Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

El Bileğinden Kalbe Giden Yol: Radial Anjiyografi

El Bileğinden Kalbe Giden Yol: Radial Anjiyografi

Radial koroner anjiyografi  (el bileğinden kalp anjiyosu) nedir?

Radial koroner anjiyografi; el bileğinden nabız alınan radial arter damarından girilerek yapılan koroner anjiyografi uygulamasıdır. Doktora uygulama yönünden sağladığı kolaylık ve kasıktan yapılan kalp anjiyosunda görülen bazı komplikasyonların (kanama ve şişlik gibi) fazla olması nedeniyle radial koroner anjiyografi günümüzde daha sık ve yaygın olarak tercih edilmektedir. 

İşlemin yapıldığı radial arter; el bileğinde bulunan ve birbirine paralel olan iki atardamardan birisidir. 2-3 mm kadar ince ve yüzeysel bir yapıdadır. Yakın çevresinde sinir ya da toplardamar gibi yapılar bulunmamaktadır. Bu da komplikasyonları ve istenmeyen sonuçları mümkün olduğunca azaltır.

Sağ ve sol bileklerden her ikisinde de yapılabiliyor!

“Allen testi” ismi verilen basit ve ağrısız bir muayene ile 15 saniye içerisinde radial anjiyografiye uygun olup olmadığınızın değerlendirmesi yapılabilir. Çoğu zaman; hastaların %98-%99 kadar büyük bir kısmı radial anjiyografiye uygunluk gösterirler.

Genellikle sağ taraftan yapılan bu uygulama, sol taraftan yapıldığında da aynı başarıya ulaşılabilmektedir. Hastaların, %1-%2’sinde sağ el bileğinden kalbine ulaşan damarlarında farklılıkların olması nedeniyle anjiyografinin sol el bilek damarından yapılması zorunluluğu yaşanabilir. Sol el bileğinde ise böyle bir durumun yaşanması neredeyse mümkün değildir denebilecek kadar çok nadirdir.

Bu uygulama için uygun olan hastalar kimlerdir?

Radial anjiyografi uygulaması;

  1. Radial arter damarı çok ince yapıda olan kişilerde
  2. El bileğinde anatomik veya ortopedik rahatsızlıkları olan kişilerde

uygulanamamaktadır.

Yalnızca el bileği uyuşturuluyor!

Bu uygulama; lokal anestezi altında, hasta uyutulmadan, yalnızca el bileğinin uyuşturulmasıyla yapılır. İlgili bölgeye yapılan uyuşturucu iğnenin hissettirdiği hafif yanma dışında hiçbir ağrı hissedilmez. Uygulamayı takiben; kullanılan bilek bandıyla kanama kontrol altına alınır. Bu durum, yalnızca; anjiyografi için değil balon ve stent uygulamalarında da geçerlidir.

Radial anjiyografinin avantajları nelerdir?

  1. En önemli faktör; doktor tecrübesidir. Bu uygulama; güvenilir bir klinikte, deneyimli eller tarafından, kaliteli malzeme kullanılarak yapıldığı takdirde; başarı oranı çok yüksek olmakla birlikte hastaya çok büyük konfor sağlar.
  2. Hasta işlem sonrasında hemen ayağa kalkabilmekte, 2-3 saat sonrasında ise işine ya da evine dönebilmektedir.
  3. Kasıktan yapılan uygulama sonrasında olduğu gibi kum torbası kullanma zorunluluğu yoktur. Hasta; işlem sonrasında oturarak yemek yiyebilir, yürüyerek yatağına gidebilmektedir.
  4. Bilek damarında; kanama, anevrizma (balon), hasar oluşma ihtimali çok azdır. Oluşabilecek kanamanın kontrol altına alınması ise daha kolaydır.
  5. Anjiyografiye bağlı olarak bilek damarında tıkanma meydana gelse bile ilgili bölgede elin beslendiği 2 damar olduğu için bir problem oluşmaz; ama kasıktaki damar hasar görmüş olsa, bacak riske girebilmektedir.
  6. Karın bölgesinden girişim yapılması uygun olmayan fazla kilolu hastalarda, bilekten anjiyografi yapılması hem kolaylık sağlar hem de çok daha sağlıklıdır.
  7. Hastaya uzun süre yatış gerektirmediği için, özellikle; eklem ağrısı yaşayan ve bel fıtığı olan hastalarda büyük konfor sağlar.

