Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Başarısız Bel Cerrahisi Nedir? En Çok Kimlerde Görülür?

Başarısız Bel Cerrahisi Nedir? En Çok Kimlerde Görülür?

Başarısız bel cerrahisi nedir?

Genel olarak daha önce bel fıtığı omurilik darlığı veya kaması nedeniyle ameliyat olan kişilerin şikayetlerinin belirli süre içerisinde geçmemesi veya daha kötüye gitmesi olarak açıklayabiliriz. Bel fıtığı, omurilik daralması veya bel kayması ameliyatı gibi operasyonlardan sonra da görülebilen bu hastalık ne yazık ki tedaviye oldukça dirençlidir.

Başarısız bel cerrahisi hastalığında şikayetler sadece bel ağrısı şeklinde olabileceği gibi, kalçadan bacağa vuran ağrılar veya ameliyattan öncekiyle aynı veya daha şiddetli ağrılar şeklinde kendini gösterebilir, hatta bu ağrılar her ameliyatta giderek şiddetlenebilir. Hastalar bu sebeple defalarca ameliyat olabilmektedirler. Bu belirtilere birçok şey sebep olsa da ameliyatın tamamen başarılı olması durumunda bile bu problemin oluşabileceği kesinlikle akılda tutulmalıdır.

Başarısız bel cerrahisi teşhisi nasıl konur?

Hastanın ameliyat öncesi belirtilerinin neler olduğunu, ameliyattan sonra durumunun ne olduğunu kısacası hasta hikayesi oldukça önemlidir. Uzman bir doktor tarafından hastadan istenilen testler yapıldıktan sonra hasta dikkatle değerlendirilmelidir. Uygulanacak tedavi türüne ağrıların nedenine göre karar verilir. Bu noktada hastanın radyolojik (MR ve tomografi) ve elektrofizyolojik (EMG) değerlendirmesi çok önemlidir.

Bu değerlendirmeler sonucunda eğer ameliyat gerektiren bir durum varsa mutlaka gerekli ameliyat yapılmalıdır yok eğer ameliyat gerektirir bir durum yoksa o zaman omurilik pili ameliyatının bu tür durumlarda oldukça etkili bir tedavi seçeneği olacağı mutlaka akılda tutulmalıdır.

Başarısız bel cerrahisi tedavisi nasıl olmalıdır?

Başarısız bel cerrahisi hastalığı tedavisindeki ilk amaç bu duruma sebep olan sorunun ortadan kaldırılmasıdır. Ortada ağrıya sebep olduğu düşünülen bir durum varsa (fıtık, kayma, darlık gibi) bu sorun ortadan kaldırılmalıdır. Ancak bazı durumlarda ortada hiçbir sebep yokken de başarısız bel cerrahisi deyimi kullanılmasına sebep olan durumlar mevcuttur. Başarılı bir bel ameliyatı olmuş bazı hastalarda yapılan tetkiklerde hiçbir sorun olmamasına rağmen ameliyattan önceki ağrıların aynen devam etmesi ve hatta daha da şiddetlenmesi gibi durumların oluşması pek de azımsanacak bir durum değildir ne yazık ki. Bu gibi durumlara şeker hastalığına sahip bireyler daha sık rastlayabilmekteyiz. Bu gibi ortada ameliyatlık bir durum olmamasına rağmen ağrısı devam eden bireylerde Omurilik Pili oldukça etkili bir tedavi yöntemidir.

Başarısız bel cerrahisi hastalığı tedavisinde oldukça başarılı bir tedavi yöntemi olan omurilik pili ameliyatı hakkında daha ayrıntılı bilgi için Nöromodülasyon Merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Buerger Hastalığı Hakkında Bilinmeyenler
Buerger Hastalığı Hakkında Bilinmeyenler

Buerger hastalığı atardamarların yapısında tıkanma ve hasar oluşumu ile ortaya çıkan bir hastalıktır.

Devamı

Parkinson Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Parkinson Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Parkinson hastalığı olan kişilerin yakınları için hastalık hakkında bilgi sahibi olmak oldukça önemli bir konudur.

Devamı

Takıntılarınız Sizi Esir Almasın!
Takıntılarınız Sizi Esir Almasın!

Takıntılar, hayatımızı zorlaştıran yapmadan kesinlikle rahat edemediğimiz davranışlar! Birçok kişi takıntılarının farkında bile değildir, çünkü bu durum onlar için oldukça normaldir.

Devamı

Tremor (Titreme) Rahatsızlıkları Beyin Pili Ameliyatı İle Son Buluyor!
Tremor (Titreme) Rahatsızlıkları Beyin Pili Ameliyatı İle Son Buluyor!

Tremor; titreme anlamına gelmektedir ve çeşitli hastalıklarda görülebilir. Titreme, vücudun bir kısmının veya bir uzvun davranışın kontrol edilememesi halidir.

Devamı

Sakral Stimülasyon Nedir?
Sakral Stimülasyon Nedir?

Halk arasında mesane pili olarak bilinen sakral stimülasyon nöromodülasyon ameliyatlarının bir parçası olup; küçük abdest kaçırma, veya yapamama, büyük abdest kaçırma, mesane felci gibi sorunları olan hastalarda uygulanabilecek teknolojik bir tedavi yöntemidir.

Devamı

Tourette Sendromu Nedir?
Tourette Sendromu Nedir?

Tikler, kişilerin kendi iradeleriyle kontrol edemediği hareketlerdir. Tourette sendromu, ilk kez 1985 yılında tanımlanmış olup bir tür sesli ve bedensel tik hastalığıdır.

Devamı

İdrar Kaçırma Başka Hastalıkların Habercisi Olabilir!
İdrar Kaçırma Başka Hastalıkların Habercisi Olabilir!

İdrar kaçırma her türlü kontrol edilemeyen ve istenmeyen idrar tutamama durumuna genel olarak verilen isimdir.

Devamı

Titreme ve Yürüyememe Beyin Pili Ameliyatı ile Son Buluyor!
Titreme ve Yürüyememe Beyin Pili Ameliyatı ile Son Buluyor!

Beyin pili, vücutta meydana gelen hareket bozukluklarına neden olan bazı nörolojik hastalıkların tedavisinde başarıyla uygulanan bir tedavi yöntemidir.

Devamı

Baklofen Pompası ile Spastisite Azalıyor!
Baklofen Pompası ile Spastisite Azalıyor!

Baklofen; kaslarda gelişen istemsiz kasılmayı giderici bir ilaçtır.

Devamı

Omurilik Pili Tedavisi Nedir?
Omurilik Pili Tedavisi Nedir?

Halk arasında omurilik pili olarak bilinen spinal kord stimülasyonu tedavisi, omurilik zarının üzerine konulan bir elektrot (elektrik kablosu) aracılığıyla uygulanan elektrik akımının ağrının hissedilmesini engellemesi mantığına dayanmaktadır.

Devamı