Fantom Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Fantom Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Fantom ağrısı nedir?

Fantom ağrısı; kişinin daha önceden kesilmiş eli, kolu ya da bacağının sanki hiç kesilmemiş gibi ağrıdığını hissetmesi olarak özetlenebilir. Bu hastalar; bacağı veya eli gibi bir uzvunun olmamasına rağmen o uzvu ağrıyormuş, kaşınıyormuş ya da elektrik çarpıyormuş gibi hissetmektedirler. Bu durum hastalar için çok rahatsız edicidir. Örneğin; vücudunuzda herhangi bir yeriniz ağrıdığında masaj yaparak veya ovalayıp geçmesini sağlayabilirsiniz. Fakat bu tür rahatsızlığı olan kişiler bu rahatsızlık hissi veren yeri ovalamak istediğinde bu mümkün değildir çünkü aslında bu bölge çok önceden kesilmiştir yani yoktur.

Fantom ağrısı kimlerde görülür?

Kolu, bacağı, parmağı ya da eli gibi herhangi bir uzvu bir sebepten ötürü kesilmiş olan kişilerde görülebilir. Bu bölgenin kesilmesinden önceki ağrı geçmişi de önemlidir, yani o bölge kesilmeden önce şiddetli ağrıya sebep olmuşsa kesildikten sonra da ağrıyı hissetme ihtimali yani fantom ağrısı hastalığını yaşama ihtimali artacaktır.

Fantom ağrısının tedavisi var mıdır?

Fantom ağrısının ilk basamak tedavisi ilaç tedavisidir. İlaç tedavisine yanıt alınamayan hastalarda enjeksiyon ve omurilik pili ameliyatı uygulanabilir. İlaç tedavisi uygulanan hastalar eğer bu tedaviye cevap vermiyor ise bu gibi durumlarda uzman bir Beyin ve Sinir Cerrahisi doktorunuzun onayı ile omurilik pili ameliyatı uygulanabilir.

Fantom ağrısının tedavisinde omurilik pili ameliyatı!

Omurilik pili ameliyatının Fantom hastalığının tedavisindeki başarısı oldukça yüksektir. Bu alanda uzman ve tecrübeli bir doktor tarafından oldukça başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Fantom hastalığı için omurilik pili ameliyatı olacak hastaya önce bir iğne yapılarak bölge uyuşturulur. Buna lokal anestezi denir. Daha sonra elektrot omurilik zarı üstüne konularak beyne giden ağrı sinyallerinin iletilmesini engellenmesi sağlanır.

Omurilik pili ameliyatı olarak isimlendirilen bu girişim anestezi verilmeden sadece bölgesel uyuşturma ile gerçekleştirilmekte ve hasta kalıcı pil yerleştirilmeden önce bir test dönemine alınmaktadır. Test döneminde hasta fayda görür ise ancak o zaman kalıcı pil konmaktadır ve bu durum gereksiz ameliyatların yapılmasının önüne geçmektedir.

Fantom ağrısı tedavisinde oldukça başarılı olan omurilik pili hakkında daha ayrıntılı bilgi için Nöromodülasyon Merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Sakral Stimülasyon Nedir?
Sakral Stimülasyon Nedir?

Halk arasında mesane pili olarak bilinen sakral stimülasyon nöromodülasyon ameliyatlarının bir parçası olup; küçük abdest kaçırma, veya yapamama, büyük abdest kaçırma, mesane felci gibi sorunları olan hastalarda uygulanabilecek teknolojik bir tedavi yöntemidir.

Devamı

Parkinson Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Parkinson Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Parkinson hastalığı olan kişilerin yakınları için hastalık hakkında bilgi sahibi olmak oldukça önemli bir konudur.

Devamı

Sinir Sisteminin Düzenleyicisi: Nöromodülasyon
Sinir Sisteminin Düzenleyicisi: Nöromodülasyon

Nöromodülasyon kelimesini, “sinir sisteminin düzenleyicisi” olarak ifade edebiliriz. Vücudun çeşitli yerlerinde meydana gelen ve sinir sistemine bağlı aksaklıkların yeniden düzenlenmesini sağlayan Nöromodülasyon tedavileri ile günlük yaşamı olumsuz yönde etkileyen hastalıklar iyileştirilir ve hastanın yaşam kalitesi artırılır.

Devamı

Omurilik Pili Tedavisi Nedir?
Omurilik Pili Tedavisi Nedir?

Halk arasında omurilik pili olarak bilinen spinal kord stimülasyonu tedavisi, omurilik zarının üzerine konulan bir elektrot (elektrik kablosu) aracılığıyla uygulanan elektrik akımının ağrının hissedilmesini engellemesi mantığına dayanmaktadır.

Devamı

Kişiye Özel Kanser Ağrısı Tedavisi
Kişiye Özel Kanser Ağrısı Tedavisi

Kanser tedavisi gören hastalarda şiddetli ağrı görülebilir. Kanser hastalığının ileri evlerinde veya tekrarlamış kanser hastalıklarında hastanın hissettiği ağrı oldukça yükselebilir.

Devamı

Herpes Nevraljisi Nedir?
Herpes Nevraljisi Nedir?

Nevralji, bir veya daha fazla sinirde hissedilen ağrıyı tanımlar. Bazı tür nevraljiler, Herpes enfeksiyonu yani zona hastalığı sonucu ortaya çıkabilir.

Devamı

Epilepsi Hastalığı Nedir?
Epilepsi Hastalığı Nedir?

Epilepsi, sık görülen bir nörolojik hastalıktır. Epilepside beyinde bulunan nöronlarda ani ve kontrolsüz boşalmalar olur.

Devamı

Spastisitenin Neden Olduğu Sorunlar Baklofen Pompası ile Çözülüyor!
Spastisitenin Neden Olduğu Sorunlar Baklofen Pompası ile Çözülüyor!

Kasların sürekli olarak kasılması olarak adlandırılan spastisite terimi, istemsiz kasılma anlamına gelmektedir. Halk arasında; kasılmalı felç ya da spastik felç olarak da bilinmektedir. Spastisite, kasların şiddetli derecede kasılı halde kalmasına denilmektedir.

Devamı

Baklofen Pompası Nedir?
Baklofen Pompası Nedir?

Baklofen pompası; çeşitli sebeplerle uzuvlarda (kollarda bacaklarda) ve/veya gövdede gelişen ve ilaç tedavisine yanıtsız istemsiz katılık ve kasılmalarda (spastisite) kullanılan bir tür otomatik ilaç salınımı sağlayan bir cihazdır.

Devamı

Buerger Hastalığı Hakkında Bilinmeyenler
Buerger Hastalığı Hakkında Bilinmeyenler

Buerger hastalığı atardamarların yapısında tıkanma ve hasar oluşumu ile ortaya çıkan bir hastalıktır.

Devamı