.

Benzer Yazılar

Uzmanından Uyarı Kışın Kalp Krizi Riski Artıyor!
Uzmanından Uyarı Kışın Kalp Krizi Riski Artıyor!

İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Süha Çetin, ‘’birçok çalışma kış aylarında kalp krizi geçirme riskinin arttığını kanıtlıyor. Bu bağlamda bilinmesi gerekenler nedir? Ve kalp krizi riskini azaltmak için neler yapılabilir?’’ sorularını yanıtladı.

Devamı

Kalp Krizi Riskinizi Ölçün!
Kalp Krizi Riskinizi Ölçün!

Egzersiz Stres Ekokardiyografi uygulaması ile kalp krizi riskinin, yüzde 90-95 oranında ölçülebilmesi mümkündür.

Devamı

Hibrid Cerrahi İle Koroner Bypass Ameliyatlarında Yeni Dönem
Hibrid Cerrahi İle Koroner Bypass Ameliyatlarında Yeni Dönem

Ülkemizde en çok rastlanan kronik rahatsızlıklar içerisinde kalp ve damar hastalıkları yer almaktadır

Devamı

Her Kalp Yetmezliği Tehlikeli Midir?
Her Kalp Yetmezliği Tehlikeli Midir?

Kalp çarpıntısının pek çok nedeni vardır. Çoğu kez sağlıklı insanlarda ortada hastalık olmadan fiziksel ya da psikolojik stres nedenleri ile kalp atış sayılarında artış gözlemlenebilmektedir.

Devamı

Kalp Hastalıklarının Gebelik Sürecine Etkileri
Kalp Hastalıklarının Gebelik Sürecine Etkileri

Gebelik sürecinde hızla büyüyen bebeğin ihtiyaçlarının karşılanması ve anne adayının doğum esnasındaki kan kaybına karşı direncinin artırılması amacıyla kalp ve dolaşım sisteminde bazı değişiklikler gözlemlenir

Devamı

Kalbinizi Sıcak Havalarda Bu Şekilde Koruyun!
Kalbinizi Sıcak Havalarda Bu Şekilde Koruyun!

Sıcak havaların etkisi ile bazı insanlarda kalp çarpıntısı şikayeti görülmektedir.

Devamı

Gençlerde Kalp Krizi Riskine Dikkat!
Gençlerde Kalp Krizi Riskine Dikkat!

Bu nedenle, genç yaşta yapılan kalp kontrolleri oldukça önem arz etmektedir.

Devamı

Yüksek Tansiyon İç Organlara Zarar Veriyor!
Yüksek Tansiyon İç Organlara Zarar Veriyor!

Kalp, kan pompalarken basınç oluşturur. Bu basınca tansiyon ya da kan basıncı adı verilir. Kişi yaş aldıkça, sabit olan tansiyon değerleri artış gösterir.

Devamı

29 Eylül Dünya Kalp Günü/ Kalp Hastalıklarından Korunabilmek için Önemli Bilgiler!
29 Eylül Dünya Kalp Günü/ Kalp Hastalıklarından Korunabilmek için Önemli Bilgiler!

“Kalp damar hastalıkları günümüzde başta gelen ölüm nedeni olarak bilinmektedir. Bu riski azaltabilmek için birçok seçeneğimiz mevcut. Bu 7 noktaya dikkat ederseniz, kalp sağlığınız mükemmel olabilir” diyen İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Süha Çetin, kalp hastalıklarından korunabilmek için önemli bilgiler verdi.

Devamı

Stres Ekokardiyografi İle Kalp Krizi Riskinizi Öğrenebilirsiniz
Stres Ekokardiyografi İle Kalp Krizi Riskinizi Öğrenebilirsiniz

Egzersiz uygulamaları ya da kalbin atımını hızlandıracak ilaçlar ile yapılan ekokardiyografi görüntüleme yöntemidir

Devamı