Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Kemik Erimesi Gençlerde Görülebilir Mi?

Kemik Erimesi Gençlerde Görülebilir Mi?

Kemik Erimesi Nedir?

Kemik erimesi bir diğer adı ile Osteoporoz vücut çok fazla kemik kaybına uğradığında veya çok az kemik oluşumunda ortaya çıkan kemik hastalığıdır. Kemik erimesi kemiği zayıflatır. Aynı zamanda kemiğin kırılma oranını da arttırır.

Kemik Erimesi Gençlerde Görülebilir Mi?

Kemik yoğunluğunun azalması ile kendini belli eder. Osteoporoz özellikle omurga, el bileği ve kalçada ağrılara sebep olabiliyor. Bu hastalık sessizce ilerler. Özellikle bu hastalık yaşlılarda görülmez. Genö erişkinlerde de görülebilir. Kemik erimesini engellemek için yeterli ve dengeli beslenmelisiniz. Beslenmenin yanında fiziksel aktivitelerinde yapılması alışkanlık haline getirilmelidir.

Kemik Erimeleri Kırıklara Neden Olur Mu?

Halk arasında kemik erimesi yalnızca yaşlılık hastalığı olarak bilinir. Fakat bu yanlıştır. Kemik erimesi yalnızca yaşlılarda görülmez. Genç erişkinlerde de görülen bu hastalık genç yaştaki hastalarında yaşam kalitesini düşürecektir. Yaş kitlesi olarak 50 yaş üzerindeki 3 kadında 1'inde ve erkeklerde de 8 erkekten 1'inde de görülebilmekte. Çok ileriki yaşlarda kalça kemiği kırıklarına sebep olabilmektedir. Kadın hastalarda menopoz sonrası görülme oranı yüksektir. Kemik erimesi bel ve sırt ağrıları ile kendini gösterebilmektedir.

Hastalık İlerlemeden Nasıl Teşhis Edilir?

Kemik erimesinin erken teşhis edilmesi için hastaların da özverili olup bu şikayetler için uzman bir hekime mutlaka başvurmaları gerekmektedir. Kemik erimesinin erkenden teşhis edilmesi hastalığın büyümemesi için önemli rol oynuyor. Önlemlerin geç kalınmadan alınması gerekiyor. Hastalığın teşhisinde kemik mineral yoğunluğuna bakılır. Bu yoğunluğun ölçülmesi önemlidir.

Kemik Erimesini Engellemek Ve İlerlemesini Durdurmak İçin Ne Yapmalıyız?

Kemik erimesinin ortaya çıkmasında genetik faktörler yer alır. Bunun yanı sıra ise aşırı alkol ve sigara kullanımı, pek fiziksel hareket sağlayamamak ve kalsiyum içeren gıdaları tüketmemek kemik kaybını tetikler. Kemik erimesini riski bulunduran kişilerin 60 yaşına kadar kalsiyumu 1000 mg almaları gerekir. Kalsiyumun devamında ise D vitamini yeterince almaları gerekir. Günde en az 15 dk. güneş ışını almak kemikleri güçlendirecektir. Kemik erimesinden korumak için yaşamınızı doğru oturtmanız gerekmektedir. Süt, yoğurt ve peynir gibi kalsiyum yönünden zengin besinleri tüketmek gerekir.

 

 

 

Benzer Yazılar

Belde Kanal Darlığı Neden Olur?
Belde Kanal Darlığı Neden Olur?

Bel ve sırt bölgesinde ağrı, uyuşma hissizlik gibi belirtilerle kendisini gösteren belde omurilik kanalı daralması neden olur? Omurlarımız; omurilik ve sinir lifleri adı verilen yapılarının korunmasını sağlayan kemik yapılardır.

Devamı

Ortopedik rehabilitasyon nedir?
Ortopedik rehabilitasyon nedir?

Tıp biliminin, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon branşında özelleştirilmiş bir alt dal uygulaması olup, kas ve iskelet sistemindeki pek çok rahatsızlığın tedavisinde tetkiklere dayalı tedavi seçenekleri sunar.

