Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

İdrardan Kan Gelmesi (Hematüri) Nedir?

İdrardan Kan Gelmesi (Hematüri) Nedir?

İdrardan kan gelmesi (hematüri) nedir?

İdrardan kan gelmesi olarak bilinen hematüri, pek çok nedenden kaynaklanıyor olabilir. Çok ciddi sorunların işaretçisi olabileceğinden dolayı bir kez görülmesi durumunda bile uzman hekime başvurulmalıdır. Gözle görülemeyen, tespiti ancak mikroskop ile yapılabilen miktarda kan da olabilir. Bu ise ancak idrar tahlili ile belirlenebilir.

İçinde kan tespit edilen idrarın rengi; kırmızı, pembe ya da kola renginde olabilir. İdrardaki renk değişikliği için az miktarda kan görülmesi yeterli olacaktır. Bu şikayet genelde ağrı oluşturmaz; ama eğer idrara kan pıhtısı geçerse ağrı duyulabilir.

İdrardan gelen kanın nedenleri nelerdir?

Hematürinin nedeni; böbrekteki kırmızı kan hücrelerinin, idrara sızmasıdır. Hematüriye yol açabilecek durumları şöyle sıralayabiliriz:

  • İdrar yolu enfeksiyonları: Bakteriler, idrar çıkışından vücuda girerek enfeksiyona yol açabilir. İdrar yolu enfeksiyonunda en sık görülen bulgular; idrara sık çıkma, idrar esnasında ağrı ve yanma, kötü kokan idrardır. Özellikle, daha yaşlı bireylerde idrar yolu enfeksiyonunun tek bulgusu mikroskobik hematüridir.
  • Böbrek enfeksiyonları: İdrar çıkışından idrar yoluna giren bakteriler, böbreklerde enfeksiyon oluşumlarına neden olabilir. Bazen, bakteriler kan yoluyla da böbreğe gelebilir. Böbrek enfeksiyonundaki belirtiler, idrar yolu enfeksiyonundaki semptomlar ile aynı olabilir. Bu gruptaki hastalardaki ek şikayetler; ateş ve böğür ağrısı olabilir.
  • Böbrek taşı: İdrardaki mineraller; böbrek ve mesane duvarında yoğunlaşarak kristalize olabilir. Bu kristaller zamanla sertleşir ve taş halini alır. Taşların birçoğu ağrıya neden olmadan idrar yoluyla vücuttan uzaklaştırılır. Fakat, idrar yollarında tıkanıklığa neden olan ya da ilerlemek için büyük boyuttaki taşlar ağrıya yol açabilir. Bu taşlar; gözle görülebilen ve görülemeyen kanamalara neden olabilir.
  • Prostat büyümesi: 40’lı yaşlardan sonra büyüyen prostat, üretraya baskı yapabilir ve idrar çıkışının belli bir ölçüde önüne geçebilir. İyi huylu prostat büyümesi ise idrar esnasında zorlanma ve sık idrara çıkma gibi durumlara neden olabilir. Erkeklerde görülen idrarda kan şikayeti, akla öncelikli olarak iyi huylu prostat büyümesini getirir.
  • Böbrek hastalığı: Böbreklerde filtreleme fonksiyonunu sağlayan glomerulus adlı yapıdır. Bu yapı pek çok sebebe bağlı iltihaplanabilir. İltihaplanması durumu glomerülonefrit olarak adlandırılır. Diyabet, viral enfeksiyonlar, vaskülitler ve bağışıklık sistemi rahatsızlıkları flomerülonefrite sebep olabilir. Mikroskop düzeyinde görülebilecek kan, bu durumda sıklıkla karşılaşılan bir belirtidir.
  • Genetik hastalıklar: Orak hücreli anemi, kırmızı kan hücrelerinde şekil bozukluğuna yol açan genetik bir rahatsızlıktır. Bu hasta grubunda; hem mikroskopik hem de makroskopik hematüri gözlemlenebilir.

Benzer Yazılar

Organ Bağışı İle İlgili Bu 6 Maddeyi Gözden Geçirin
Organ Bağışı İle İlgili Bu 6 Maddeyi Gözden Geçirin

Organ bağışındaki istatistikler, ülkemizde ve dünya genelinde oldukça yetersizdir.

Devamı

Meme Kanseri Erken Teşhis Edildiği Takdirde Tamamen Tedavi Edilebilirdir
Meme Kanseri Erken Teşhis Edildiği Takdirde Tamamen Tedavi Edilebilirdir

Okan Üniversitesi Hastanesi Meme Sağlığı Merkezi, meme kanserinin tedavisinde hastalarına dünya standartlarında

Devamı

Böbrek büyümesi nedir?
Böbrek büyümesi nedir?

Böbrek büyümesi nedir?

Devamı

Özafagus (Yemek Borusu) Monometrisi Nedir?
Özafagus (Yemek Borusu) Monometrisi Nedir?

Özafagus manometrisi, yemek borusu içine yerleştirilen özel kateter yardımı ile gerçekleştirilir. Amaç; yemek borusu kaslarının yutma esnasında kasılmaların gücünü, sıklığını ve işlevini değerlendirmektir.

Devamı

25 Yıllık Eşine Böbreğini Verdi!
25 Yıllık Eşine Böbreğini Verdi!

Kronik böbrek yetmezliği nedeni ile nakil olması gereken Sibel Türkoğlu’na; 25 yıl evvel önce yollarını birleştirdiği eşi Tolga Türkoğlu’ndan hayat kurtaran bağış geldi.

Devamı

Kreatinin nedir?
Kreatinin nedir?

Kişiler kan tahlili yaptırdıklarında, zaman zaman kreatinin kelimesini görmektedirler. Bu kan testi sonuçlarından, kişinin sahip olduğu kas miktarını ve böbreklerinin sağlıklı olup olmadığı öğrenilebilmektedir. Kreatinin seviyesine kan testlerinin haricinde idrar numuneleri ile de bakılabilmektedir.

Devamı

Böbrek Nakli Sonrası Yaşam ve Merak Edilenler
Böbrek Nakli Sonrası Yaşam ve Merak Edilenler

Hastalarımız nakil olduktan sonraki ilk dönemlerde bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçları yüksek dozda almaları nedeniyle şekersiz

Devamı

Memede Görülen Her Kitle Kanser Midir?
Memede Görülen Her Kitle Kanser Midir?

Meme kanseri kadınlarda görülen kanser tipleri arasında birinci sırada yer almaktadır.

Devamı

Kıl Dönmem Var Tedavi Ettirmezsem Sonucu Ne Olur?
Kıl Dönmem Var Tedavi Ettirmezsem Sonucu Ne Olur?

Kıl dönmesinin ne demek olduğunu anlamamız için öncelikli olarak açıkçası

Devamı

Meme Onarımı Nedir? Kimlere Yapılabilir?
Meme Onarımı Nedir? Kimlere Yapılabilir?

Meme kanserine yakalanan kadınların büyük bir çoğunluğu; ne yazık ki tedavide, kadın kimliğinin getirdiği önemli ögelerden olan memelerini veya bir bölümünü kaybedebilmekteydi. Ancak günümüzün ilerleyen tıbbı ve teknolojileri sayesinde “meme onarım cerrahisiyle” meme kaybı yaşanmadan da meme kanseri tedavi edilebiliyor!

Devamı