Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

HDL ve LDL Kolesterol Ne İfade Ediyor?

HDL ve LDL Kolesterol Ne İfade Ediyor?

Kolesterol nedir?

Kanda bulunan ve en başta karaciğerdeki olmak üzere pek çok hücre tarafından doğal olarak üretilen kolesterol; mumsu bir yapıya sahiptir ve lipid, yani yağ türüdür. Vücudun sağlıklı hücreler oluşturabilmesi için; bazı hormonlar ve D vitaminin oluşumuna destek olması için belli miktarda kolesterole ihtiyaç duyulmaktadır. Fakat, kolesterol suda çözünmediği için kana kendiliğinden geçemez ve yalnız başına vücuda yayılamaz. Bu taşınmaya yardımcı olması için karaciğer tarafından lipoproteinler üretilir. Vücuttaki kolesterolü taşıyan lipoproteinler; düşük yoğunluklu lipoprotein yani LDL ve yüksek yoğunluklu lipoprotein yani HDL olarak ikiye ayrılmaktadır.

  • HDL: HDL kolesterol, diğer adıyla “iyi kolesterol” olarak bildiğimiz bu tür; LCD kolesterolün, vücuttan atılabilmesi için karaciğere geri dönmesine yardımcı olur. Böylelikle, atardamarlarda kolesterol plağı birikimi önlenmiş olur.
  • LDL: “Kötü kolesterol” olarak adlandırılan LDL kolesterolün görevi; kolesterolü ve vücudun enerji için kullanmakta olduğu yağ türündeki trigliseritleri atardamarda iletmektir. LDL kolesterolün yüksek olması ile arter duvarlarında meydana gelecek birikmeler, parçalanarak pıhtı atımına yol açabilir. Bu durum kalp başta olmak üzere, pek çok organdaki kan akışı düzenini bozmaya sebep olabilir.

Kısacası; LDL olan tür, kan dolaşımı içindeki kolesterolün dağılımını sağlarken; HDL, karaciğer ve dokular içindeki kolesterolün taşınmasında rol oynar. Toplam kolesterol veya diğer adı ile total kolesterol ise kandaki mevcut her iki kolesterol çeşidinin toplam değeridir.

Kolesterol değerim yüksek çıkarsa ne olur?

Kolesterol değerlerinin yüksek seviyelerde gözlemlenmesi; damarlarda sertleşmeye neden olabilirken, kan damarlarında yağ birikintilerinin gelişmesine de yol açabilir. Sözünü ettiğimiz bu birikintiler, kolesterol plakları olarak da adlandırılır. Zaman geçtikçe büyüyebilen bu plaklar, damarlardaki kan akışını zorlar ve farklı sağlık sorunlarına kapı aralar.

Yüksek kolesterol değerimi nasıl azaltabilirim?

Yüksek kolesterolün nedeni kalıtsal olabilir; fakat daha yaygın olarak sağlıksız yaşam tercihlerinin sonucunda meydana gelir. Sağlıklı bir diyet programı uygulamak, düzenli aktivitelerde bulunmak, egzersiz yapmak ve gerekli görülmesi durumunda ilaç desteğine başvurmak; yüksel kolesterol değerinin azaltılmasına destek olabilir.

Benzer Yazılar

Ürik Asit Nedir? Ürik Asit Nasıl Düşer?
Ürik Asit Nedir? Ürik Asit Nasıl Düşer?

Pürin; sucuk, pastırma, sosis, salam, kabuklu deniz ürünleri, küçük balıklar, kırmızı et, kuru fasulye, buğday, baklagiller, mayalı içecekler, çay ve kahve gibi yiyecek içeceklerin tüketilmesinden alınır.

Devamı

PSA Total ve PSA Serbest Değerleri Ne Anlama Gelir?
PSA Total ve PSA Serbest Değerleri Ne Anlama Gelir?

PSA (prostat spesifik antijen), prostatta üretilen ve menini kıvamı ile yakından ilişkili olan enzimdir. Üretilen PSA’nın bir miktarı kanda dolaşır.

Devamı

EKG Nedir? EKG Neden Çekilir?
EKG Nedir? EKG Neden Çekilir?

Kalp ve damar hastalıklarının tanısında kullanılan EKG, kalbin kasılması esnasında meydana gelen elektriksel aktivitenin grafiksel anlamda kayıt edilmesine olanak sağlar.

Devamı

TSH Nedir?
TSH Nedir?

TSH, hipofiz bezinin ön kısmında bulunan hücrelerden salgılanan ve tiroit bezindeki hücrelerin gelişimini kontrol etmede rol alan bir hormondur.

Devamı

Bebeklik İtibariyle Önerilen Testler Nelerdir?
Bebeklik İtibariyle Önerilen Testler Nelerdir?

Düzenli yapılan tetkikler sayesinde pek çok önlenebilir hastalık tespit edilerek, kişinin daha sağlıklı bir yaşam sürmesi sağlanabiliyor.

Devamı

Tüm Vücut MR Paketi
Tüm Vücut MR Paketi

Tüm vücut MR ile taramaya beyin ile başlanıyor. Ardından boyun ve göğüs kafesi çekimi yapılıyor. İşleme karaciğer, pankreas, böbrek, böbrek üstü bezi gibi karın içi diğer organların incelenmesi ile devam ediliyor.

Devamı

Kalp Sağlığı Paketi
Kalp Sağlığı Paketi

alp ve damar hastalıklarının bazıları hiçbir belirti vermeden sinsice ilerliyor. Hastalıkların başarılı bir şekilde tedavi edilmesi için erken teşhisin önemi bu nedenle oldukça fazla.

Devamı

Genel Sağlık Check-Up Paketi
Genel Sağlık Check-Up Paketi

Check-up, sağlıklı bireylerin sağlık durumlarının genel değerlendirilmesi ve henüz şikayete yol açmamış olası bir hastalığın tarama ile erken tanısıdır.

Devamı

Glukoz Nedir? Değerlendirmesi Nasıl Yapılır?
Glukoz Nedir? Değerlendirmesi Nasıl Yapılır?

Kandaki glukoz değeri, kanın plazma kısmının değerlendirdiği bir test ile ölçülmektedir. Hastadan; hastane koşullarında alınan belli bir miktardaki kan, laboratuvara gönderilir.

Devamı

 3. Yıl Erkek Sağlığı Check-Up Paketi
3. Yıl Erkek Sağlığı Check-Up Paketi

Erkeklerde 40 yaş sonrasında kendini hissettirmeye başlayan prostat büyümesi; takip ve tedavi edilmemesi durumunda böbrek yetmezliğine yol açabilecek belirtiler gösterebilir.

Devamı

Bölüm Doktorlarımız