Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Hepatit B Virüsüne Dikkat!

Hepatit B Virüsüne Dikkat!

Hepatit B nedir?

Hepatit B, hafif bir rahatsızlıktan yaşam boyunca süren, siroz ve karaciğer kanserlerinin görülmesine sebebiyet veren, farklı sonuçlar doğurabilen bir karaciğer hastalığıdır.

Hepatit B, Hepatit B virüsü (HBV) ile görülür. Hepatit B hastalığı; akut ya da kronik olabilir. Hasta, HBV ile enfekte olduktan hemen sonra akut HBV enfeksiyonu ortaya çıkar. Akut HBV enfeksiyonu altı aydan daha uzun devam ederse bu durum kronikleşmiş olur. Kronik enfeksiyon; genellikle bir yaşam boyu devam eder. Hepatit B’den korunmanın en sağlıklı yolu; aşılarının yaptırılmış olmasıdır.

Akut hepatit B virüs enfeksiyonunun kronikleşme oranı nedir?

Akut olarak görülen HBV enfeksiyonunun, kroniğe dönme oranı görüldüğü yaş ile ilgilidir. Yaş arttıkça, kronikleşme oranı da azalır. Bebeklerde kronikleşme oranı yaklaşık %90’dır. Çocuk geliştikçe bu oran azalmaktadır. 1 ila 5 yaş grubunda; HBV ile enfekte olan çocuklarda, kronikleşme oranı yaklaşık %25 ila %50 arasındadır. Kronikleşmesi riski, 5 yaştan sonra %6 ila %10, yetişkinlerde ise yaklaşık %5 civarlarındadır.

Akut hepatit B virüsü nasıl bulaşır?

Akut hepatit B virüsü, kişinin; kan, vajina sıvısı veya diğer vücut sıvılarının bir başka kişinin vücuduna girmesi ile yayılır.  

Hangi aktiviteler bulaşmaya sebebiyet verir?

 • Enfekte anneden, doğum esnasında bebeğe bulaşması
 • Partner ile sex yapılması
 • Jilet ve diş fırçası gibi malzemelerin ortak kullanılması
 • Enfekte kişinin kanı ya da açık bir yarası ile temas edilmesi
 • Enjektör ya da diğer kesici alet yaralanmalarında kan ile temas edilmesi

Hepatit B virüsü hangi yollar ile bulaşmaz?

 • Aynı tabaktan yemek yemek ile
 • Ortak besin veya su tüketilmesi ile
 • Emzirme ile
 • Sarılmak, öpüşmek ve tokalaşmak ile
 • Öksürmek ve aksırmak ile
 • Aynı tuvaleti kullanmak, aynı havuza girmek, aynı araçta seyahat etmek

ve benzeri gibi yollar ile bulaşmamaktadır.

Hepatit B virüsü bulaştığı düşünülüyor ise ne yapılmalıdır?

Tedavinin etkinliği için acil olarak uzman bir doktora başvurulmalıdır. Bu sorun için; aşı ve HBIG uygulanmaktadır.

Akut hepatit B'nin belirtileri nelerdir?

Akut hepatit B, yeni meydana gelen enfeksiyon olduğu için hiçbir belirti göstermeyebilir. Çocuk yaş grubunda belirti göstermemesi ihtimali daha yüksektir. Yetişkinlerde ise %70 oranında belirti verir. Akut hepatit B de en sık görülen belirtiler şunlardır;

 • Halsizlik
 • Ateş
 • İştahsızlık
 • Bulantı ve kusma
 • Karın ağrısı
 • İdrarda görülen koyu renk
 • Göz ve cilt renginde sararma
 • Eklem ağrısı

Kronik hepatit B'nin belirtileri nelerdir?

Kronik hepatit B, uzun süre (20 ila 30 yıla kadar) hiçbir belirti vermeyebilir. Bunun beraberinde, hastalık karaciğeri olumsuz olarak etkilemeye devam etmektedir. Kronik hepatit B hastalarının yaklaşık %25’inde siroz ya da karaciğer kanseri gibi ciddi karaciğer rahatsızlıkları gözlemlenir. Karaciğerinde rahatsızlık gelişen kişilerin bazılarında herhangi bir belirti fark edilemeyebilir.

Kronik hepatit B ciddi bir hastalık mıdır?

Evet, kronik Hepatit B ciddi bir hastalıktır. Uzun dönemde karaciğer hastalığı, karaciğer yetmezliği, karaciğer kanseri ve hatta ölüm gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Kişi hepatit B taşıdığını nasıl öğrenebilir?

Hepatit B, kolay kan testleri ile belirlenebilir. Bunun neticesinde, şu sonuçlara varılabilir;

 • Akut ya da kronik hepatit B varlığı
 • Hepatit B'nin daha önce geçirilmiş ve iyileşilmiş olduğu
 • Hepatit B için bağışıklığı olduğu
 • Yaptıracağı aşıdan fayda göreceği

Akut hepatit B nasıl tedavi edilir?

Akut hepatit B için özel bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Genellikle; dinlenme istirahati, sıvı tüketimi ve gıda alımı önerilir; ancak bazı kişilerin hastaneye yatırılmaları gerekebilmektedir.

