Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Evdekal Sürecinde Puzzle’ın Pozitif Etkisi

Evdekal Sürecinde Puzzle’ın Pozitif Etkisi

İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Psikoloji Uzmanı Psk. Merve Usta, Puzzle’ın kişi üzerindeki psikolojik etkisi hakkında altın önerilerde bulundu. Bütün dünya gibi ülkemiz de COVİD19 virüsü nedeniyle sokağa çıkma yasağı gibi hayatı durduran ve zorlayan bir durumla karşı karşıya kaldı. Bu süreç hem ülkemizi hem de dünyayı psikolojik, fizyolojik ve ekonomik anlamda derinden etkiledi.’’ dedi.

Uzm. Psk. Merve Usta, ‘’Salgın nedeniyle herkesin bildiği gibi ülkemizde EvdeKal süreci başladı. Bu süreçte insanlar, başta inkar etme, kabullenememe gibi ruhsal tepkiler gösterdi ve daha sonrasında adaptasyon sürecine girdiler. Adaptasyon sürecinde kimileri sosyal medyayı hiç olmadığı kadar etkin kullanmaya başladı, kimileri hobilerini gerçekleştirdi veya yeni hobiler edindi. Kimileri evde tamir işleriyle, kimileri mutfakta fazlaca mesai harcayarak gününü değerlendirdi ve içinde bulunduğu duruma adapte olmaya çalıştı. Bu dönemde bireysel ya da ailece oynanabilen eğlenceli oyunlara da ilgi fazlasıyla arttı. İlgiyi oldukça üstüne çeken oyunların başında ise Puzzle geldi’’ şeklinde açıklamada bulundu.

Puzzle, küçük parçaları birleştirip büyük bir resim elde edilen oldukça sabır ve dikkat isteyen bir oyuncaktır, bu böyle bilinir. Fakat Puzzle’ın algılanışı aslında kişiden kişiye değişmektedir; bazıları için Puzzle gerçekten küçük parçaları birleştirip bütünleştirilmesiyle elde edilen bir resim iken bazıları için bütünün parçalara ayrılmış halidir. Yani kimileri bütüne odaklanırken kimileri de ayrıntılara takılabilir.

 

Ailecek Yapılabilecek En Sağlıklı Aktivite Puzzle

Puzzle’ın her şeyden önce sabretme, dikkat ve konsantrasyon gerektirdiğini ve dolayısıyla bu alanları geliştirdiğini biliyoruz. Bunların yanı sıra Puzzle; analitik düşünmeyi, akıl yürütme becerisini, şekil-zemin algısını, üretkenliği, problem çözme yeteneğini, ince motor becerilerini, hedefe ve sonuca odaklanmayı, sınıflama becerisini, farklı bakış açıları oluşturmayı, sentez yapabilmeyi ve algısal bütün süreçleri geliştirmek adına faydası oldukça fazladır. Özellikle küçük yaş grubu çocukları olan ebeveynler için hem birlikte yapılan eğlenceli bir aktivite olurken hem de çocuğun çoğu alanlarını geliştirmekte ve desteklemekte yardımcı bir aracıdır. Dolayısıyla EvdeKal süreci de bu anlamda hem ailede birlik ve beraberlik, aynı şeye odaklanma ve zevk alabilme, aynı anda aktivite içinde bulunabilme ve aktif olabilme konusunda hem de psikolojik anlamda bahsettiğim alanları geliştirmeye destek olarak yarar sağlamıştır.

 

PUZZLE Zihinsel Yorgunluğu Atmanın En Eğlenceli Yolu

Bu gibi faydalarının yanı sıra özellikle içinde bulunduğumuz bu zor, insanı psikolojik olarak fazlasıyla olumsuz yönde etkileyen dönemde sadece zaman geçirmek, eğlenceli bir aktivite olarak değil de bir şeye odaklanıp olumsuz duygulardan uzaklaşmak, zihinsel yorgunluğu azaltmak, kendini dinlemek, kendinle olabilmek, sakinleşmek ve anda olabilmek adına da Puzzle oldukça tercih edilen bir oyuncak olmuştur. Tüm bunlara ek olarak Puzzle’ın tamamlanmasıyla birlikte ‘yaptım, başardım, emeğimin ve uğraşılarımın karşılığını aldım’ gibi düşünceler de bireyi iyi hissettirir ve bu iyi oluş sayesinde psikolojik anlamda da birey olumlu yönde desteklenmiş olur.

Uzm. Psk. Merve Usta, ‘’EvdeKal sürecinde Puzzle; aileyi, bireyleri bir araya getirirken aynı zamanda kişilerin psikolojik olarak farkında olduğu ya da olamadığı ihtiyaçlarını, eksik olan kısımlarını geliştirebilme, sahip oldukları becerilerini pekiştirme ve destekleme anlamında ve olumsuz duyguları azaltabilmek adına genel anlamda yarar sağlamıştır diyebiliriz’’ dedi.

                                                                                               

                                                                                

Benzer Yazılar

Pandemi Sürecinde Yaratıcılığımız Gelişiyor!
Pandemi Sürecinde Yaratıcılığımız Gelişiyor!

İçinizdeki yaratıcı gücü serbest bırakın!

Devamı

Stres Nedir, Nasıl Oluşur?
Stres Nedir, Nasıl Oluşur?

Stres aslında tüm dünyadaki insanların maruz kaldığı bir faktördür. Stressiz yaşam pek mümkün olmayabiliyor, özellikle kent ve şehirleşme yaşamında

Devamı

Koronavirüs Kaygısıyla Baş Etmenin İpuçları!
Koronavirüs Kaygısıyla Baş Etmenin İpuçları!

Pandeminin günlük yaşantımıza getirdiği kargaşa bir yana, şu an yaşadığımız belirsizlik durumu günden güne endişelerimizi arttırıyor.

Devamı

Engellere Takılıp Kalmayın!
Engellere Takılıp Kalmayın!

Engelli çocuk ya da bireyin yaşadığı psikolojik sorunların kaynağı engelin kendisi değil, engeli nedeniyle maruz kaldığı toplumsal ve bireysel engellenmelerdir.

Devamı

Stresinizi Adım Adım Yok Edin!
Stresinizi Adım Adım Yok Edin!

Günlük yaşantı içerisinde stresten kurtulamıyoruz belki ama stresi yönetebilmemiz mümkün!

Devamı

Psikolojik sorun belirtileri nelerdir?
Psikolojik sorun belirtileri nelerdir?

Psikolojik sorun belirtileri nelerdir?

Devamı

Kanserin Tekrarlama Riski Nasıl Azaltılabilir?
Kanserin Tekrarlama Riski Nasıl Azaltılabilir?

Çağımızın hastalığı kanser! Dünya genelinde görülme sıklığı olarak tüm hastalıklardan daha çok karşımıza çıkan kanser hastalığı, birçok çeşidiyle insan hayatını zorlaştırmaktadır.

Devamı

Psikoloji Bölümümüzde Uygulanan Önemli Testler
Psikoloji Bölümümüzde Uygulanan Önemli Testler

İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi'nin Psikoloji bölümünde uygulanan önemli testler hakkında bilgilendirdik.

Devamı

Gençler Arasında Artan Tehlike: Akran Zorbalığı!
Gençler Arasında Artan Tehlike: Akran Zorbalığı!

Gençler Arasında Artan Tehlike: Akran Zorbalığı!

Devamı