Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Çocuk Alerjisi

Çocuk Alerjisi

Çağımızın önemli sağlık sorunlarından biri alerji ve pek çok kişi alerjik bir sağlık sorununun olduğundan habersiz! Çocuklara yönelik hazırladığımız içeriğimizi inceleyerek çocuklarınızın alerjisi olup olmadığını öğrenebilir, nasıl korunacağınız ve tedavi konusu; tanı ile ilgili bizlerden bilgi edinebilirsiniz.

Alerji Nedir?

Çevremizde bulunan, vücudumuzda alerjik reaksiyon oluşturan maddelere “allerjen” denir. Alerji ise vücudumuzun bağışıklık sisteminin allerjenlere karşı, aşırı şekilde tepki vermesi durumuna denilebilir.

Başlıca ev içi alerjenler; ev tozu, polenler, evlerde beslenen evcil hayvanlardır. Dış ortamlarda ise ağaç, küf ve polenlerdir. Bunu takiben besin alerjileri, ilaç alerjileri ve böcek alerjileri de görülür.

Hangi Besinler Alerjiye Yol Açıyor?

Her çeşit  besinin alerji oluşturma durumu bulunuyor. Fakat bazı besinlerin diğer besinlere oranla alerjiye neden olduğu görülebilir. Bunu çocuk alerjisi grubunda yumurta, buğday, balık, fıstık, kabuklu deniz ürünleri, susam v.b. olarak sıralayabiliriz.  Çikolata gibi çocuklarda da sık kullanılan gıda burun akıntısı, deride kaşınma ve sindirim sistemi bozuklukları gibi etkenler ile görülebiliyor.

Alerji Belirtileri Nelerdir?

Vücudun herhangi bir bölgesinde belirti verebilir. Bölgelere ayırmak gerekirse ;

Deride; kaşıntı ve kızarıklıkla birlikte ayaklarda şişme görülebilir.

Ağızda; geniz bölgesinde kaşıntı ile dudakta şişme.

Gözlerde; kaşıntı, kızarıklık.

Solunumda; Hırıltılı nefes ve öksürük.

Kalpte; genellikle çocuklarda kalp sıkışması olarak zannedilen çarpıntı ve hızlı kalp atımı.

Sindirim Sisteminde; kabızlık, kusma ve kilo almama gibi nedenleri gösterebiliriz.

Alerji Tanısı Nasıl Konulur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Alerji tanısı çeşitli kan tahlilleri ve deri testleri ile sonuçlanır. Hastanemizde deri testleri ve kan tahlilleri yapılabilmektedir. Bu testler hastanemizde kolay ve hijyenik şekilde yapılabilmektedir. Her yaş grubundan çocuğa uygulanabilir. Çocuklarda alerji testleri uygulamasında en önemli nokta testin kesinlikle Çocuk Alerji Uzmanı ile  yapılması konusudur. Çocuk Alerji Uzmanı tarafından uygulanmayan testlerin geçerliliği olmamakla birlikte doğruluğu da olmaz.  Acı hissiyatı vermez çoğunlukla cilt üstüne veya kollara uygulanır. Test yaklaşık yarım saat içinde sonuç verir. Bunun devamında doktorlarımız tarafından uygun görülen tedavi uygulanır. Önceden tedbir olarak alerjenden sakınmak gerekir. Polen mevsiminde dış ortamdan uzak durulmalıdır. Hayvan tüyüne karşı alerji varsa temas edilmemelidir. Gün içinde odalar havalandırılmalıdır. Eve sık sık temizlik yapılmalıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

Benzer Yazılar

İlaç Alerjisi Nedir?
İlaç Alerjisi Nedir?

İlaç alerjisi, bağışıklık sisteminizin bir ilaca verdiği anormal tepkilerdir. Reçetesiz satılan, reçeteli veya bitkisel olan herhangi bir ilaç, eğer ilaçlara karşı alerjimiz var ise tepkimeye neden olacaktır. Bununla birlikte, bazı ilaçlarda ilaç alerjisi daha olasıdır.

Devamı

İklim Değişikliği ve Orman Yangınları Astımı Alevlendirebilir
İklim Değişikliği ve Orman Yangınları Astımı Alevlendirebilir

Son zamanlarda ülkemizde meydana gelen orman yangınları, ekosisteme verdiği zararın yanı sıra kötü hava koşulları nedeniyle astım hastalarının da belirtilerinin alevlenmesine neden olabilir. İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Çocuk Alerjisi ve İmmünoloji Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akçay, iklim değişikliğinin ve orman yangınlarının astım üzerinde yarattığı riskleri anlattı.

Devamı

Egzamadan Korunmak İçin 6 Altın Kural!
Egzamadan Korunmak İçin 6 Altın Kural!

Soğuk Havalarda Egzamaya Dikkat!

Devamı

Çocuklarda Güçlü Bağışıklık Sistemi İçin Öneriler
Çocuklarda Güçlü Bağışıklık Sistemi İçin Öneriler

Birçok çocuk kış aylarının belli bir dönemini hastalanarak geçiriyor.

Devamı

Gereksiz Antibiyotik, Çocuklarda Astımı Tetikliyor
Gereksiz Antibiyotik, Çocuklarda Astımı Tetikliyor

Gereksiz antibiyotik kullanımı çocuk sağlığını da olumsuz etkiliyor. Sağlık Bakanlığı'nın antibiyotikler konusunda yaptığı yeni düzenlemenin alerjik hastalar için de faydalı olduğunu belirten..

Devamı

Çocuğum Astımlı,  Kışın Nasıl Giydirmeliyim?
Çocuğum Astımlı, Kışın Nasıl Giydirmeliyim?

Okan Üniversitesi Hastanesi Çocuk Alerji ve Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akçay alınabilecek önlemleri anlatıyor.

Devamı

Yenidoğan Bebeğinizin Cildini Bu Şekilde Koruyabilirsiniz!
Yenidoğan Bebeğinizin Cildini Bu Şekilde Koruyabilirsiniz!

Bebeklerin cildi biz yetişkinlerden çok daha farklıdır.

Devamı

5-11 Yaş Arası Aşı Olmalı Mı?
5-11 Yaş Arası Aşı Olmalı Mı?

5-11 Yaş Arası Aşı Olmalı Mı?

Devamı

Madx Mat Moleküler Alerji Testi: Bileşene Dayalı Alerji Testi
Madx Mat Moleküler Alerji Testi: Bileşene Dayalı Alerji Testi

Günümüzde yeni geliştirilen alerji testi olan Moleküler alerji testi ile artık alerjik hastalıkların teşhisi daha kapsamlı bir şekilde ortaya çıkarılmaktadır. Bu testle çok az bir kan ile nano teknoloji ile yapılan bu testle kişinin alerjisi varsa klasik alerji testleri ile elde edemediğimiz çok önemli bilgiler vermektedir.

Devamı

Koronavirüs Alerjisi Olan Hastaları Nasıl Etkiler?
Koronavirüs Alerjisi Olan Hastaları Nasıl Etkiler?

Koronavirüsün alerji hastalıklarının üzerindeki etkisi nasıldır?

Devamı

Bölüm Doktorlarımız