavisi
Ağız Kuruluğunun Tedavisi

Ağız kuruluğu; tükürüğün yeterli miktarda ağızda bulunmaması veya bulunamaması durumuna denir. Bu iki şekilde olabilir. Birinci neden tükürük yeteri kadar üretilemez. İkinci neden ise tükürüğün ağıza gelmesini engelleyen bir faktör vardır.

Devamı