Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Bel Soğukluğu Tedavisi

Bel Soğukluğu Tedavisi

Gonore nedir?

Gonore; gonokok adı verilen bakterinin yol açtığı bir enfeksiyon çeşididir. Cinsel yol ile bulaşan hastalıkların en sık görülenidir.

Gonore nasıl bulaşır?

Gonoreli bir erkek ile ilişkiye giren her kadın enfekte olmaz; yalnızca %60 ila %90 kadında enfeksiyon görülür. Kadın bireyden erkek bireye bulaşması çok daha zordur. Gonoreli bir kadın ile ilişkiye giren erkeklerin %20 ila %40’ı enfekte olur. Bu bakteri; kadın bireylerde en çok rahim ağzında tutulur. Çünkü dokuların yapıları nedeniyle vajinanın dokusuna yerleşemez.

Gonorenin belirtileri nelerdir?

Bel soğukluğunun en çok yarattığı şikayet; vajinal akıntıdır. Bu akıntı sarı ya da yeşil renklerinde olup, kokusu oldukça kötüdür. Sümük şeklinde bir yapıda olupi beraberinde kaşıntıya da neden olabilir. Bu belirti ve şikayetlere ek olarak; idrar yaparken yanma da eşlik edebilmektedir.

Akıntıdan sonra en çok görülen şikayet ise kasıklarda yaşanan ağrıdır. Genellikle her iki bölgede de ağrı görülür. Öğleden sonra ya da akşam çıkan ateş olabilir. Bartholin bezi tutulmuşsa, vajinanın giriş bölgesinde çok ağrılı bir abse olabilir. Mikroorganizma, kan dolaşımına geçerse eklemlerde de enfeksiyona yol açabilir. Eklem ağrıları ve bu ağrılarla birlikte şişlikler görülür. Belirtiler, bir eklemde görülmez. Ağrılar gezici oldukları için; bir eklem düzelirken; bu kez belirtiler bir diğer eklemde başlar. Bu rahatsızlığa, gezici eklem ağrıları adı verilir. Nadir olarak; boğaz enfeksiyonları yaşanabilir.

Gonorenin en önemli komplikasyonu; pelvik bölgesinde iltihabi hastalıktır. Yani oluşan enfeksiyonun, tüplere ve yumurtalıklara kadar ilerlemesi durumudur. Kısırlık rahatsızlığı dahil olmak üzere birçok komplikasyon doğurur.

Bel soğukluğunda teşhis nasıl konulur?

Bu rahatsızlığın teşhisi; servikal ve vajinal akıntının incelenerek değerlendirilmesi ile konulur. Gonore; vajenden kültür alınmasının en faydalı olduğu hastalıktır. Kültürde, gonokokların üretilmesi; tanının konulması için yeterlidir. Klinik tanı konulmuş olsa da bu durumun alınan kültür ile doğrulanması gerekmektedir.

Bel soğukluğunun tedavisi nasıldır?

Bel soğukluğu; tedavi konusunda son derece hassas bir rahatsızlıktır. Uygulanan antibiyotik tedavisi ile genellikle iyileşme sağlanabilmektedir. Antibiyotik kullanımını takiben; bir hafta sonra tekrar kültür incelemesi yapılarak, enfeksiyonun geçtiği muhakkak teyit edilmelidir.

 

Benzer Yazılar

Prostat Kanseri Olduğum Takdirde Beni Neler Bekliyor?
Prostat Kanseri Olduğum Takdirde Beni Neler Bekliyor?

Yalnızca erkeklerde bulunan bir bez olduğu için yalnızca erkekler prostat kanserine

Devamı

Hepatit B Virüsüne Dikkat!
Hepatit B Virüsüne Dikkat!

Hepatit B, hafif bir rahatsızlıktan yaşam boyunca süren, siroz ve karaciğer kanserlerinin görülmesine sebebiyet veren, farklı sonuçlar doğurabilen bir karaciğer hastalığıdır.

Devamı

İdrar Kaçırma Nedenleri
İdrar Kaçırma Nedenleri

Hayatınızın her anını etkileyen idrar kaçırmanın tedavisi mümkündür.

Devamı

Böbrek İltihabında En Çok Merak Edilen Sorular!
Böbrek İltihabında En Çok Merak Edilen Sorular!

Toplumumuzda sıkça ve her yaşta görülebilen böbrek iltihabı nedir? Nedenleri ve belirtileri nelerdir? Tedavisi nedir, önleyebilir mi? Böbrek enfeksiyonuna dair merak ettiğiniz tüm soruları sizler için yanıtladık.

Devamı

Seks İsteğini Arttırmanın Doğal Yolları
Seks İsteğini Arttırmanın Doğal Yolları

Günlük yaşamın telaşı, iş hayatındaki ağır stres, sağlık sorunları ve bunun gibi olaylar… Bunların tümü duygularınızın yanı sıra cinsel hayatınızı da olumsuz yönde etkiliyor.

Devamı

Testis Hastalıkları
Testis Hastalıkları

Varikosel, yumurtalık torbasının kenarında bulunan damarlara denir. Yaklaşık olarak erkeklerin %15’inde varikosel rahatsızlığı görülmektedir.

Devamı

Yaz Aylarının Büyük Tehlikesi: Havuzlar!
Yaz Aylarının Büyük Tehlikesi: Havuzlar!

Ortak kullanılan havuzlar; ishal, mantar, idrar yolları, kulak ve göz enfeksiyonlarına sıklıkla sebep olur.

Devamı

Kegel Egzersizleri Nedir? Nasıl Yapılır?
Kegel Egzersizleri Nedir? Nasıl Yapılır?

Kegel egzersizleri bilinen diğer adıyla pelvik taban egzersizleri, kadınlarda vajina etrafındaki kasların güçlendirilmesi için yapılan egzersizlerdir. Kegel egzersizleri düzenli yapıldığı takdirde; bu kaslar kuvvetlenerek idrar kaçırma, rahim sarkması gibi birçok sorunun önüne geçer.

Devamı

Sünnet Hakkında Merak Edilen Her Şey!
Sünnet Hakkında Merak Edilen Her Şey!

Sünnetsiz erkek çocuklarında, sünnetli olanlara göre 10 kat daha fazla idrar yolu enfeksiyonu görülmektedir.

Devamı