Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Gebelik Şekeri Nedir? Neden Olur?

Gebelik Şekeri Nedir? Neden Olur?

Gebelik sürecini sağlıklı yaşamak, bebeğin doğduktan sonraki  gelecekteki yaşamını da etkileyen faktörlerin başında gelir. Anne adayı, bu süreci beraber yaşadığı kadın hastalıkları ve doğum hekimi haricinde, birçok branştan da yardım alacağı  durumlarla karşı karşıya kalabilir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Nida Bayık, gebelik şekeri ile ilgili merak edilenleri anlattı.

Doç. Dr. Nida Bayık, ‘’Gebelik öncesi diyabet tanısı olmayan hastanın gebeliğinde diyabet tanısı almasına; Gebelik Şekeri (gestasyonel diyabet) adı verilir. Günümüzde her 5-7 gebeden birinde gebelik şekeri görülmektedir. Endüstri toplumu olmamız, hareketsizlik, aşırı ve karbonhidrat ağırlıklı beslenmemiz, genetik alt yapımız bu hastalığa eğilimimizi  arttırmaktadır. Gebelik öncesi  insülin direnci teşhisi konmuş hastalara, gebe kaldıktan sonra da uygun dengeli diyetler gebelik haftalarına uygun şekilde düzenlenmelidir. Sağlık durumu uygunsa fiziksel aktivite artışları özellikle de yürüyüş tedavi stratejisinin bir parçasıdır. Risk faktörü olmayan gebelere de yapılan şeker tarama testleri,  rutin sağlık bakanlığı gebelik tarama programındadır. Hastanın 24-28. Haftalar arasında aç karnına yapılan 50 gr tarama testi sonrası 1. Saatte 140 mg/dl ve üzeri gelmesi durumunda 2. Aşama olan 100 gr yükleme testi (açlık, yükleme sonrası 1. saat, 2.saat,3.saat) yapılırken şimdilerde direkt 75 gr şeker yükleme testi bu iki ardışık test kombinasyonunun yerini almaktadır. 75 gr şeker yükleme testi; öncesinde açlık, tokluk 1. Saat, tokluk 2. Saat ölçümleri yapılmaktadır. Şeker intoleransı teşhisi konmuş gebeler öncelik dengeli diet desteği  alırken, günlük ölçümlerle sağaltım sağlanıp sağlanmadığı anlaşılır. Şeker intoleransından da fazla çıkmış kan şekeri sonuçlarında da insülin tedavisi gerekebilmektedir. Bu da gebeliği daha  yüksek riskli gebelik sınıfına sokmaktadır. İnsülin tedavisi ile ilgili olarak,  ihtiyacı olan gebelere bu eğitim ayrıca verilmektedir’’ dedi.

Gestasyonel Diyabet Gelişme Riskinin Yüksek Olduğu Anne Adayları

 • Kötü Obstetrik öyküsü olan; ölü doğum öyküsü olan, anomalili bebek doğurmuş, iri bebek (4000 gram üzerinde) doğurmuş; birden fazla sayıda düşük yapmış olan;
 • daha önceki gebeliğinde gestasyonel diyabet geçirmiş olan;insülin kullanmış veya diet yapmak durumunda kalmış olan;
 • Gebelik öncesi BMI  normalden fazla olan;
 • İleri yaş anneler  (35 yaş ve üzeri);
 • Genetik alt yapısı olup, birinci derece akrabalarından birinde diyabet olan
 • Gebelik esnasında alması gerekenden fazla kilo almış olan;
 • Nedeni açıklanamayan polihidramniyos (amniyos sıvısının artması) saptanan;
 • Bebeği beklenmedik bir şekilde ölen;
 • İdrarda 2 ve üstü (++)glikoz çıkışı saptanan ya da diyabet belirtileri gösteren (çok yemek yeme ve su içme, bol idrar yapma gibi) gebelerde de gestasyonel diyabet mevcut olabilir ya da gebeliğin kalan kısmında gelişebilir. Kan şeker ölçümleri normal Nike çıksa dikkatle izlenmelidir.

Gebelik Şekerinin Bebek Üzerinde Etkileri;

 • Doğum sonrasında akciğerlerin fazla gelişmemesi yüzünden bebekte solunum sıkıntısı yaşanabilir. Bebeğin akciğer gelişimi annesine gebelik şekeri teşhisi konmamış bebeklerden daha geç olmaktadır. Bu surfaktan denen akciğer gelişimi için gerekli maddenin yapımı ile ilgilidir 
 • Bebeğin iri olması
 • Bebeğin olması gerekenden küçük olması; şeker yüksekliğinin bebeğe giden damarlarda beslenme problemi yaratması
 • Anne rahminde anneden bebeğe geçen şekere adapte olmuş bebekte, doğumdan sonra şekerin kesilmesiyle annedeki hastalığın ciddiyetine göre hipoglisemi yani kan şekerinin düşmesi olabilmekte,hipokalsemi, polisitemi, hiperbiluribinemi yani sarılık görülme riskleri artmakta 
 • İleri aşamada kalp hastalıklarının oluşması
 • Böbrek anomalileri olması
 • Beyin ve santral sinir sistemine olan anomaliler
 • Kulak anomalileri

