Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Çocuk Endokrinoloji Uzmanı Ne Yapar?

Çocuk Endokrinoloji Uzmanı Ne Yapar?

Çocuk Endokrinoloji uzmanı ne yapar?

Çocuk Endokrinoloji uzmanı genel olarak; çocukluk ve ergenlik döneminde gelişen hormon bozuklukları ile ilgilenir. Çocuğun büyümesini, ergenliğin normal zamanda ortaya çıkması ve sağlıklı sürdürülmesini, son olarak ise erişkin döneme güvenli bir şekilde geçişini izler.

Çocukluk ve ergenlik çağında en sık rastlanılan hastalıklar ve bozukluklar

  • Boy kısalığı: Düşük doğum ağırlığında ya da kısa doğum boyunda dünyaya gelen bebekleri izleyerek, yaşıtlarını yakalayabilmesi için destek olur. Büyüme aşamalarında gelişen bozuklukları inceleyerek, tedavi planlar. Boy kısalığı; kalıtsal ya da yapısal olabileceği gibi hormon eksiklikleri ya da farklı bir rahatsızlığın getirisi de olabilir. Bu noktada Çocuk Endokrinoloji hekimi, boy kısalığına neden olan tüm olasılıkları değerlendirerek, tedavi eder. Eğer, bu sorun hormon eksikliğine bağlı ise zaman kaybedilmeden tedavi altına alınır. Ancak, büyüme plağı kapanan gençler geç kaldıklarından ötürü şansını kaybetmiş olabilirler. Bu nedenle, erken tedavi önemlidir.
  • Uzun boy: Kısa boyda olduğu gibi, yaşıtlarına göre çok uzun olan çocukların da Çocuk Endokrinoloji uzmanı tarafından izlenmesi gerekmektedir.
  • Erken ergenlik: Bireysel değişikliklerin olmasıyla beraber Türk kız çocuklarında 11-12 yaş, Türk erkek çocuklarında ise 12-13 yaş aralıklarında başlar. Bu yaşlarda başlayan ergenlikler 12-18 ay içinde tamamlanabilir ve bu durum hızlı ilerleyen ergenlik olarak bilinir. Kız ve erkek çocuklarda 14 yaşına kadar hala ergenlik belirtilerine rastlanılmamış ise gecikmiş ergenlik varlığından şüphenilip, altında yatan sebepler saptanılmalıdır.
  • Hiportiroidi/Hipertiroidi: Halk dilinde guatr olarak bilinen hipotiroidi; tiroid bezinin olması gerekenden az ya da hiç hormon üretmemesi durumudur. Zeka gelişimi, boz uzunluğu, kemiklerin gelişimi ve metabolizmanın hızlanması gibi olayları ilgilendiren tiroid önemli bir hormon olup, yol açabileceği büyüme sorunlarının tespit ve takip edilmesi gerekmektedir.
  • Cinsel farklılaşma sorunları: Bebeğin doğmasıyla ilk bakışta erkek ya da kız olduğu tam anlaşılamayan gelişim bozuklukları vardır. Bu durum; Yenidoğan Yoğun Bakım ya da Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanları tarafından fark edilmektedir. Fakat, gözden kaçabilir, daha sonra fark edilebilir duruma da gelebilir. Erkek çocuklarda yumurtalar kese içinde görünmez oluyor, idrar penisin ucundan gelmiyor ya da penis küçük oluyor; bu durumlar önemlidir. Kız çocuklarda ise idrar yolu açıklığının çok küçük olması ya da her iki kasık bölgesinde küçük şişlikler mevcut ise cerrahiden önce Çocuk Endokrinoloji hekimi tarafından görülmelidir.

Benzer Yazılar

Lenf Hastalıkları Nelerdir?
Lenf Hastalıkları Nelerdir?

Lenf sistemi; lenf damarları, lenf bezleri, lenf sıvısı ve lenf hücrelerinden oluşan, doku ve organları kapsayan bir ağdır. Lenf sistemi; vücudun toksinlerden, atıklardan ve diğer zararlı materyallerden arınmasına yardımcı olur.

Devamı

Çocuk ve Ergenlerde En Sık Görülen Yeme Bozukları Nelerdir?
Çocuk ve Ergenlerde En Sık Görülen Yeme Bozukları Nelerdir?

​Çağımızda, sanayi ve teknolojinin günden güne gelişmesi birlikte birçok hazır gıdaya ulaşım kolaylaşmış, küçük yaşlarda başlayan beslenme bozukluğuna bağlı obezite ve diğer yeme bozukluklarının görülmesi artmıştır.

Devamı

Anne Sütü Bebeklerde Koronavirüse Karşı Koruyucu Kalkan
Anne Sütü Bebeklerde Koronavirüse Karşı Koruyucu Kalkan

Anne Sütünün Bebeklerde Koronavirüse Karşı Koruyucu Etkisi Olduğunu Biliyor Musunuz? Son zamanlarda birçok annenin, gerek Covid-19 geçirmiş olsun, gerekse aşı olmuş olsun; kaygıları, “Bebeğimi emzirmeli miyim? Yoksa emzirmemeliyim mi?” olmaktadır.

Devamı

Çocuklarda Güçlü Bağışıklık Sistemi İçin Öneriler
Çocuklarda Güçlü Bağışıklık Sistemi İçin Öneriler

Birçok çocuk kış aylarının belli bir dönemini hastalanarak geçiriyor.

Devamı

Bebek ve Çocuklar İçin Güvenli Ev Kılavuzu!
Bebek ve Çocuklar İçin Güvenli Ev Kılavuzu!

Evin düzeni bebeğe göre ayarlanmalı

Devamı

Bulaşıcı Bir Hastalık Olan Boğmacayı Ciddiye Alın!
Bulaşıcı Bir Hastalık Olan Boğmacayı Ciddiye Alın!

Boğmaca, akciğer ve hava yollarında görülen, bulaşıcılığı olan bir bakteri enfeksiyonudur. Boğulma sesine benzer bir solunumu takiben, şiddetli öksürük ile kendisini gösterir.

Devamı

Özellikle 3-6 Yaş Arasında Görülen Krup Sendromu
Özellikle 3-6 Yaş Arasında Görülen Krup Sendromu

Krup sendromu özellikle 3 ila 6 yaş arasındaki çocuklarda görülür. Tedavi edilmemesi durumunda alt solunum yolu enfeksiyonlarına neden olur. En sık bilinen sebebi, boğazdan başlayan; gırtlağa, soluk borusuna ve sonrasında alt solunum yollarına doğru ilerleyen viral enfeksiyonlardır.

Devamı

Yenidoğan Bebeklerde Emzirme Nasıl Olmalıdır?
Yenidoğan Bebeklerde Emzirme Nasıl Olmalıdır?

İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Uzmanı Doç. Dr. Şenol Bozdağ, emzirme ile ilgili merak edilenleri anlattı.

Devamı

Doğru Ayakkabı Mutlu Çocuk!
Doğru Ayakkabı Mutlu Çocuk!

Doğru ayakkabı ile çocuğunuzun ayak sağlığını koruyarak, sakatlanma riskini de en aza indirebilmeniz mümkün.

Devamı

Pandemi Sürecinde Ailelere Öneriler!
Pandemi Sürecinde Ailelere Öneriler!

Ailelerin pandemi döneminde sağlık hizmetlerinden nasıl yararlanacakları noktasında kafalarında soru işaretleri oluşabilmektedir.

Devamı