Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

İktidarsızlığın Kaynağı Hangi Testler ile Belirlenir?

İktidarsızlığın Kaynağı Hangi Testler ile Belirlenir?

İktidarsızlığın kaynağı hangi testler ile belirlenir?


Hastanın geçmişi ile ilgili detaylı bir öykü dinlendikten sonra, cinsel fonksiyon bozukluğunun çeşidi saptanır. Bu süreci  akiben ise fiziki muayene yapılır. Yapılan fiziki muayene; yalnızca genital organın değerlendirilmesi ile sınırlı olmayıp, tam bir sistemik muayeneyi içerir. Genital bölgenin değerlendirilmesi sonrasında; hastadaki kıllanma, sakal yapısı ve göğüslerde büyüme gelişip gelişmediği de gözlemlenir. Tansiyon ölçümü ve vücut kitle indeksinin hesaplanacağı zaman; işeme ve erken boşalma problemi olan kişiler ile 50 yaş üstünde olan hastalara prostat muayenesinin de yapılması gerekir. Fiziki muayene bittikten sonra; ateroskleroz, şeker hastalığı ya da hormonal bozukluk gibi riskleri ortaya koyan testler yapılır. İktidarsızlık şikayeti ile başvuruda bulunan hastalar için şu testler yapılır:

Biyokimyasal testler: Serum lipit düzeylerinin ölçümü, açlık kan şekeri ve diyabetik olduğu belli olan durumda 3 aylık kan şekerinin ortalaması hakkında bilgi veren HbA1C testleri.
Hormonal testler: Serum testosteron düzeyinin ölçülmesi.

Bu testlere ek olarak, gerekli görülmesi durumunda; altta yatan rahatsızlık ya da risk faktörüne bağlı olarak karaciğer fonksiyon testleri, tam kan ve sedimantasyon, tam idrar tetkiği, PSA ölçümü ve ek hormonal testleri gibi farklı tetkikler de istenebilir. İktidarsızlık şikayeti ile başvuru yapan bir hastanın nörolojik sistemini değerlendirecek rutin bir tetkik yoktur. Şeker hastalığı, sinir sistemi ile ilgili kronik hastalık, ilaç kullanılması ya da operasyon geçmişinin olması gibi durumlarda detaylı bir nörolojik muayene ile hastanın ilgili bölüm tarafından değerlendirilmesi önerilir.

İktidarsızlığın teşhis ve tedavisinde radyolojik görüntüleme kullanılıyor mu?
Penisin kanlanması bir atardamar ile sağlanıyor. Bu damara etki eden her risk faktörü ya da hastalık kan akımını bozarak penisin kanlanmasını azaltabilir ya da iktidarsızlığa yol açabilir. Bu süreçte; kan akımının değerlendirilmesi için penil doppler uygulaması istenebilir. Minimal invaziv bir girişim olan bu uygulama, her hastaya uygulanmıyor.

Benzer Yazılar

Cinsel Yaşam Hamileliğin Kaçıncı Ayına Kadar Devam Edebilir?
Cinsel Yaşam Hamileliğin Kaçıncı Ayına Kadar Devam Edebilir?

Hamile iken cinsel yaşamın ne kadar sürdürülebilir olduğu anne adayları için en merak edilen ve onları en çok endişelendiren konuların başında gelir.

Devamı

Seks İsteğini Arttırmanın Doğal Yolları
Seks İsteğini Arttırmanın Doğal Yolları

Günlük yaşamın telaşı, iş hayatındaki ağır stres, sağlık sorunları ve bunun gibi olaylar… Bunların tümü duygularınızın yanı sıra cinsel hayatınızı da olumsuz yönde etkiliyor.

Devamı

Kortizon Nedir?
Kortizon Nedir?

Birçok hastalığın tedavisinde kullanılan kortizon, böbreküstü bezlerinde üretilen oldukça önemli bir hormondur. Vücuda birçok faydası olan ve ilaçlara da katılan kortizon, fazla kullanıldığında veya üretildiğinde ise pek çok ciddi hastalığa sebep olabilir.

Devamı

Kandaki Üre Miktarının Ne Kadar Olması Gerekir?
Kandaki Üre Miktarının Ne Kadar Olması Gerekir?

Üremi, böbrek fonksiyonlarının tam çalışmadığı durumlarda karşımıza çıkan bir hastalıktır

Devamı

İdrar Kaçırma Nedenleri
İdrar Kaçırma Nedenleri

Hayatınızın her anını etkileyen idrar kaçırmanın tedavisi mümkündür.

Devamı

Hidroselin Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri
Hidroselin Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Halk arasında su fıtığı olarak bilinen hidrosel; torbaların şişmesi ve su toplaması anlamına gelir. Özellikle yeni doğan bebeklerde yaygın bir şekilde görülür.

Devamı

Sünnet Hakkında Merak Edilen Her Şey!
Sünnet Hakkında Merak Edilen Her Şey!

Sünnetsiz erkek çocuklarında, sünnetli olanlara göre 10 kat daha fazla idrar yolu enfeksiyonu görülmektedir.

Devamı

Tifo Ve Paratifo Hastalıklarına Dikkat!
Tifo Ve Paratifo Hastalıklarına Dikkat!

Tifo, sistemik bir enfeksiyon hastalığıdır. Bu hastalığa Salmonella typhi bakterisi sebep olur. İnsanlara özgü olan bu hastalıkta; karın ağrısı, yüksek ateş, şuur bulanıklığı, baş ağrısı gibi belirtiler ortaya çıkar.

Devamı

Böbrek İltihabında En Çok Merak Edilen Sorular!
Böbrek İltihabında En Çok Merak Edilen Sorular!

Toplumumuzda sıkça ve her yaşta görülebilen böbrek iltihabı nedir? Nedenleri ve belirtileri nelerdir? Tedavisi nedir, önleyebilir mi? Böbrek enfeksiyonuna dair merak ettiğiniz tüm soruları sizler için yanıtladık.

Devamı