Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Karaciğer Hastaları İçin Beslenme Önerileri

Karaciğer Hastaları İçin Beslenme Önerileri

Karaciğerinizin yağlanmasına neden olabilecek faktörlerden uzak durun!

Karaciğer rahatsızlıklarının pek çoğunun kaynağı yağlanmadır. Aşırı alkol kullanımı, doğru beslenmeme ve obezite gibi durumlar karaciğerin yağlanmasına neden olur. Salam ve sucuk gibi içeriği katkılı olan gıdalar, yağlı kızartmalar ve şekerli besinlerin tüketimi karaciğer sağlığı için zararlıdır ve yağlanmayı tetikleyen faktörlerdir. Haftada en az 3 gün spor yaparak hem genel sağlığınızı koruyabilir hem de hayati değeri olan karaciğerinizi yağlanmadan uzak tutabilirsiniz. Unutmayın; bel bölgesinin genişlemesi ile meydana gelen karaciğer yağlanması, organ naklini gerektirebilecek kadar ciddi sonuçlar doğurabilir.

Karaciğer hastaları için bu beslenme önerileri çok önemli!

Kronik karaciğer hastalıkların biri olan siroz; kan değerlerinde birtakım bozuklukların ortaya çıkmasına neden olur. Kronik olarak karaciğer hastalığı bulunan; fakat sirozu ortaya çıkmamış hastalar için dengeli beslenme planları oluşturulmalıdır. Bu grupta bulunan hastaların; fuzuli ilaç kullanımından ve alkol tüketiminden uzak durmaları gerekir. Çünkü; siroz hastalarının ihtiyaç duydukları enerji; normal insanlara göre %50 civarında daha fazladır.

  • Karaciğer hastaları idrar sökücü kullanmalı, tükettikleri tuzun ise dengesi ayarlamalıdırlar.
  • A vitamini ve B vitamini yönünden güçlü olan enginar; idrar sökücü ve antioksidan özelliklerine sahiptir. Bu özellikleri nedeniyle tercih edebileceğiniz bir gıdadır ve karaciğer rahatsızlıklarının ilerlemesini yavaşlatır.
  • Çaya konulan şeker, çikolata, bal, reçel ve asitli içeceklerin tüketimi azaltılmalıdır. Bu basit şeker içeren içecek ve yiyecekler yerine; sebze, baklagil, sütlü tatlılar, bulgur pilavı gibi bileşik şeker içerikli besinlerin tüketilmesi tavsiye edilmektedir.
  • Fast food, marketlerde satılan hazır ürünler, sosis, sucuk ve salam gibi gıdaların tüketiminden kaçınılmalıdır.
  • 1 yumurta büyüklüğünde bulunan et ile 1 yumurta ve 4 yemek kaşığı bakliyat aynı değerdedir. Beslenme planınızda bunu göz önünde bulundurabilirsiniz.
  • 1 su bardağı süt, 1 su bardağı yoğurt, 1 kibrit kutusu peynir ve 2/3 kibrit peynir kutusu kaşar peynirinin değerleri aynıdır. Dilenildiği gibi bu doğrultuda; miktarlar dengelenerek değişim yapılabilir.
  • 2 dilim ekmek, 4 yemek kaşığı makarna ve pilav ile aynı değerdedir. Yine bunu göz önünde bulundurarak besin takviyenizde değişim yapabilirsiniz.

 

 

 

Benzer Yazılar

Kortizon Nedir?
Kortizon Nedir?

Birçok hastalığın tedavisinde kullanılan kortizon, böbreküstü bezlerinde üretilen oldukça önemli bir hormondur. Vücuda birçok faydası olan ve ilaçlara da katılan kortizon, fazla kullanıldığında veya üretildiğinde ise pek çok ciddi hastalığa sebep olabilir.

Devamı

Vücuttan Gaz Çıkarmak Önlenebilir Bir Davranış mıdır?
Vücuttan Gaz Çıkarmak Önlenebilir Bir Davranış mıdır?

Gaz çıkarma, aşırı havanın vücuttan çıkarılmasına denilmektedir. Herkeste olabilen doğal bir vücut tepkisidir. Ancak gaz çıkarma, toplum içerisinde kaba bir davranış kabul edildiği için kişileri zor durumda bırakabilir veya kişiyi alay konusu yapabilir.

Devamı

Çinko Eksikliği Nedir? Nasıl Önlenir?
Çinko Eksikliği Nedir? Nasıl Önlenir?

Yetişkin bir kişinin günlük ihtiyaç duyduğu çinko mineralinin miktarı 15-20 mg civarındadır. Gebelik, emzirme, birtakım rahatsızlıklar, büyüme ve gelişme gibi bazı durumlara göre bu miktar değişiklik gösterebilir. Bu miktarın alınamamasına; dengesiz beslenme, kronik rahatsızlıklar ve gebelik gibi birçok faktör etki ediyor olabilir.

Devamı

Mucizevi Güç: Su!
Mucizevi Güç: Su!

Suyun yaşamımızdaki katkısı büyük. Öyle ki; su olmadan organlarımızın çalışabilmesi ve yaşamımızı devam ettirmemiz mümkün değil! Su, bizim vazgeçilmez yaşam gücümüz. Vücudumuzun yaklaşık yüzde 60’ını oluşturuyor ve her şeyin problemsiz bir şekilde çalışmasını sağlıyor.

Devamı

Kansızlık Belirti Vermiyor Ama Toprak ve Buz Yeme Hissi Varsa…
Kansızlık Belirti Vermiyor Ama Toprak ve Buz Yeme Hissi Varsa…

Kan, yapısında pek çok farklı hücreyi içerir. Sayısı diğerlerine göre daha fazla

Devamı

Kemik İltihabının Sebepleri Nelerdir
Kemik İltihabının Sebepleri Nelerdir

Osteomiyelit; enfeksiyon nedeniyle kemik iliği ve çevresindeki kemiğin iltihaplanmasına verilen isimdir.

Devamı

Salgın Kadar Yaygın Bir Hastalık: Diyabet!
Salgın Kadar Yaygın Bir Hastalık: Diyabet!

Diyabet bulaşıcı bir hastalık değildir ancak son yıllarda, Dünyada bir salgın hastalık kadar yaygın görülmektedir.

Devamı

Alkole Bağlı Bu Rahatsızlıkları Hafife Almayın
Alkole Bağlı Bu Rahatsızlıkları Hafife Almayın

Alkollü araç kullanmanın trafik kazalarına neden olduğunu ya da fazla alkol tüketiminin karaciğer sirozuna yol açtığını hepimiz biliyoruz.

Devamı

Oruç, Diyabet Hastalarında Kalp Krizi Veya Felce Sebep Olabilir!
Oruç, Diyabet Hastalarında Kalp Krizi Veya Felce Sebep Olabilir!

Ramazan ayında diyabet hastalarında, uzun süreli açlık sonucu şeker yükselmesi, şeker düşmesi, şeker koması, tansiyon yükselmesi, kalp krizi ve felç riskinde artma gibi çeşitli istenmeyen durumlar ortaya çıkmaktadır.

Devamı

Sessiz Tehdit ‘Tansiyon Hastalığı’
Sessiz Tehdit ‘Tansiyon Hastalığı’

Hipertansiyon, ülkemizde her üç kişiden birinde görülen önemli bir sağlık sorunudur. Önemi; hedef organlar olan kalp, damarlar, beyin, böbrek ve gözlerin etkilenmesi sonucunda inme, kalp krizi, periferik damar hastalıkları, kronik böbrek hastalığı ve görm

Devamı