Kronik hepatit B nasıl tedavi edilir?

Kronik hepatit B’ye sahip olan hastalar; bu konuda uzman doktorlar tarafından takip edilmelidirler. Hastalığın gelişimi ve tedavi yöntemleri hususunda düzenli olarak takip edilmeleri oldukça önemlidir. Tüm kronik hepatit B hastalığına sahip olan hastalarda tedavi gerekli olmayabilir. Tedavi alacak kişiler için ise çok sayıda ilaç seçeneği mevcuttur. Tedavi ile bu rahatsızlık kontrol altına alınarak, karaciğer yetmezliği, siroz veya kanser gibi hastalıkların doğmasının önüne geçilebilmektedir.

Kronik hepatit B hastaları karaciğerlerini korumak için ne yapmalıdır?

Kronik hepatit B’ye sahip olan kişiler; bu konuda uzman doktorlar tarafından düzenli olarak takip edilmelidirler. Alkolden kaçınılması önemlidir. Herhangi bir ilaç kullanımından önce muhakkak hekimlerine danışmalıdırlar ve potansiyel olarak karaciğere zarar verme ihtimali olduğu için; bitkisel ya da çeşitli destek ürünlerin kullanımlarından kaçınılması gerekmektedir.

Hepatit B engellenebilir mi?

Evet, engellenebilir. Bunun en kolay yolu; aşılanmaktır. Hepatit B aşısı; %90 oranının üzerinde koruyuculuk sağlamaktadır. Etkili ve güvenli bir korunma yöntemidir.

Benzer Yazılar

Prematür Ejakülasyon (Erken Boşalma) Tedavisiz Değildir!
Prematür Ejakülasyon (Erken Boşalma) Tedavisiz Değildir!

Prematür ejakülasyon, cinsel birlikteliğin 1 ila 3 dakikadan daha kısa bir süre içerisinde bitmesi, orgazmın kontrol edilip geciktirilememesi durumudur.

Devamı

Yenidoğan Testis Torsiyonuna Dikkat!
Yenidoğan Testis Torsiyonuna Dikkat!

Testisler anne karnında gelişirken böbrek bölgesinde oluşur. Testisin damar ve sinirleri böbrek bölgesinden gelir. Yani uzun bir sap ile aşağıya iner. Bu yerleşme tam anlamıyla olmayabilir. Herhangi bir yerde takılı kalır.

Devamı

Sistit Nedir? Tedavisi Nasıldır?
Sistit Nedir? Tedavisi Nasıldır?

Sistir, idrar yollarının iltihaplanması anlamına gelmektedir. Üreme sisteminde en sık gördüğümüz hastalıklardan birisi olan sistitin görülme oranı, kadınlarda daha yüksektir. Zamanında tedavi edilmemesi durumunda ise, böbrekleri de olumsuz yönde etkiler ve mesane ile böbreklerde kalıcı hasarlara yol açabilir.

Devamı

Kegel Egzersizleri Nedir? Nasıl Yapılır?
Kegel Egzersizleri Nedir? Nasıl Yapılır?

Kegel egzersizleri bilinen diğer adıyla pelvik taban egzersizleri, kadınlarda vajina etrafındaki kasların güçlendirilmesi için yapılan egzersizlerdir. Kegel egzersizleri düzenli yapıldığı takdirde; bu kaslar kuvvetlenerek idrar kaçırma, rahim sarkması gibi birçok sorunun önüne geçer.

Devamı

Testis Hastalıkları
Testis Hastalıkları

Varikosel, yumurtalık torbasının kenarında bulunan damarlara denir. Yaklaşık olarak erkeklerin %15’inde varikosel rahatsızlığı görülmektedir.

Devamı

Sünnet Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Sünnet Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sünnet; pipinin uç kısmını saran, prepisyum ismi verilen sünnet derisinin belli bir şekil ve uzunlukta cerrahi yol ile kesilerek ilgili bölgeden alınması ve pipinin uç kısmının açılması işlemidir.

Devamı

Varikosel Baba Olmanıza Engel Değil!
Varikosel Baba Olmanıza Engel Değil!

Varikosel, kısırlık problemi yaşayan kişilerin hemen hemen %30’u ile %40’ında görülen, testisteki toplardamarların varisleşmesi yani damar genişlemesi durumudur.

Devamı

Tifo Ve Paratifo Hastalıklarına Dikkat!
Tifo Ve Paratifo Hastalıklarına Dikkat!

Tifo, sistemik bir enfeksiyon hastalığıdır. Bu hastalığa Salmonella typhi bakterisi sebep olur. İnsanlara özgü olan bu hastalıkta; karın ağrısı, yüksek ateş, şuur bulanıklığı, baş ağrısı gibi belirtiler ortaya çıkar.

Devamı

Böbrek İltihabında En Çok Merak Edilen Sorular!
Böbrek İltihabında En Çok Merak Edilen Sorular!

Toplumumuzda sıkça ve her yaşta görülebilen böbrek iltihabı nedir? Nedenleri ve belirtileri nelerdir? Tedavisi nedir, önleyebilir mi? Böbrek enfeksiyonuna dair merak ettiğiniz tüm soruları sizler için yanıtladık.

Devamı