Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Belirtileri Birbirleriyle Aynı Olan ve Karıştırılan Cilt Hastalıkları

Belirtileri Birbirleriyle Aynı Olan ve Karıştırılan Cilt Hastalıkları

Cilt sorunlarınızı görmezden gelmeyin, uzmana başvurun!

Cilt hastalıklarına tanı konulmaı; süreçteki karmaşıklık veya belirtilerin diğer hastalıklarla benzerlik göstermesi sebebiyle bazen gecikebilir. Vücudun hangi bölgesinde meydana gelmiş olursa olsun, tüm cilt hastalıkları için öncelikle bir Dermatoloji uzmanına başvurulması çok önemlidir. Tedavi sürecine başlanılmış ve bir sonuç alınamamış ise farklı uzman görüşü alınabilir. Örneğin; çocuk hastada gelişen bir cilt rahatsızlığı nedeniyle, önce bir başka branşın ilaç tedavisi uygulaması gerekebilir. Kullanılan farklı ilaçlar, bu lezyonların görünümünü bozabilir ve Dermatoloji uzmanının tanı koymasını güçleştirebilir. Dermatolojide; lezyonun yerleşmesi, kalma süresi, dağılımı, tipi ve şekli; tanı kriterlerini oluşturan önemli unsurlardan olduğunu özellikle belirtmek istiyoruz.

Hastalığınızın nedeni alerji olabilir!

Alerjik rahatsızlıklar, cilt rahatsızlıkları ile çok sık karıştırılabilmektedir. Örneğin; atopik dermatit, günümüzde en sık görülen sedef ve gül hastalığı ile sık bir şekilde karıştırılıyor. Kelebek hastalığı denilen lupus hastalığının deri bulguları ise egzama ile çok benzerdir. Sifiliz, yanifrengi olarak bildiğimiz hastalık, yine sedef ve gül hastalığı ile karıştırılabilir. Özellikle genç erkek hastalarda bu akla mutlaka getirilmelidir.

Kontrollerinizi ihmal etmeyin, şikayetlerinizi eksiksiz belirtin…

Hastalarda bazen cilt sorunlarına eşlik eden farklı bulgular olabilir. İçinde bulunduğu durumu tam olarak ifade edemediği zamanlarda ise tanının konulması gecikebilir. Tedavi uygulanmasına rağmen şikayetleri ortadan kalkmayan hastaların, kontrollerini ihmal etmemeleri çok önemlidir. Çünkü, bazen hastalar uzun süre kontrollerine gitmediği zaman hastalıklar geç teşhis edilebilir. Bu yüzden; tedaviyi yarım bırakmamak ve kontrolleri aksatmamak büyük önem taşır.

Koltukaltı ve kasık bölgesindeki lezyonları önemseyin!

Tanısı zor konulan dermatolojik hastalıklardan bir tanesi hidradenitis suppurativa’dır. Erken evrede; koltuk altı ve kasık gibi bölgelerde, sık tekrar eden iltihaplar şeklinde ortaya çıkar. Çoğu zaman genç çağda başlar ve ilk muayenede tanı konulması zordur. Hastalığın seyri, sıklığı ve lezyonların bırakmış olduğu izler önemlidir. Şiddeti değişiklik göstermekle birlikte; ağır olması durumunda, kişinin günlük hayatını ve cinsel ilişkisini olumsuz yönde etkileyebilir. Bu hastalığın tedavisi için elbette etkili ilaçlar vardır. Önem verdiğimiz; hastalığın tedavisine olabildiği kadar erken başlanmasıdır.

Benzer Yazılar

Alerjik Reaksiyonları Önemseyin!
Alerjik Reaksiyonları Önemseyin!

Alerji; pek çok insanın önemsemediği faktörlere karşı, bağışıklık sisteminin gösterdiği reaksiyon olarak tanımlanmaktadır.

Devamı

Belirtileri Birbirleriyle Aynı Olan ve Karıştırılan Cilt Hastalıkları
Belirtileri Birbirleriyle Aynı Olan ve Karıştırılan Cilt Hastalıkları

Cilt hastalıklarına tanı konulmaı; süreçteki karmaşıklık veya belirtilerin diğer hastalıklarla benzerlik göstermesi sebebiyle bazen gecikebilir.

Devamı