Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Fizik Tedavi Esnasında ve Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fizik Tedavi Esnasında ve Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fizik tedavi nedir?

Fizik tedavi; kişilerin eklem bölgelerinde oluşan, hareketlerin kısıtlanmasına neden olan kas ve iskelet bozukluklarının tümünü tedavi etmek için uygulanan tedavi yöntemleridir. Pek çok zorluğu bulunan bu süreç esnasında ve sonrasında dikkat edilmesi ve özen gösterilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır.

Bu noktalara birlikte göz atalım.

 1. Fizik tedavi uygulaması için gün planlaması yapılan kişilerin öncelikli olarak randevu saatlerini geciktirmemeleri gerekmektedir. Hastaya söylenilen tarih ve saatte orada olmaları çok önemlidir.
 2. Tedavinin uygulanacağı gün, hastanın aç olmaması gerekir. Yemek yenildikten hemen sonra seans saatine gelinmesi ise hastayı olumsuz olarak etkileyecektir.
 3. Tedavi esnasında, metal eşyaların varlığı cihazın etkisini azaltacağı için; metal eşya ile seansa girilmemesine özen gösterilmelidir.
 4. Bazı fizik tedavi unsurları, ortamda manyetik alan oluşturabileceği için; cep telefonları, uygulama süresi boyunca muhakkak kapalı tutulmalıdır. Aksi takdirde; tedavi süresinin uzatılmasına neden olabileceği gibi hastada kalıcı hasarlar da bırakabilir.
 5. Seansın planlandığı gün; egzersizlerin rahat bir şekilde yapılabilmesi için bol giysilerin giyilmesi tercih edilmelidir. Bunun yanı sıra; tedavi sonrasında terleme ihtimalinize karşın; yedek giysi ve havlu bulundurmanız hasta olmamanız açısında oldukça önemlidir.
 6. Tedavi programları devam ederken, hastanın banyo yapmasında herhangi bir sakınca görülmemektedir.
 7. Hastanın, tedavi süresi boyunca ağır aktivitelerden kaçınması ve kendisini zora sokmaması tedavi sürecinin gidişatı açısından çok önemlidir.
 8. Fizik tedavi uygulamalarına başlamadan önce; hastanın fazla kilo problemi var ise bu kilolardan kurtulmaları; tedavi süresine olumlu katkılar sağlayacaktır.
 9. Fizik tedavi uygulamaları sonrasında; hasta otururken muhakkak sırt bölgesine, destekleyici bir yastık koymalıdır. Böylelikle bel bölgesinin şekli bozulmayacak olup, korunacaktır.
 10. Araç kullanacak kişiler ise aracın pedallarına göre koltuğunu ayarlamalı ve asla pedallara ulaşma konusunda zorluk çekmemelidirler.
 11. Boyun fıtığı veya bel fıtığı gibi rahatsızlıklarla mücadele eden kişiler uzun süre boyunca ayakta durmamalıdırlar. Eğer yaşamları gereği ayakta durmaları gerekiyor ise de sürekli pozisyon değiştirerek durmaları gerekmektedir.

Bu noktalara dikkat etmeniz, iyileşme sürecinizi olumlu yönde etkileyecektir.

 

Benzer Yazılar

Redcord Egzersizleri Nedir?
Redcord Egzersizleri Nedir?

Kilitlenen kas yapılarının, fonksiyonel anlamda güçlendirilmesi terapisidir.

Devamı

Belde Kanal Darlığı Neden Olur?
Belde Kanal Darlığı Neden Olur?

Bel ve sırt bölgesinde ağrı, uyuşma hissizlik gibi belirtilerle kendisini gösteren belde omurilik kanalı daralması neden olur? Omurlarımız; omurilik ve sinir lifleri adı verilen yapılarının korunmasını sağlayan kemik yapılardır.

Devamı

Kayropraktik Tedavi Nedir?
Kayropraktik Tedavi Nedir?

Kayropraktik tedavi, yüksek hız ve düşük basınç ile kas-iskelet sinir sitemi üzerine uygulanan, yapılan müdahale ile sinir yollarının açıldığı doğrudan düzeltme yöntemidir.

Devamı

Kuyruk Sokumu Ağrısına Ne İyi Gelir?
Kuyruk Sokumu Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kuyruk sokumu bölgesinde meydana gelen ağrı; oldukça rahatsız eden bir ağrıyken kişilerin aynı zamanda, oturup kalkma gibi günlük yaşamlarında sık yapılan aktiviteleri de kısıtlayan bir ağrı çeşididir.

Devamı

Hep Mi Fıtık? Hayır!
Hep Mi Fıtık? Hayır!

Tedavide her hasta kendi özelinde ayrı ayrı değerlendirilip tedavi, o kişinin kaldırabileceği ya da uygulayabileceği şekilde tasarlanmalıdır.

Devamı

Fibromiyalji Sendromu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?
Fibromiyalji Sendromu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Fibromiyalji sendorumunda ağrılar çoğunlukla; basıya duyarlılık, ellerde-yüzde-ayaklarda tutukluk ve şişmeler, yorgunluk ve uyku bozuklukları ve diğer şikayetlerle seyredebilir.

Devamı

Karpal Tünel Sendromu Nedir?
Karpal Tünel Sendromu Nedir?

Karpal tünel sendromu aslında, ellerimizin bizlere yorulduğunu belli eden bir rahatsızlıktır. El, bilek ve parmaklarda gelişen sinir sıkışması ile kendisini gösteren karpal tünel sendromu; tedavisi çok basit olan, ancak tedavi edilmedi zaman ilerleyen bir rahatsızlıktır. Karpal tünel, sinir sıkışması olarak da bilinir.

Devamı

Fasya Nedir?
Fasya Nedir?

Fasya derinin altında bulunan konnektif doku (bağ doku) liflerinden oluşan bir yapıdır. Tüm vücuttaki sistemlerle bağlantısı vardır ve kan kadar hayati öneme sahiptir. Fasyanın olmaması durumunda; kaslar yumuşak bir et kıvamına gelir, organlar hızlı bir şekilde dağılır ve kemikler ufalanır.

Devamı

Kemik Erimesi Gençlerde Görülebilir Mi?
Kemik Erimesi Gençlerde Görülebilir Mi?

Kemik erimesi bir diğer adı ile Osteoporoz vücut çok fazla kemik kaybına uğradığında veya çok az kemik oluşumunda ortaya çıkan kemik hastalığıdır.

Devamı

Ortopedik rehabilitasyon nedir?
Ortopedik rehabilitasyon nedir?

Tıp biliminin, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon branşında özelleştirilmiş bir alt dal uygulaması olup, kas ve iskelet sistemindeki pek çok rahatsızlığın tedavisinde tetkiklere dayalı tedavi seçenekleri sunar.

Devamı