Devamı

Proloterapi Nedir? Faydaları Nelerdir?
Proloterapi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Proloterapi nedir? Proloterapi, kas ve eklem ağrılarında meydana gelen ağrı ve zedelenme gibi durumların iyileştirilmesi sürecinde kullanılan tıbbi bir tedavi yöntemidir. Zedelenmiş veya işlevini yitirmiş; eklem, kıkırdak, bağ ve tendon dokuların yapılanmasına ve kendi kendisini onarmasına yardımcı olacak sıvı bir karışımın enjekte edilmesi esasına dayanır. Yara almış bir eklemin yumuşak dokusuna doğal tahriş edici enjeksiyon yapılır ve bu tahriş enjeksiyon vücuttaki iyileşme tepkisinin başlatılmasını sağlar. Proloterapi nasıl uygulanır? İşlem öncesinde hazırlık süresi ile beraber toplam 30 dakika ya da daha kısa sürede tamamlanır. Lokal anesteziden sonra ilgili bölgeye özverili bir şekilde enjeksiyon yapılır. Tedavi sonrasında hasta; enjeksiyon alanına ısı paketleri uygulanır ve yaklaşık 10 ila 15 dakika dinlenmeye alınır. Isı uygulamasından sonra aynı gün yaşama dönülebilir, yatış süresi yoktur. Proloterapi nasıl etki gösterir? Proloterapi, ilgili eklemdeki ağrıyı dindirmek amacıyla uygulanan sulu çözeltilerin enjeksiyonunu içerir. Bunlar; lidokain gibi bir uyuşturucuya ek olarak dekstroz, salin gibi doğal maddeleri içine alır. Bu tedavi; kök hücre ile yapılan trombosit yönünden zengin plazma (PRP) ve steroid enjeksiyonlarından ayrılır. Ancak, bazı uzmanların PRP enjeksiyonlarını, proloterapinin alt türü olarak kabul ettiğini ifade edebiliriz. Proloterapide çoğu zaman dekstroz çözeltisi kullanılır. Potansiyel tahriş eden solüsyon özelliğine sahip dekstroz, vücuttaki iyileşme sürecini tetikler. Böylelikle, onarıcı hücreler aktifleştirilir. Bu tetikleme ile hasarlı bağlar güçlendirilmeye ve onarılmaya başlanır. Doktorunuz enjeksiyonu yaparken; yaralanma bölgesindeki özel alanları hedefler. Bu yöntem, doku büyümesini desteklediğinden dolayı Crohn hastalığı ya da kronik yorgunluk gibi uzun dönemdir seyrediyor olan hastalıkların tedavisinde etki göstermeyebilir. Yaralanmış ya da zayıflamış bölgede iyi bir etki alabilmek adına seanslar bir süre tekrar edilebilir. Ortalama bir kişiye 4-15 seans arasında işlem uygulanabilir. Sıklıklarına göre değişmekle birlikte, 3 ila 6 aylık bir süre içinde tamamlanacaktır. Proloterapi sonrası iyileşme süreci nasıldır? İşlem sonrasında hafif düzeyde şişlik ya da sertlik beklenen bir durum olup, endişelenilmemelidir. Hızlı bir şekilde bu durumlar normale döner, hatta aynı gün normal aktivitelere devam edilebilir. Çok yaşanmasa da bazı hastalarda; bir haftayı bulan morarma, rahatsızlık, şişme veya sertlik yaşanabilir.

Devamı

Redcord Egzersizleri Nedir?
Redcord Egzersizleri Nedir?

Kilitlenen kas yapılarının, fonksiyonel anlamda güçlendirilmesi terapisidir.

Devamı

Bel ve Sırt Ağrısı Yaşayan Kişiler İçin Uyuma Pozisyonları
Bel ve Sırt Ağrısı Yaşayan Kişiler İçin Uyuma Pozisyonları

Bel veya sırt omurlarında meydana gelen bir rahatsızlık, boyun omurgasını da etkiler. Omurganın etrafındaki kaslar birbirleriyle iç içe geçmiş durumdadır. Bel ve sırt sağlığı için oturuş, duruş ve uyuma pozisyonlarına bu yüzden dikkat edilmesi önemlidir.

Devamı

İnme Rehabilitasyonu Nedir?
İnme Rehabilitasyonu Nedir?

İnme, beyin damarlarında tıkanıklık (pıhtı atması ya da zamanla yavaş yavaş damar çapının daralması) ya da kanama sonucu, beynin bir bölgesinin kanlanmasının bozulması sonucu beyin dokusunda meydana gelen travmatik olmayan harabiyettir.

Devamı

Kuyruk Sokumu Ağrısına Ne İyi Gelir?
Kuyruk Sokumu Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kuyruk sokumu bölgesinde meydana gelen ağrı; oldukça rahatsız eden bir ağrıyken kişilerin aynı zamanda, oturup kalkma gibi günlük yaşamlarında sık yapılan aktiviteleri de kısıtlayan bir ağrı çeşididir.

Devamı

Kemik Erimesi Gençlerde Görülebilir Mi?
Kemik Erimesi Gençlerde Görülebilir Mi?

Kemik erimesi bir diğer adı ile Osteoporoz vücut çok fazla kemik kaybına uğradığında veya çok az kemik oluşumunda ortaya çıkan kemik hastalığıdır.

Devamı

Fıtık Nedir? Neden Olur?
Fıtık Nedir? Neden Olur?

Bir organın onu yerinde tutan kas ya da dokulardaki boşluklardan faydalanarak dışarı

Devamı

Fibromiyalji Sendromu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?
Fibromiyalji Sendromu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Fibromiyalji sendorumunda ağrılar çoğunlukla; basıya duyarlılık, ellerde-yüzde-ayaklarda tutukluk ve şişmeler, yorgunluk ve uyku bozuklukları ve diğer şikayetlerle seyredebilir.

Devamı