Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

İdrar Kaçırma Nedenleri

İdrar Kaçırma Nedenleri

İdrar Kaçırma Nedenleri

Günlük hayatınız rutin bir şekilde ilerlerken aniden öksürdüğünüzde, güldüğünüzde, yürürken ve hatta oturduğunuzda bile idrar kaçırılıyor iseniz, bu bir sorun haline gelmiştir bile. Konunun uzmanı olan bir hekime başvurarak nedeni belirlenerek tedavi sürecinin başlaması gerekir. Hayatınızın her anını etkileyen idrar kaçırmanın tedavisi mümkündür.

 

İdrar Kaçırmanın Nedenleri

  • Aşırı kilo
  • İleri yaş
  • Kabızlık
  • Sistit, mesane iltihabı
  • Vajinal enfeksiyonlar
  • Zor geçen doğumlar
  • Menopoza bağlı olan hormon değişiklikleri
  • Prostat büyümesi
  • Şeker Hastalığı
  • Tansiyon İlaçları, idrar söktürücü, depresyon ve sakinleştirici ilaçlar

 

İdrar Kaçırmanın Teşhisi

Hasta takibe alınarak ped testi ve ürodinami denilen mesanenin nasıl çalıştığını belirleyen testlerle teşhis konulabilir. İlaç tedavisi, egzersizler ve gerekirse çeşitli ameliyat yöntemleri uygulanabilir.

 

Erkeklerde İdrar Kaçırma

Erkeklerde görülme sıklığı kadınlara oranla daha azdır. Çünkü erkeklerin kas yapıları oldukça sağlamdır. Ancak, görüldüğü müddet kadınlardan daha çok şiddetli yaşanabilir.

 

Erkeklerde İdrar Kaçırmanın En Sık Görülen Nedenleri

Prostat büyümesi tedavisi edilmez ise, prostat ameliyatlarından sonra idrar kaçırılabilir.

 

Kadınlarda İdrar Kaçırma

Otuz yaşını geçmiş kadınlarda sıklıkla görülen bir durumdur. Özellikle çok fazla doğum yapan kadınlarda ve menopoza girmiş olan kadınlarda görülebilir. Genç kadınlarda da zaman zaman görülebilir. Genetik yapıdan da kaynaklanabilen idrar kaçırma sorunu genellikle öksürme, aşırı kilolu olma, kabız olma, zor geçen doğumlar ve ağır yükler taşıma bu problemi oluşturur.

 

İdrar Kaçırma Tedavisi

İdrar kaçırma tedavisinde Kegel egzersizleri uygulanabilir. Bu yöntem bölgede bulunan kasların sıkılması, idrarın tutulması ve bırakılması ile olur. İşlem süresince hangi kasın kasılmasının idrar kaçırmada etkili olduğu anlaşılmaya çalışmalıdır. Gün boyunca 200 kere kasıp gevşeterek bu egzersiz yapılmalıdır. Gebe süresince en az üç kez yapılmalıdır. Bu egzersizler sayesinde öksürmek, gülmek, doğum sonrası ve özellikle otururken bile görülen idrar kaçırmalar engellenir.

Benzer Yazılar

Testis Hastalıkları
Testis Hastalıkları

Varikosel, yumurtalık torbasının kenarında bulunan damarlara denir. Yaklaşık olarak erkeklerin %15’inde varikosel rahatsızlığı görülmektedir.

Devamı

Seks İsteğini Arttırmanın Doğal Yolları
Seks İsteğini Arttırmanın Doğal Yolları

Günlük yaşamın telaşı, iş hayatındaki ağır stres, sağlık sorunları ve bunun gibi olaylar… Bunların tümü duygularınızın yanı sıra cinsel hayatınızı da olumsuz yönde etkiliyor.

Devamı

İdrarınızı Yapamıyorsanız Nedeni Üretra Darlığı Olabilir
İdrarınızı Yapamıyorsanız Nedeni Üretra Darlığı Olabilir

İdrarın vücuttan dışarıya atılmasını sağlayan, penis ucu ile mesane arasında bulunan bağlantı borusuna üretra denir. Üretranın darlığı ise, idrarın mesaneden rahatça dışarıya atılamamasına ve haliyle idrarın mesanede birikmesine neden olan durumdur.

Devamı

Böbrek Üstü Bezi Tümörüne Dikkat!
Böbrek Üstü Bezi Tümörüne Dikkat!

Böbreküstü bezleri böbreklerin üzerinde yer alan sarımsı endokrin sistem hormonlarını üreten bezlerdir.

Devamı

Sistit Nedir? Tedavisi Nasıldır?
Sistit Nedir? Tedavisi Nasıldır?

Sistir, idrar yollarının iltihaplanması anlamına gelmektedir. Üreme sisteminde en sık gördüğümüz hastalıklardan birisi olan sistitin görülme oranı, kadınlarda daha yüksektir. Zamanında tedavi edilmemesi durumunda ise, böbrekleri de olumsuz yönde etkiler ve mesane ile böbreklerde kalıcı hasarlara yol açabilir.

Devamı

İdrar Kaçırma Hayat Kalitesini Düşürüyor!
İdrar Kaçırma Hayat Kalitesini Düşürüyor!

İdrar kaçırma; hastaların günlük aktivitelerini, iş yaşamlarını ve cinsel hayatlarını olumsuz etkilemektedir.

Devamı

Varikosel Baba Olmanıza Engel Değil!
Varikosel Baba Olmanıza Engel Değil!

Varikosel, kısırlık problemi yaşayan kişilerin hemen hemen %30’u ile %40’ında görülen, testisteki toplardamarların varisleşmesi yani damar genişlemesi durumudur.

Devamı

Cinsel Yolla Bulaşan Bu 8 Hastalığa Dikkat!
Cinsel Yolla Bulaşan Bu 8 Hastalığa Dikkat!

Frengi; cinsel yol ile bulaşan yaygın hastalıklardandır. Genital bölge, anal bölge ve dudaktaki lezyonlar aracılığıyla bulaşabilmektedir.

Devamı

Prostat Ameliyatı Sonrası İdrar Kaçırma Ve İktidarsızlık
Prostat Ameliyatı Sonrası İdrar Kaçırma Ve İktidarsızlık

Prostat ameliyatları sonrasında idrar kaçırma olayları olasıdır. Prostat tedavilerinde önemli olan hücrenin kanserli olup olmadığı veya bu tedavi boyunca uygulanan tedavilerdir.

Devamı