Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Gırtlak Kanseri Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Gırtlak Kanseri Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Gırtlak kanseri nedir?

Gırtlak; boğazda bulunur; nefes ve yemek borularını birbirinden ayırır. Sesin üretimi bu organda yapılır. Ayrıca, solunum sisteminin önemli bir parçası olup, yutma işlevi esnasında ağza alınan gıdanın nefes borusuna kaçışını engeller. Gırtlaktaki kötü huylu kitlesel hastalıkları gırtlak kanseri olarak adlandırılır. Tıptaki ismi larenks olduğu için larenks kanseri olarak da söylenir. Bu organdaki kanser genellikle glottis bölgesinde gelişir. Glottis, nefes borusu ve ses tellerinin olduğu, başlangıç yapısının ismidir.

Gırtlak kanserine neden olan durumlar nelerdir?

Gırtlak kanserinin sebepleri net olarak bilinmiyor. Fakat, uzmanlar bu kanser gelişiminde pek çok faktörün yer aldığını düşünüyor. Özellikle, sigara içen veya uzun süre alkol tüketmiş insanların bu hastalığa daha yatkın olduğunu ve erkeklerde görülen kanser riskinin, kadınlarda görülen kanser riskinden daha fazla olduğunu söyleyebiliriz.

Gırtlak kanserinin belirtileri nelerdir?

Gırtlak kanseri erken evrede belirti vermeyebilir. Gırtlağın hangi bölümü tümörden etkilendi, bu önemli bir konudur. Buna göre belirti görülmeden uzun bir süre öylece kalabilir. Bununla beraber, en yaygın görülen haliyle glottiste gelişen kanser, erken evredeyken kendini bazı belirtilerle gösterebilir. Ses tellerine etki eden gırtlak kanserinde ise ses kısıklığı kaçınılmazdır.

Boğaz ağrısı ya da boğazda yabancı cisim varlığıyla hissedilen şikayet; ses tellerinin yer aldığı düzlemin üstünde gelişen gırtlak kanseri bulguları arasındadır. Yutma güçlüğü ve solunum rahatsızlıkları; çoğu zaman ilerleyen zamanlarda ortaya çıkar.

Bu belirtiler; çoğunlukla boğaz veya gırtlakta gelişen basit enfeksiyonların sonucunda görülür. Ancak, belirtilerin 2 haftadan uzun sürmesi durumunda tıbbi yardım almanızda fayda vardır. Bu noktada sigara içen ve alkol tüketen kişilerin daha çok dikkatli olması gerekir.

Gırtlak kanserinin tedavisi

Gırtlak kanserinde tedavi planından önce; kanser dokusunun mikrolaringoskopi cihazıyla incelenmesi gerekir. Takiben; cerrahi tedavi, kemoterapi veya radyoterapi gibi prosedürlerden bir tanesine başvurulur.

Erken evredeki hastalar; organ koruyucu cerrahiye ya da radyasyon tedavisine alınabilir. Bu durumda; larenjektomi ismiyle bilinen ve larinksin bir kısmının çıkarılması olarak gerçekleştirilen yöntem ile tamamen tedavi edilebilir. İşlemde kesi yapılmaz, ağızdan girilerek mikrocerrahi prosedürler kullanımı doğrultusunda; mikroskop ve lazer ile yapılmaktadır.

Ağızdan ameliyatın yapılamaması durumunda; boyundan küçük bir kesi yapılır, kanser dokuları bu şekilde çıkarılabilir. Kalan kanser hücrelerini tedavi etmek amacıyla bazen radyoterapi ile süreç devam ettirilebilir. Bu gibi ameliyatların sonrasında hastanın boyun önüne teakeostomi ismi verdiğimiz yapay bir solunum açıklığı yerleştirilerek destek sağlanabilir. Bazen geçici bir süre, bazen de ömür boyu kullanılması gerekebilir.

Tedavisi ameliyat ile mümkün olmayan hastaların tedavisi; kemoterapi, radyoterapi veya her ikisinin birden uygulanmasıyla planlama yapılabilir.

Benzer Yazılar

Gırtlak Kanseri Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri
Gırtlak Kanseri Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Gırtlak; boğazda bulunur; nefes ve yemek borularını birbirinden ayırır. Sesin üretimi bu organda yapılır. Ayrıca, solunum sisteminin önemli bir parçası olup, yutma işlevi esnasında ağza alınan gıdanın nefes borusuna kaçışını engeller.

Devamı

Yumurtalık Kisti Nedir?
Yumurtalık Kisti Nedir?

Yumurtalık kistleri birçok kadında karşılaşılabilen bir durumdur.

Devamı

Kanserin Tekrarlama Riski Nasıl Azaltılabilir?
Kanserin Tekrarlama Riski Nasıl Azaltılabilir?

Çağımızın hastalığı kanser! Dünya genelinde görülme sıklığı olarak tüm hastalıklardan daha çok karşımıza çıkan kanser hastalığı, birçok çeşidiyle insan hayatını zorlaştırmaktadır.

Devamı

Vücudunuzda Oluşan Şişlikleri Önemseyin
Vücudunuzda Oluşan Şişlikleri Önemseyin

Kemik tümörlerinin görülme sıklığı yaklaşık olarak %5’tir ve yaş ayırt etmeksizin herkeste görülebilir.

Devamı

Kanser Hakkında Birçok Şeyi Yanlış Biliyor Olabilirsiniz!
Kanser Hakkında Birçok Şeyi Yanlış Biliyor Olabilirsiniz!

Kanser hakkında duyduğumuz pek çok şey var. Peki ya bunlardan hangileri gerçekten doğru?

Devamı

Nazofarenks (Geniz Kanseri) Nedir
Nazofarenks (Geniz Kanseri) Nedir

Farenks, boğazın tıbbi adına denilmektedir. Boğaz 3 kısımdan oluşmaktadır.

Devamı

Kanser Hastaları Koronavirüsten Nasıl Korunmalıdır?
Kanser Hastaları Koronavirüsten Nasıl Korunmalıdır?

Görüldüğü üzere en büyük risk, kalp damar hastalığı olan kişilerdedir. Ancak kanser hastaları da, dikkat etmesi gerekli bir gruptur.

Devamı

Rahim Ağzı Kanseri Nedir?
Rahim Ağzı Kanseri Nedir?

Kanser vakaların artış göstermesi ile beraber ülkemizde ne yazık ki en sık görülen kanser türlerinden birisi rahim ağzı...

Devamı

Akciğer Kanserinin Evreleri
Akciğer Kanserinin Evreleri

Akciğer hücrelerinin anormal hale gelmesi ve kontrol edilemeyen bir hızla çoğalmasıyla ortaya çıkan hastalığa Akciğer Kanseri denir.

Devamı

İltihabi bağırsak hastalıkları nelerdir?
İltihabi bağırsak hastalıkları nelerdir?

İltihabi bağırsak hastalıkları denilince akla 2 tane örneği gelmektedir. Bunlardan birincisi ülseratif kolit diğeri ise crohn hastalığıdır. Üçüncü tipi ise bu iki tip hastalığın özelliklerini içinde bulunduran sınıflandırılamayan grup vardır.

Devamı