Sindirim sistemi ile ilgili anomaliler. Gebelik şekeri doğum şeklini etkileyebilmektedir. Sezaryen ile doğumlarda artış görülmektedir. Bunun nedeni bebeğin baş-omuz oranlarındaki değişikliklerdir. Doğum sonrası rahmin toparlayamama riski artmaktadır. Bu da anne hayatını  tehdit eden bir durum arzetmektedir. Gebelik şekeri teşhisi olan anne adaylarında depresyon oranı, olmayanlara göre fazla saptanmıştır. Doğum sonrasında da annelere 6. Haftada mutlaka tekrar yükleme ölçümler yapılıp, tanının kalıcı hale gelip gelmediği anlaşılmalıdır. Tedbirler alınmalıdır. Şeker hastalığı özellikle de gebelik şekeri, bebeğin beslenme ve organ gelişmesinin en temelden sıkıntılı olmasını sağlayan, anneyi ayrı, bebeği ayrı etkileyen, savaşılması gereken toplumsal bir problem haline gelmiştir. Gebelik öncesinde de, esnasında da beslenme alışkanlıklarımızın düzenlenmesi, fiziksel egzersizin hayatımızın bir parçası olması, gebelerin  ev içi geleneksel beslenmesinde ailesinin yaptığı bazı hataların düzeltilmesi savaşın esasını oluşturur

Benzer Yazılar

Sezaryen Doğum İle Obezite Arasında Bir İlişki Var Mı?
Sezaryen Doğum İle Obezite Arasında Bir İlişki Var Mı?

Sezaryen, bir doğum tercihinden ziyade anne ve/veya bebek için hayat kurtaran bir operasyon olduğunda uygulanmaktadır.

Devamı

Gebelik Diyabetinde Kimler Risk Altında?
Gebelik Diyabetinde Kimler Risk Altında?

Gestasyonel diyabet bilinen diğer adıyla gebelik şekeri; ilk defa gebelikte saptanmış kan şekeri yüksekliği demektir. Genellikle 24. Haftadan sonra, bebeğin plasentası tarafından salgılanan hormonlar sebebiyle gerçekleşmektedir.

Devamı

Yenidoğan Tarama Testleri Nedir?
Yenidoğan Tarama Testleri Nedir?

Yenidoğan tarama testleri yaşamın ilk evrelerinde istenilen belirtilerin verilmemesi ile bebeğe ilerde sıkıntılar yaşatmaması adına sağlık için yapılan tarama testleridir.

Devamı

G Noktası Sadece Kadınlara Özel Bir Bölge Midir?
G Noktası Sadece Kadınlara Özel Bir Bölge Midir?

Kadınların cinsel hazzında, orgazm olmasında her zaman adı geçen

Devamı

Cinsel Ağrı Bozuklukları Nelerdir?
Cinsel Ağrı Bozuklukları Nelerdir?

Cinsel Ağrı Bozuklukları Nelerdir?

Devamı

Yumurtalık Kanseri Nedir?
Yumurtalık Kanseri Nedir?

Kadınların sağlıklı dönemlerinde vücudun işleyişi doğrultusunda çoğalan hücreler mevcuttur.

Devamı

Miyom Embolizasyonu Nedir?
Miyom Embolizasyonu Nedir?

Miyom, kadınlarda sıkça karşılaşılan iyi huylu tümörlere verilen isimdir. Genellikle 30-40 yaş arasındaki kadınların yaklaşık %25-%50’sinde görülür. En önemli risk faktörleri; hiç doğum yapmamış olmak, genetik faktörler, obezite ve siyah ırktır.

Devamı

Doğum Sonrasında Görülen Kanamalar Kabusunuz Olmasın!
Doğum Sonrasında Görülen Kanamalar Kabusunuz Olmasın!

Kanama miktarı dikkatle takip edilmeli, doktorun normal olacağını söylediği miktardan fazla kanama tespit edilirse hemen bir uzmana başvurulmalı.

Devamı

Kız Çocuklarında Genital Dudak Yapışıklığına Dikkat!
Kız Çocuklarında Genital Dudak Yapışıklığına Dikkat!

Kız çocuklarında labial füzyon % 1.8 ile % 3 oranında görülmektedir. Kız çocukların cinsel organlarındaki küçük dudaklar olarak adlandırılan ve iki yanda yer alan yapıların birbirlerine yapışarak giriş kısmının, hatta bazen idrar çıkış deliğinin de önünün beyaz ve mavimsi, ince bir doku ile kapanması durumudur.

Devamı

Vajinal Enfeksiyon Deyip Geçmeyin
Vajinal Enfeksiyon Deyip Geçmeyin

Hemen hemen kadınların çoğunluğunda görülen vajinal enfeksiyonlar; koku, yanma ve akıntılar ile kendini belli ediyor.

Devamı