Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

EKG Nedir? EKG Neden Çekilir?

EKG Nedir? EKG Neden Çekilir?

EKG nedir?

Kalp ve damar hastalıklarının tanısında kullanılan EKG, kalbin kasılması esnasında meydana gelen elektriksel aktivitenin grafiksel anlamda kayıt edilmesine olanak sağlar. Kalp atımı adıyla bilinen atriyum ve ventriküllerin kasılması/gevşemesi esnasında ortaya çıkan zayıf bir elektriksel aktivite vardır ve bu aktivite; kalp ritmi, frekansı ve yayılımı hakkında birçok bilgi içerir. Elektriksel aktivitenin ölçülmesi için ise elektrokardiyografi, yani EKG cihazı kullanılır.

Göğüs, kol ve bacak bölgelerindeki cilt üzerine yapıştırılan elektrotlar, kalbin yarattığı bu aktivitenin ölçülmesinde büyük rol oynar. Elektrotların bağlı olduğu cihaz ise bu aktiviteyi grafiksel şekillere dönüştürür ve özel bir kağıda basar. Böylelikle, hastanın kalp ile ilgili şikayetleri kolay bir şekilde değerlendirilebilir. Özellikle; ritim ve iletim bozuklukları, kalbin kanlanması, hipertrofi gibi anormal durumların tespiti için her zaman kullanılan bir yöntemdir.

EKG neden çekilir?

Vücuda bağlanan elektrotların yardımı ile çekilen ekokardiyografi; hastanın kalp sağlığı hakkında, hekime çeşitli bilgiler verir. Bugün Kardiyoloji uzmanına başvuran hemen hemen her kişiye çekilen EKG, özellikle kalp krizi şüphesi ile hastaneye başvuran kişilere mutlaka uygulanır. Çekilmesi istenebilecek diğer durumlar şu şekildedir:

  • Aritmi ya da diğer bir deyişle ritim veya iletim bozukluğu şüphesi var ise çekilir.
  • Kalp kapakçıklarında olası problemlerin varlığında veya şüphesinde çekilir.
  • Koroner arter olarak tanımlanan kalp damarlarında daralma veya tıkanma şüphesinin olması durumunda çekilir.
  • Kalbin yeteri kadar kanlanmaması ya da hasarlanması durumunda çekilir.
  • Hipertrofi olarak isimlendirilen kalp kasına ait mevcut durumun gözlemlenmesi istendiğinde çekilir.
  • Kan iyonlarında meydana gelen dengesizliklerin saptanması için çekilir.

Kalp sağlığınızdan emin olmak için rutin kontrollerinizi ihmal etmeyin. Kardiyoloji uzmanınızın sizin için uygun gördüğü periyodik sıklıklarla muayenelerinizi ve tetkiklerinizi gerçekleştirmeye devam edin.

Benzer Yazılar

Tüm Vücut MR Paketi
Tüm Vücut MR Paketi

Tüm vücut MR ile taramaya beyin ile başlanıyor. Ardından boyun ve göğüs kafesi çekimi yapılıyor. İşleme karaciğer, pankreas, böbrek, böbrek üstü bezi gibi karın içi diğer organların incelenmesi ile devam ediliyor.

Devamı

PSA Total ve PSA Serbest Değerleri Ne Anlama Gelir?
PSA Total ve PSA Serbest Değerleri Ne Anlama Gelir?

PSA (prostat spesifik antijen), prostatta üretilen ve menini kıvamı ile yakından ilişkili olan enzimdir. Üretilen PSA’nın bir miktarı kanda dolaşır.

Devamı

Total Protein ve Albumin Düşüklüğü
Total Protein ve Albumin Düşüklüğü

Proteinler; dokuların ve hücrelerin yapıtaşı olup, vücudun büyümesinde, gelişmesinde ve genel sağlık durumunun değerlendirilmesinde önemli bir etmendir.

Devamı

HBA1C Testi Nedir?
HBA1C Testi Nedir?

HbA1C, kan glukoz seviyesinin 2 ila 3 aylık ortalama seviyesine bakılmasını sağlayan glikozillenmiş hemoglobin testidir. Glikozillenmiş hemoglobin seviyesinin yüksekliği, kan şekerinin yüksek ilerlediğinin kesin ve çok önemli bir belirtisidir.

Devamı

Sedimantasyon Hızı (ESR) Nedir?
Sedimantasyon Hızı (ESR) Nedir?

Kırmızı kan hücreleri olarak bilinen eritrositler, kanda sayıca en fazla miktarda bulunan hücredir. Solunum sisteminin vücut içerisinde aldığı hava, eritrositlerin yardımıyla vücudun doku ve organlarına taşınmaktadır.

Devamı

Tüm Batın USG Nedir?
Tüm Batın USG Nedir?

Tüm batın USG, karın bölgesinin ultrasonografi ile incelenmesi işlemidir. Batın ultrasonu; alt batın ve üst batın olmak üzere ikiye ayrılır.

Devamı

VIP Check-Up Paketi
VIP Check-Up Paketi

Check-up, sağlıklı bireylerin sağlık durumlarının genel değerlendirilmesi ve henüz şikayete yol açmamış olası bir hastalığın tarama ile erken tanısıdır.

Devamı

Ürik Asit Nedir? Ürik Asit Nasıl Düşer?
Ürik Asit Nedir? Ürik Asit Nasıl Düşer?

Pürin; sucuk, pastırma, sosis, salam, kabuklu deniz ürünleri, küçük balıklar, kırmızı et, kuru fasulye, buğday, baklagiller, mayalı içecekler, çay ve kahve gibi yiyecek içeceklerin tüketilmesinden alınır.

Devamı

PA Akciğer Grafisi Nedir?
PA Akciğer Grafisi Nedir?

Posteroranterior akciğer grafisi olarak kısalttığımız PA akciğer grafisi; göğüs boşluğunun görüntülemesin ve değerlendirilmesi sürecinde en sık kullanılan yöntemdir.

Devamı

3. Yıl Kadın Sağlığı Check-Up Paketi
3. Yıl Kadın Sağlığı Check-Up Paketi

Kadın hastalıklarından korunmak ve kaliteli bir yaşama sahip olmak için bilinçli olmak ve düzenli olarak jinekolojik kontrollerden geçilmesi büyük önem taşıyor.

Devamı

Bölüm Doktorlarımız