Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Glukoz Nedir? Değerlendirmesi Nasıl Yapılır?

Glukoz Nedir? Değerlendirmesi Nasıl Yapılır?

Glukoz nasıl ölçülür?

Kandaki glukoz değeri, kanın plazma kısmının değerlendirdiği bir test ile ölçülmektedir. Hastadan; hastane koşullarında alınan belli bir miktardaki kan, laboratuvara gönderilir. Laboratuvarda kanın plazmasındaki glukoz değeri incelendikten ve hesaplandıktan sonra; doktorunuz tarafından uluslararası kabul edilmiş kriterler ile kıyaslanır.

Glukozunuzu evde kendiniz de ölçebilirsiniz

Hastane ortamı dışında bu işlemi evde yapabileceğiniz yöntemler de gelişmiştir. Evinizde parmağınızdan alabileceğiniz bir damla kan ile anlık glukoz seviyenizi ölçebileceğiniz cihazlar bulunmaktadır. Böylelikle, evinizde de açlık- tokluk glukoz seviyelerinizi kolay bir şekilde kontrol edebilirsiniz. Bu ölçümü kendiniz yapabiliyor olsanız da, hekiminizin hastanede "HbA1c (glikolize hemoglobin) adlı testi yaparak; son 2-3 ay içindeki ortalama kan glukoz seviyenizi görmesi ve değerlendirmesi; uzun dönemdeki kan glukoz kontrolünüzün ne kadar etkili olduğunun incelenebilmesi açısından önem arz etmektedir. Bu sebeple, evinizdeki cihazınız ile yapacağınız anlık kontrollerin haricinde, mutlaka uzman bir doktorun takibinde olmalı, ortalama kan glukoz seviyenizi takip etmelisiniz.

Ulusal Diyabet Federasyonu kriterlerine göre HbA1c değerlendirmesi

  • Normal: %5,7’nin altındadır.
  • Prediyabet (gizli şeker): % 5.7 ila 6.4 arasındadır.
  • Diyabet (şeker hastası): %6.5 ya da daha yüksek seviyededir.

Hipoglisemi nedir?

Kan glukoz değeri, normal değerlerin altında ise bu duruma hipoglisemi olarak adlandırılır. İnsulin ve glukagon hormonları, kan glukoz seviyesinin belirli değer aralıklarında olmasını sağladığı için; sağlıklı kişilerin açlık kan glukoz değeri genellikle 75 mg/ dl’nin altına düşmemektedir.

Hiperglisemi nedir?

Hiperglisemi, kan glukoz seviyesinin normalden daha yüksek olması anlamına gelir. Açlık kan glukoz değeri 100 mg/dl'yi, tokluk kan glukoz değeri ise ise 140 mg/dl’yi gemiş olur ise hiperglisemi söz konusu olabilir. Genellikle; tedavisi yetersiz olan ya da hiç tedavi görmeyen şeker hastalarında gelişir.

Kontrollerinizi ihmal etmeyin

Ülkemizdeki diyabet hastası sayısının artış göstermesi ve her yıl yaklaşık olarak 60.000 kişinin kalp krizi ve inme gibi diyabetin komplikasyonlarına bağlı hayatını kaybetmesi, diyabetin önemine dair olan farkındalığı artırmıştır. Bu komplikasyonlardan korunmak için kan glukoz seviyenizi düzenli olarak takip etmeniz oldukça önemlidir.

Benzer Yazılar

TSH Nedir?
TSH Nedir?

TSH, hipofiz bezinin ön kısmında bulunan hücrelerden salgılanan ve tiroit bezindeki hücrelerin gelişimini kontrol etmede rol alan bir hormondur.

Devamı

Sedimantasyon Hızı (ESR) Nedir?
Sedimantasyon Hızı (ESR) Nedir?

Kırmızı kan hücreleri olarak bilinen eritrositler, kanda sayıca en fazla miktarda bulunan hücredir. Solunum sisteminin vücut içerisinde aldığı hava, eritrositlerin yardımıyla vücudun doku ve organlarına taşınmaktadır.

Devamı

3. Yıl Kadın Sağlığı Check-Up Paketi
3. Yıl Kadın Sağlığı Check-Up Paketi

Kadın hastalıklarından korunmak ve kaliteli bir yaşama sahip olmak için bilinçli olmak ve düzenli olarak jinekolojik kontrollerden geçilmesi büyük önem taşıyor.

Devamı

Hemogram (Tam Kan Sayımı) Nedir?
Hemogram (Tam Kan Sayımı) Nedir?

Hemogram; kandaki hücre sayısını ve oranlarını tespit etmeye yarayan bir kan testidir. Kan dolaşımındaki hücrelerin kemik iliğinde üretiliyor olması sebebiyle aslında kemik iliğinin değerlendirilmesine de olanak tanır.

Devamı

Total Protein ve Albumin Düşüklüğü
Total Protein ve Albumin Düşüklüğü

Proteinler; dokuların ve hücrelerin yapıtaşı olup, vücudun büyümesinde, gelişmesinde ve genel sağlık durumunun değerlendirilmesinde önemli bir etmendir.

Devamı

SGOT (AST) ve SGPT (ALT) Değerleri Nedir?
SGOT (AST) ve SGPT (ALT) Değerleri Nedir?

Alanin aminotransferaz (ALT), bir enzim türüdür. Aynı zamanda “serum glutamik piruvik transaminaz” (SGPT) olarak da isimlendirilir. Öncelikli olarak karaciğerde, az miktarda ise böbrek ile diğer bazı organlarda bulunmaktadır.

Devamı

Glukoz Nedir? Değerlendirmesi Nasıl Yapılır?
Glukoz Nedir? Değerlendirmesi Nasıl Yapılır?

Kandaki glukoz değeri, kanın plazma kısmının değerlendirdiği bir test ile ölçülmektedir. Hastadan; hastane koşullarında alınan belli bir miktardaki kan, laboratuvara gönderilir.

Devamı

Trigliserid Nedir? Yüksekliği Ne Anlama Gelir?
Trigliserid Nedir? Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

Kan testi yaptırırken rutin parametrelerden biri olan trigliseridler; kalp ve damar hastalıkları başta olmak üzere, pek çok rahatsızlığın meydana gelişinde etkisi bulunabilir.

Devamı

Tüm Vücut MR Paketi
Tüm Vücut MR Paketi

Tüm vücut MR ile taramaya beyin ile başlanıyor. Ardından boyun ve göğüs kafesi çekimi yapılıyor. İşleme karaciğer, pankreas, böbrek, böbrek üstü bezi gibi karın içi diğer organların incelenmesi ile devam ediliyor.

Devamı

Gaita Gizli Kan Testi Neden Yapılır?
Gaita Gizli Kan Testi Neden Yapılır?

Gaitada gizli kan testi, hiçbir sorun yok ise negatif sonuç verir. Pozitif olması; gastrointestinal kanalında anormal bir kanamanın mevcut olduğu anlamına gelir.

Devamı

Bölüm Doktorlarımız