Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

İnflamasyon Nedir?

İnflamasyon nedir?

İnflamasyon, vücudun herhangi bir hasara karşı verdiği koruyucu bir cevaptır. Akyuvarların insan vücudunu bakteri ya da virüs gibi dış etkenlerden koruması anlamındadır. Herhangi bir sakatlık durumunda da inflamasyon gelişir; mesela spor yaparken zorlanırsanız, incinen bölgenizde bir ağrı duyarsınız, şişme gelişir ve iltihap kapar.

İnflamasyon ne kadar sürer?

Akut inflamasyon, bağışıklık sisteminin vermiş olduğu yararlı bir yanıttır. Yalnızca birkaç gün sürer ve kaşıntı ya da ağrı gibi hisler eşlik eder. Bağışıklık sisteminin, organları enfeksiyondan ya da yaralanmadan korumaya çalışmasıyla geliştiği için korkutucu bir yanı yoktur. İnflamasyonun amacı; vücudun iyileşme göstermesi için hasar almış dokunun yerini belirlemek ve uzaklaştırmaktır.

İnflamasyonun belirtileri nelerdir?

Akut inflamasyonda beş semptom bulunur:

  • Kızarıklık
  • Ateş
  • Şişme
  • Ağrı
  • İlgili bölgeyi hareket ettirirken güçlük çekme

Bazı inflamasyonlar minördür, yalnızca küçük bir kısma etki eder ve kendi kendine iyileşebilir. Bazı inflamasyonlar ise geniş alana yayılarak, ağrısını yoğun bir şekilde hissettirebilir. İkinci seçenekte kendi kendine bırakılmaz, tedavi ihtiyacı oluşur.

İnflamasyon tanısı nasıl konur?

İnflamasyona yönelik spesifik bir ölçüm yoktur. Ancak, iltihaplanma biyomarkeri olarak isimlendirdiğimiz birtakım maddelerin kandaki dolaşım seviyesinde yükselme görülürse, bu maddeler ile inflamasyon arasında bir ilişki kurulabilir.

CRP olarak kısaltılan C-reaktif proteini, inflamasyon bulguları denildiğinde akla ilk gelen maddelerdendir. Yaşlı, obez ve kanser hastası kişilerde yüksek olarak tespit edilebilir. CRP’nin yüksek olması; hem akut, hem de kronik inflamasyonda artış gösterebilir Yüksek duyarlılığı olan CRP’nin erkeklerdeki normal değeri litrede 0,55 miligramın altında iken, kadınlarda bu değer litrede 1 miligram olarak değerlendirilir.

ESR olarak bilinen eritrosit sedimentasyon hızı testi ise iltihaplanma kaynaklı kırmızı kan hücrelerinin içinde bulunduğu tüpte çökme hızlarının değerlendirilmesidir. ESR, inflamasyonun altındaki sebebi vermez; fakat bu durumun seyrini yapabilmek adına önemli bir değerdir.

İnflamasyon gelişimi sürecinde; TNF, IL-1, IL-6 ve IL-8 gibi bağışıklık faktörlerinin değerlerinde de yükseliş görülebilir. Bu parametrelerin takibi, kronik inflamasyon ile izlediğimiz çeşitli durumların ayrılmasında oldukça önemlidir.

Serum protein elektroforezi, kronik inflamasyonun tanımlanması için önemli bir tanı yöntemidir. Bu tetkik ile kanın sıvı kısmındaki bazı proteinlerin değerleri incelenerek, seviyelerindeki azalış-artış ile bağlantılı olabilecek iltihaplanma varlığı değerlendirilir.

Benzer Yazılar

Corona Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır?
Corona Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır?

Ateş, boğazda kızarıklık, nefes darlığı, solunum yetmezliğine ait bulgular ön plandadır.

Devamı

Farkındalığı Yay, Direnci Durdur
Farkındalığı Yay, Direnci Durdur

Farkındalığı Yay, Direnci Durdur

Devamı

Koronavirüs Alerjisi Olan Hastaları Nasıl Etkiler?
Koronavirüs Alerjisi Olan Hastaları Nasıl Etkiler?

Koronavirüsün alerji hastalıklarının üzerindeki etkisi nasıldır?

Devamı

İshale Ne İyi Gelir?
İshale Ne İyi Gelir?

Gün içinde normalden daha sık, sulu dışkının çıkmasıyla oluşan bağırsak hareketlerine ishal denilmektedir. Diğer ismi diyare olup, şikayetin ömrü kısadır. Çoğu zaman birkaç gün boyunca sürer ve genellikle de herhangi bir tedavi uygulanmadan yok olur.

Devamı

Ebola Virüsü ve Tedavisi
Ebola Virüsü ve Tedavisi

Ebola virüsü hastalığı ölümle sonuçlanan bulaşıcı bir enfeksiyon hastalığı olarak tanımlanır. Şüpheli bir durumda kanda virüs ya da virüse karşı antikorların bulunmasıyla tanı konulabilir. Ebola virüs hastalığının insan ya da hayvanlar için herhangi bir aşısı yoktur.

Devamı

Kontakt Lens Kullanımı Koronavirüs Riskini Arttırır mı?
Kontakt Lens Kullanımı Koronavirüs Riskini Arttırır mı?

“Şu anda kontakt lenslerin virüsü bulaştırdığına dair herhangi bir kanıt yok”

Devamı

Viral Hepatitler Hakkında Ne Biliyorsunuz?
Viral Hepatitler Hakkında Ne Biliyorsunuz?

Halk arasında sarılık olarak bilinen virüslerin yol açtığı karaciğer hasarının ortak adı viral hepatitlerdir. Ancak, bütün hastalarda sarılık oluşmayabilir.

Devamı

Korkutan Varyant: Omicron Endişeye Düşürdü! Omicron Varyantında Mevcut Aşılar Etkili Mi?
Korkutan Varyant: Omicron Endişeye Düşürdü! Omicron Varyantında Mevcut Aşılar Etkili Mi?

İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Servet Öztürk, Omicron varyantı ile ilgili önemli bilgilendirmelerde bulundu.

Devamı

Gençler de Kendilerine Dikkat Etmeliler!
Gençler de Kendilerine Dikkat Etmeliler!

Hastalığın gençleri çok daha az etkilediği bilgisi, yanlış davranışlara yol açmamalıdır, çünkü yaş tek faktör değildir.

Devamı

Kışın Vaka Sayıları Artacak Mı?
Kışın Vaka Sayıları Artacak Mı?

Covid-19 pandemisi alınan tüm önlemler ve aşılara rağmen tüm gücüyle devam etmektedir. Toplum bağışıklığının sağlanması ve pandemi zincirinin kırılması için toplumun büyük çoğunluğunun aşılanması gerekmektedir. Aşılar %85-90’ların üzerinde etkin olup, aşı olmak kişisel koruyucu önlemleri bırakmamız için yeterli değildir.

Devamı