Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Kepçe Kulak Ameliyatı

Kepçe Kulak Ameliyatı

Kepçe Kulak Ameliyatı?

Kepçe kulak sorunu sık görülen bir sorundur. Sorun kıkırdakların zayıf olma nedeniyle kıvrımların yeterli gelişmemesi ile ortaya çıkar. Genetik bir sorun olan kepçe kulak, ameliyat ile estetik bir görünüme kavuşabilir.

Çocuklarda Kepçe Kulak Ameliyatı?

Kulak yüz yapısında yüzün bütünlüğünü koruyan dengenin bir parçasıdır. Kulakta yeni doğumdan itibaren birçok şekil bozukluğu olabilir. Çoğunlukla rastlanan sorun ise kepçe kulaktır. Kepçe kulak okul çağındaki çocukları büyük bir oranda etkilemektedir. Genellikle kepçe kulak sorununda küçük çocuklarda dış etmenlerin psikolojik baskıların sebebiyet verdiği gözlemlenmiştir. Bu da çocuğun okul ile uyumunu zorlaştırır. 

Çocuklarda Kepçe Hangi Yaş Aralığında Yapılabilir?

Kepçe kulak yapısı genellikle genetik olarak doğuştan aile etkisiyle ortaya çıkabilir. Kulaklar çocuk yaşta gelişiminin büyük bir bölümünü tamamladığı için 5 yaşından itibaren kepçe kulak estetiği her yaşta yapılabilir. Ailelerin istekleri üzerine daha sonraki ilerleyen yaşlarda da ameliyat olabilir.

Ameliyat Ne Kadar Sürüyor?

Uzman doktorlar tarafından sürdürülen ameliyatlar çocuklar için genel anesteziyle büyükler için ise genel ve lokal ile yapılabilir. Büyük özveri ile yapılan bu ameliyatlar yaklaşık 1-1.5 saat sürmektedir. Operasyon kulak kepçe bölgesinin arka tarafından gerçekleştirilir, kulak kıkırdaklarında şekillendirme yapılarak dikişler atılır. Kulak kepçesi arka tarafa atılarak kulağın arkasında ki deriye gizli dikiş atılır. Deri gözle görünür bir dikiş izi olmaz.

Ameliyat Sonrası?

Kulak ameliyat sonrasında 2-3 gün arası bandajlı olarak kalabilir. Banyo yapımı bandaj çıkarıldıktan sonra gerçekleşir. Ameliyata bağlı şişlik olabilir. Fakat bu şişlik 1-2 haftalık zaman diliminde normale döner. Çocuklar hassas olmaları koşulu ile 1 hafta sonrasında okullarına gidebilirler. Daha büyük yaşlarda ki insanlar için bu durum 2-3 gün içerisinde değişebilir. Kulaktaki yapılan yenilik kişiye olumlu yönde etkileyecektir. Psikolojik anlamda yeni bir döneme gireceklerdir. Hastaların bandaj takmaları gerekir. Bu bandaj takımı kulağın şeklini koruması için 1-2 hafta daha devam edebilir. Önemli bilinmesi gereken konulardan biri de kepçe kulak rahatsızlığının işitme sorunu ile ilgisi yoktur. Estetik görünüm ile alakalı bir durum söz konusudur.
 

Benzer Yazılar

Ses Tellerimde Bir Sorun Var Mı?
Ses Tellerimde Bir Sorun Var Mı?

Ses bozuklukları birden çok farklı nedenden kaynaklanabilir.

Devamı

Horlama ve Apne Kabusunuz Olmasın!
Horlama ve Apne Kabusunuz Olmasın!

Horlama, apne ve uyku bozuklukları kişilerin; hayat kalitesini, özel hayatlarını, günlük performanslarını, iş ve okul başarılarını doğrudan etkileyen önemli bir sağlık sorunudur.

Devamı

İşitme Kayıpları
İşitme Kayıpları

İşitme kaybı her yaşta hayatımızı etkileyen önemli bir sağlık problemi. Çocukluk çağında doğumsal veya hastalıklara bağlı işitme kayıpları meydana gelirken, çalışma hayatı ile gürültüye maruz kalma işitme sorunlarının gelişiminde etkili oluyor.

Devamı

Koku Alma Bozuklukları
Koku Alma Bozuklukları

Eğer koku alamıyorsanız hemen telaş yapmanıza gerek yok. “Koku alamıyorum” dediğiniz durumun ne zaman ortaya çıktığını hatırlamaya çalışmanız gerekmekte. Bu bir viral enfeksiyon sonrası bir kaç günlük bir durum ise geçici olabilir.

Devamı

Ağız Kuruluğunun Tedavisi
Ağız Kuruluğunun Tedavisi

Ağız kuruluğu; tükürüğün yeterli miktarda ağızda bulunmaması veya bulunamaması durumuna denir. Bu iki şekilde olabilir. Birinci neden tükürük yeteri kadar üretilemez. İkinci neden ise tükürüğün ağıza gelmesini engelleyen bir faktör vardır.

Devamı

Yüz Felci Nedir?
Yüz Felci Nedir?

Yüz mimik kaslarının beyinden gelen uyaran fasiyal sinir lifinin birçok nedenden dolayı hasar görmesi ile yüzde oluşan hareket kaybına yüz felci denilmektedir.

Devamı

Bademciği Aldırmak Vücutta Herhangi Bir Soruna Neden Olur Mu?
Bademciği Aldırmak Vücutta Herhangi Bir Soruna Neden Olur Mu?

Bademcikler, vücudun bağışıklık sisteminin en önemli parçalarıdır.

Devamı

Sinüzite Çare Balon Yöntemi
Sinüzite Çare Balon Yöntemi

Günümüzün en yaygın hastalıklarından biri olan sinüzit, nasıl tedavi edilir, sinüzit olmaktan kendimizi nasıl koruruz, sinüzitin belirtileri neler?

Devamı

Yaz Mevsiminde Kulak Enfeksiyonları Artıyor!
Yaz Mevsiminde Kulak Enfeksiyonları Artıyor!

İçinde bulunduğumuz yaz ayları, mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklar ile bir araya gelince, serinlemek için havuz ve denizler tercih ediliyor.

Devamı

Ramazan Ayında Farenjit ve Boğaz Reflüsüne Dikkat!
Ramazan Ayında Farenjit ve Boğaz Reflüsüne Dikkat!

“Farenjit ve boğaz reflüsü bu dönemde en sık karşılaşılan rahatsızlıklar”

Devamı