Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Diyabet Hastaları Ayak Sağlığınıza Dikkat Edin!

Diyabet Hastaları Ayak Sağlığınıza Dikkat Edin!

Diyabet Hastaları Ayak Sağlığınıza Dikkat Edin!

Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet hastalığı, kandaki şeker seviyesinin normalin üzerine çıkmasına denilmektedir. Bunun sonucunda da kişinin idrarında şekere rastlanılmaktadır. Bu olmaması gereken bir durumdur. Farklı türleri bulunan ve ülkemizde en çok karşılaşılan hastalıklar arasında yer alan diyabet hastalığı, tüm vücudu etkileyen bir hastalıktır.

Şeker Hastalığının Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Hızlı kilo kayıpları, bulanık görme, halsizlik ve yorgunluk hissi, ayaklarda uyuşma hissi, ciltte kuruluk, kaşıntı, çabuk iyileşmeyen yaralar ve ağızda koku şeker hastalığının en yaygın belirtileridir. Genetik ve çevresel faktörler şeker hastalığında etkilidir. Obezite, yaşlılık, sakin yaşam tarzı ve stres diyabetin nedenleri arasında gösterilebilmektedir. Diyabet hastalığı, bütün vücudu etkileyen sistemik bir rahatsızlıktır. Tüm doku, damar ve sinirler etkilenmektedir. Böbrekler, göz, kalp ve organlar risk altındadır.

Diyabet Hastaları Ayak Sağlıklarına Neden Dikkat Etmelidir?

Diyabet hastalarının ayak bakımında çok dikkatli ve titiz olması gerekiyor. Bu hastalarda özenilmeyen ayak bakımı ciddi problemleri beraberinde getiriyor. Çünkü şeker hastalarının ayaklarında oluşacak bir sorun çok kolay büyüyebiliyor. Vücudumuzdaki bütün organlar kan ile beslenip işlevlerini sürdürmektedir. Dolayısıyla organlara ulaşan kanın kalitesi de organların çalışması bakımından oldukça önemlidir. Kişinin kanındaki şeker miktarı yüksek ise ilk etapta bu durum damarlara zarar verir. Zarar görmüş damarlardaki kan sağlıklı ve yeterli miktarda organlara ulaşmaz ise organlarda fonksiyon bozukluklarına ve kalıcı hasarlara neden olur. Ancak düzenli ve doğru yapılacak ayak bakımıyla uzuv kaybı gibi oluşabilecek ciddi komplikasyonları önlemek mümkün olabilir.

Peki Diyabet Hastalarında Ayak Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Şeker hastaları öncelikle ayaklarını her gün kontrol etmelidirler. Ayak altları tam görülemiyorsa ayna veya başka birisinden yardım istenerek iyice kontrol edilmelidir. Ayaklar her gün tahriş etmeyen bir sabun ile yıkanmalıdır. Ama ayağın suyun içerisinde çok fazla kalmamasına da dikkat edilmelidir. Bu durum, ayak derisinin kurumasına ve çatlamasına neden olabilir. Mantar gibi enfeksiyonların gözükmemesi için ayaklar yıkandıktan sonra iyice kurulanmalıdır. Ayak parmak araları tek tek kurutulmalıdır. Cildi yumuşatmak adına yumuşatıcı losyon sürülebilir. Losyon parmak aralarına sürülmemelidir. Ayaklar tersliyorsa pudra sürülebilir. Diyabet hastaları, tırnak bakımlarına da çok dikkat etmelidirler. Tırnak kesimi için duş sonrası uygundur ve tırnaklar düz kesilmelidir. Kesim işleminden sonra tırnaklar törpülenmelidir. Ayakta nasır veya bir sertlik varsa kesici bir şeyle kesilmemeli bu durum için bir uzmandan yardım alınmalıdır. Çıplak ayakla yürünmemeli her yerde terlik mutlaka kullanılmalıdır. Pamuklu ve yünlü çoraplar tercih edilmeli. Çoraplar her gün değiştirilmeli. Hastalar yeni ayakkabı giydiğinde mutlaka kısa süreli gidip çıkarmalıdırlar. Kısacası diyabetli hastaların genel anlamda ayak hijyenine çok dikkat etmeleri gerekmektedir.

