Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Bebeklerde Görülen Doğumsal Hastalıklar

Bebeklerde Görülen Doğumsal Hastalıklar

Doğumsal Anomaliler

Yenidoğan bebeklerin yaklaşık olarak yüzde 5’inde yapısal anomalilere rastlanmaktadır. Erken dönemlerde anomalileri tespit etmek mümkündür. Bazı durumlarda bebeğin daha fazla büyümeden gebeliğin sonlandırılması da olabilmektedir.

Ailede veya kişisel doğumsal bozukluk hikayesi olan kişilerde ve daha önceki çocuklarda doğumsal bozukluk olması durumunda risk yükselmektedir. Gebelik döneminde kullanılan ilaçlar ve 35 yaşın üstünde hamile kalan kadınlarda risk altında olabilmektedir.

Ultrasonografide temel prensip hayatla bağdaşmayacak anomalilerin mümkün olduğunca erken saptanması, böylece anne adayının ve ailesinin her anlamda mümkün olduğunca az yıpranmasını sağlayabilmektir.

Sinir Sistemi Anomalileri

Merkezi sinir sisteminde ortaya çıkan anomalilerin bazıları hayatla bağdaşmazken bir kısmının doğum sonrası tedavisi mümkün olabilmektedir. Hidrosefali beyin boşluklarındaki beyin-omurilik sıvısının (BOS) artması durumudur. Hidrosefali çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir ve vakaların yarısına yakın kısmında sinir sistemine ve diğer sistemlere başka anomaliler de bulunmaktadır. Ultrasonografide lateral ventriküllerin genişlemesiyle tespit edilmektedir.

Holoprosensefali

Genellikle gözlerde ve beyinde ağır gelişim bozukluğu gözükmektedir. Hayatla bağdaşması ve tedavisi mümkün olmayan bu anomalinin erken teşhis edilmesi önemlidir. Aileye gebeliğin sonlandırılması önerilmektedir.

Akuaduktal Kanal Darlığı

Beyin omurilik sıvısının yukarıda anlatılan dolaşımının engellenmesi nedeniyle ortaya çıkar, hidrosefalilerin büyük bölümünü oluşturur. Enfeksiyona, genetik nedenlere ya da tümöral oluşumlara bağlı olabilmektedir. Gebeliğin daha ileri dönemlerinde de ortaya çıkabilmektedir.

Dandy Walker Sendromu

Beyinciğin gelişimini etkileyen ve genelde prognozu kötü olan bir anomalidir. 18. haftadan önce tanı konması genel olarak çok zordur. Bazı vakalar doğumda da bulgu görülmeyebilir, ancak vakaların %75 inde 3 yaşa gelene kadar ağır hidrosefali oluşmaktadır. Bu bebeklerin normal bir yaşam sürmesi mümkün olmadığından Dandy Walker malformasyonu saptandığında gebeliğin sonlandırılması en uygun seçenektir.

Arnold Chiari Malformasyonu

Beyinciğin kafatasının alt kısmındaki ‘foramen magnum’ adı verilen boşluğa doğru yer değiştirmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Ağır bir anomalidir. Saptandığında gebeliğin sonlandırılması önerilmektedir.

Ensefalosel

Kafatası kemiklerinde normalde bulunmaması gereken açıklıklardan nöral dokunun dışarı fıtıklaşması durumudur. Genelde diğer başka anomalilerle birliktedir. prognozunu olaydan etkilenen beyin dokusunun büyüklüğü belirlemektedir.

Benzer Yazılar

Yenidoğan Bebeklerde Emzirme Nasıl Olmalıdır?
Yenidoğan Bebeklerde Emzirme Nasıl Olmalıdır?

İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Uzmanı Doç. Dr. Şenol Bozdağ, emzirme ile ilgili merak edilenleri anlattı.

Devamı

Bebeklik İtibariyle Önerilen Testler Nelerdir?
Bebeklik İtibariyle Önerilen Testler Nelerdir?

Düzenli yapılan tetkikler sayesinde pek çok önlenebilir hastalık tespit edilerek, kişinin daha sağlıklı bir yaşam sürmesi sağlanabiliyor.

Devamı

Bebekler Neden Ağlar?
Bebekler Neden Ağlar?

Bebekler aç hissettiklerinde, altını ıslattıklarında veya kaka yaptıklarında, uykusu var ise, çok fazla sıcak veya çok fazla soğuk hissettiklerinde, gaz çıkaramama durumunda, giydirilen kıyafetlerin rahatsız hissettirmesi gibi birçok durumda kendi rahatsızlıklarını ifade edebilmek adına ağlamaya başlarlar.

Devamı

Bebeklerde Görülen Doğumsal Hastalıklar
Bebeklerde Görülen Doğumsal Hastalıklar

Yenidoğan bebeklerin yaklaşık olarak yüzde 5’inde yapısal anomalilere rastlanmaktadır.

Devamı

Prematüreliği Önlemek, Tedavi Etmekten Daha Kolay
Prematüreliği Önlemek, Tedavi Etmekten Daha Kolay

Ülkemizde bir yılda doğan bebeklerin yaklaşık yüzde 10’u, prematüre olarak doğmaktadır. Bu bebeklerin büyük bir kısmı ise, bir kilonun altında yani; "Aşırı Düşük Doğum Ağırlıklı" olarak dünyaya gelmektedir

Devamı

Bebeklik İtibariyle Yapılan Çocuk Aşıları
Bebeklik İtibariyle Yapılan Çocuk Aşıları

Hayvanlarda ve insanlarda hastalık yapabilen bakteri virüs gibi mikropların oluşturduğu zehirlerin etkilerinin ortadan kaldırılması için geliştirilmiş olan biyolojik maddelere aşı denilir. Ebeveynler çocuklarının doğduğu andan itibaren aşı dönemlerini takip etmeleri gerekir.

Devamı

Fenilketonüri Hastalığı Nedir?
Fenilketonüri Hastalığı Nedir?

Fenilalanin, vücut için gereken ve gıdalarla alınan aminoasit yapı taşıdır. Bu aminoaitin vücutta fenilalalin hidroksilaz enzimiyle tirozine çevrilmesi ve işlevlerin bu şekilde yapılması gerekirken, bu çeviride yanlışlık olması durumunda kanda fenilalaninin değeri artarak hastalık gelişir.

Devamı

Bebeklik Döneminde Boyun Eğriliği ve Sebepleri
Bebeklik Döneminde Boyun Eğriliği ve Sebepleri

Eğri boyun genel olarak bebeklik döneminde ortaya çıkmaktadır.

Devamı

Anne Sütü Bebeklerde Koronavirüse Karşı Koruyucu Kalkan
Anne Sütü Bebeklerde Koronavirüse Karşı Koruyucu Kalkan

Anne Sütünün Bebeklerde Koronavirüse Karşı Koruyucu Etkisi Olduğunu Biliyor Musunuz? Son zamanlarda birçok annenin, gerek Covid-19 geçirmiş olsun, gerekse aşı olmuş olsun; kaygıları, “Bebeğimi emzirmeli miyim? Yoksa emzirmemeliyim mi?” olmaktadır.

Devamı

Bebeklerde Boyun Eğrilikleri Neden Oluşuyor
Bebeklerde Boyun Eğrilikleri Neden Oluşuyor

Yeni doğmuş olan bebeklerde meydana gelen bu durum bazı zamanlarda fark edilemiyor. Bebeğinizi uzattığınızda boynu sabit olarak eğri duruyorsa ve düzelmiyorsa eğrilik mevcut demektir.

Devamı

Bölüm Doktorlarımız