Benzer Yazılar

Endotel Fonsiyon Testleri Kimlere Yapılır?
Endotel Fonsiyon Testleri Kimlere Yapılır?

Endotel fonksiyon testleri kimlere yapılır sorusuna yanıt vermeden önce endotel tanımı ile başlamak gerekir.

Devamı

İdrardan Kan Gelmesi (Hematüri) Nedir?
İdrardan Kan Gelmesi (Hematüri) Nedir?

İdrardan kan gelmesi olarak bilinen hematüri, pek çok nedenden kaynaklanıyor olabilir. Çok ciddi sorunların işaretçisi olabileceğinden dolayı bir kez görülmesi durumunda bile uzman hekime başvurulmalıdır.

Devamı

Mucizevi Güç: Su!
Mucizevi Güç: Su!

Suyun yaşamımızdaki katkısı büyük. Öyle ki; su olmadan organlarımızın çalışabilmesi ve yaşamımızı devam ettirmemiz mümkün değil! Su, bizim vazgeçilmez yaşam gücümüz. Vücudumuzun yaklaşık yüzde 60’ını oluşturuyor ve her şeyin problemsiz bir şekilde çalışmasını sağlıyor.

Devamı

Ramazan Ayında Sağlıklı Kalmak İçin Öneriler!
Ramazan Ayında Sağlıklı Kalmak İçin Öneriler!

Herhangi bir sağlık problemi olmayan kişiler için, ramazan ayında oruç tutmanın, genel sağlığımız üzerindeki olumlu etkilerini hepimiz biliyoruz. Ancak ramazan ayında zaman zaman, ihmal edilen bazı davranışlar sağlığımızı olumsuz etkileyebilmektedir.

Devamı

Vücuttan Gaz Çıkarmak Önlenebilir Bir Davranış mıdır?
Vücuttan Gaz Çıkarmak Önlenebilir Bir Davranış mıdır?

Gaz çıkarma, aşırı havanın vücuttan çıkarılmasına denilmektedir. Herkeste olabilen doğal bir vücut tepkisidir. Ancak gaz çıkarma, toplum içerisinde kaba bir davranış kabul edildiği için kişileri zor durumda bırakabilir veya kişiyi alay konusu yapabilir.

Devamı

Büyüme Hormonunun Fazla Salgılanması Akromegaliye Neden Oluyor
Büyüme Hormonunun Fazla Salgılanması Akromegaliye Neden Oluyor

Akromegali, beynin tabanında yer alan hipofiz bezinin ön lobundan çok miktarda büyüme hormonun salgılanmasına bağlı olarak gelişir. Nadir bir hastalık olup, tedavi edilmemesi durumunda; iç organlarda ciddi sorunlara yol açabilecek etkilere neden olabilir.

Devamı

Günümüzün En Yaygın Hastalığı Diyabet
Günümüzün En Yaygın Hastalığı Diyabet

Günümüzün en yaygın kronik hastalıklar arasında yer alan halk arasında bilinen adıyla şeker hastalığı, değişen yaşam alışkanlıklarıyla birlikte, her geçen gün artıyor.

Devamı

Lenf Hastalıkları Nelerdir?
Lenf Hastalıkları Nelerdir?

Lenf sistemi; lenf damarları, lenf bezleri, lenf sıvısı ve lenf hücrelerinden oluşan, doku ve organları kapsayan bir ağdır. Lenf sistemi; vücudun toksinlerden, atıklardan ve diğer zararlı materyallerden arınmasına yardımcı olur.

Devamı

İshale Ne İyi Gelir?
İshale Ne İyi Gelir?

Gün içinde normalden daha sık, sulu dışkının çıkmasıyla oluşan bağırsak hareketlerine ishal denilmektedir. Diğer ismi diyare olup, şikayetin ömrü kısadır. Çoğu zaman birkaç gün boyunca sürer ve genellikle de herhangi bir tedavi uygulanmadan yok olur.

Devamı

Kalp Hastalıkları ve Erektil Disfonksiyon Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır?
Kalp Hastalıkları ve Erektil Disfonksiyon Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır?

Erektil disfonksiyon, yaşam kalitesini etkileyen ciddi bir sağlık sorunudur.

Devamı